LJUBINJE FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Arhiv novinskih tekstova o Ljubinju i Ljubinjcima

+13
hrkljus
djedov do
njanjoslava
zavrtanj
Tomplatidis
REBELDE
space
polemospater
wolf sagash
Kapetan
asha
katabuya
kum
17 posters

Ñòðàíà 19 of 19 Previous  1 ... 11 ... 17, 18, 19

Go down

Arhiv novinskih tekstova o Ljubinju i Ljubinjcima - Page 19 Empty Re: Arhiv novinskih tekstova o Ljubinju i Ljubinjcima

Ïîðóêà by space Sun Oct 20 2013, 09:21

Stanko Turanjanin iz Ljubinja: Kovaè svoje i tuðe sreæe

LJUBINJE - Stanko Turanjanin iz Ljubinja (79) jedini je zanatlija u istoènoj Hercegovini sa zanimanjem kolara, potkovièara i kovaèa, ali svi ovi zanati polako odumiru.

[You must be registered and logged in to see this image.]

U poèetku se, kaže, bavio i kolarstvom, pravljenjem toèkova za zaprege, ali su ova ratarska vozila brzo nestajala, a s njima i konji za potkivanje, pa se Stanko sve više okretao kovaèkom zanatu, a onda otišao u bravare i zaposlio se u ljubinjskim progonima "Jugometala" i kasnije "Sokola".
Od sva tri svoja zanimanja danas mu je preostalo jedino kovaèko, ali povremeno izraðuje i potkovice, najviše one za sreæu.
"Meni je ovo zanimanje donijelo sreæu, jer je pošteno, fino se i danas zaradi jer jedini u ovome kraju pravim alatke za domaæinstvo, a najviše kujem kosijere, otkivam sjekire, pravim noževe za avane kojima se reže duvan, tako da najviše posla imam upravo sada, u jesen, kad je vrijeme sjeèe drva, križanja duvana", kaže Stanko.
Stanko je, kaže, zahvaljujuæi svom zanatu, još prije rata otišao u penziju, i to s punih 40 godina radnog staža, koje su mu poèele teæi od šesnaeste godine, otkad ne ispušta iz ruku èekiæe i macole.
Zanimljivo je da je ovaj vrijedni èovjek i danas, na pragu devete decenije, jedan od najboljih hercegovaèkih šahista, jer je ovu drevnu igru nauèio kad i prva slova, sa svojih sedam godina, pa se od tada ne odvaja od table s crnim i bijelim figurama, kad god za to ima vremena. Osim toga, ubraja se i u red najstarijih živih odbojkaških legendi u RS.
Osim dana kada je svršio zanat, osvojenog odbojkaškog kupa i šahovskog turnira, Stanko kaže da nikada neæe zaboraviti ni èetvrti važan dogaðaj u svome životu, dan kada je, iako veæ kao penzioner, naglavaèke skoèio kroz otvor gradskog rezervoara za vodu, gdje se utapala djevojèica Snježana Slijepèeviæ, koju je tada spasio.
"Mojoj sreæi nije bilo kraja kada sam joj dohvatio ruku", kaže skromno ovaj izuzetni Ljubinjac.
Snježana je izrasla u prelijepu djevojku, koja se takmièila i u Izboru za mis RS, bila jedan od najboljih ðaka ljubinjske Gimnazije, a Stanko je doprinio da, osim kovaèa svoje sreæe, bude i kovaè sreæe za cijelu njenu porodicu.

V. DUKA - 20.10.2013
[You must be registered and logged in to see this link.]
space
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1038
Godina : 47
Lokacija : Srbija
Points : 872
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íàçàä íà âðõ Go down

Ñòðàíà 19 of 19 Previous  1 ... 11 ... 17, 18, 19

Íàçàä íà âðõ

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Íå ìîæåòå îäãîâîðèòè íà òåìå ó îâîì ôîðóìó