LJUBINJE FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

+6
hanibalcanibal
zagor
kum
space
wolf sagash
Matej
10 posters

Ńňđŕíŕ 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by Matej Tue Nov 02 2010, 09:54

[You must be registered and logged in to see this link.]

obnovljena katolička crkva Gospe Karmelske u Dubljanima


[You must be registered and logged in to see this link.]

čatrnja (gustjerna) obitelji Matić u Dubljanima, danas u vlasništvu i posjedu njihovih nekadašnjih susjeda Srba


[You must be registered and logged in to see this link.]

ruševine doma obitelji Matić u Dubljanima, danas u vlasništvu A.D. "Popovo polje" Trebinje


[You must be registered and logged in to see this link.]

crkva sv. Jurja (sv. Đurđa) sa stećcima, u Dubljanima


[You must be registered and logged in to see this link.]

stara katolička grobnica na groblju "Desetci" kod crkve sv. Jurja (sv. Đurđa) u Dubljanima


[You must be registered and logged in to see this link.]

ruševine hrvatske kuće tik uz postojeću asfaltiranu cestu kroz selo Dubljane
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by Matej Tue Nov 02 2010, 10:27

space ::koliko sam shvatio ti si trenutno u DU ... zar ti nije lakse otici do Dubljana ili Velicana i popricati sa ljudima tamo jbte to je nepun sat voznje ... Vjerujem da ima jos ljudi koji se zivo sjecaju desavanja iz WWII i poratnog doba, tako da ces vjerovatno dobiti vise informacija nego sjedeci za racunarom i tipkajuci, a vjeruj da je i zdravije ... vidis da te ozraci monitor Smile

pa bio sam tamo vise puta, zadnji put prije dva dana ...
i pricao s mjestanima, ali oni o otetim hrvatskim imanjima i slicnim temama kao prvo ne zele razgovarati ili kazu kako nista ne znaju, ili kazu ili misle kao gosp. Mirko iz Dubljana koji mi je jucer rekao da Hrvati nisu zasluzili da im se oduzeta imanja u Dubljanima vrate, ali na moje pitanje zasto nisu zasluzili, nije znao ili nije htio odgovoriti ...
doduse, u pocetku razgovora spominjao je nesto ustase i pitao me sto trazim u selu, a ja mu rekao da sam dosao posjetiti obiteljske korjene i poruseni dom zenine obitelji ...
Problem je i sto su mjestani u tzv. sukobu interesa jer su od DP "Popovo polje" ugovorima o zamjeni, te sudskim nagodbama i presudama dobili dio imanja oduzetih njihovim ranijim susjedima Hrvatima iz Dubljana ...

Medjutim, koliko sam dosad uspio shvatiti najveci je problem sto trenutacna vladajuca politika u opcini Trebinje, sve Hrvate smatra ustasama, a ustasama naravno nista ne traba dati ...

btw sta je smisao ovog tvog pisanija kada sam pitas i sam dajes odgovore, na 4-5 foruma

pa smisao je uciniti temu i informacije u vezi teme dostupnom medijima i sto sirem krugu javnosti, posebno na relevantnim podrucjima i na taj nacin preko javnog mnjenja i kroz medije polako utjecati na promjenu svijesti i neprihvatljivog odnosa i ponasanja vlasti ...

Naime, odluka da se Hrvatima ne da relevantna dokumentacija iz evidencija i arhiva Katastra i Opcine u Trebinju nije pravna odluka, nego politicka, a politicke odluke se mogu mijenjati samo politickim, medijskim i opcenito javnim djelovanjem ...
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by Matej Tue Nov 02 2010, 11:04

zagor ::@Matej
Svim vlasnicima treba vratiti oduzetu imovinu i to je civilizacijsko dostignuće kome bi trebali težiti, kako se Dubljani nalaze u RS ja sam živo zainteresovan da se to desi, u Popovu je najlakše ispraviti nepravde jer ništa nije građeno, problem su urbane sredine.
Znači svima bez izuzetka treba vratiti je moj stav.

Zagore, u cijelosti se slazem s ovim sto si napisao, ali nazalost tako zasad ne misli gradonacelnik Trebinja gosp. Dobroslav Cuk i drugi odgovorni duznosnici u Opcini Trebinje ...
on izgleda jest za povrat oduzetih imanja i ravnopravnost gradjana u ostvarivanju njihovih prava, ali kako sada stvari stoje samo u odnosu na pripadnike srpskog naroda ...

Ne mogu a da se ne osvrnem na Dubljane hrvatsko selo koga nema, prvo Dubljana ima i biće ih koliko bude seljana u njima.

naravno da ga ima, ali u njemu vise nema niti jednog Hrvata, iako je to nekada bilo vecinsko hrvatsko selo ...

Zar mi prvo ne bismo trebali počistiti ispred svoje kuće, pa onda tuđe, pa ti se kao gošpar potruditi oko sela u okolini Straduna Glavska, Kijev do, Rupni do, Slavogostići, Začula, Kutina, Vukovići Kalađurđevići, Bobani, Šćenica, Čvaljina, Zavala...
Naveo sam ti samo ona do kojih bi mogao pješke iz Dubrovnika i ne bi se mogao nigdje vode napiti.

Zagore, sela koja si pobrojao nisu moja kuca, jer se nalaze na podrucju opcine Ravno, BiH, i ja tu ne mogu nista napraviti, odnosno mogu koliko i u Dubljanima, ali za ta me sela nista ne veze niti povezuje (nisam u njima nikada bio osim sto sam jedanput prosao kroz Zavalu i o njima skoro nista ni ne znam), a u Dubljanima su poruseni dom i oduzeto imanje obitelji moje supruge, dakle oduzeti korijeni moje obitelji ...

btw. obadvije crkve u Dubljanima koje si postao imaju istočnu apsidu, a neke od ruševina koje si prikazao nastale su uslijed djelovanja hrvatskog topništva, dalje u linkovima ima čitav niz istorijskih neistina i poluistina, moderatorima skrećem pažnju da su preuzeti sa ustaških foruma.

neznam sto si ovim htio reci. obje one crkve gledaju prema zapadu, okrenute su vratima prama zapadu, kako je kod nas katolika uobicajeno kod gradnje crkve ... (kako je to i zasto kod pravoslavaca ne znam i nisam to proucavao)
jedina rusevina na mojim fotografijama koja je nastala od djelovanja topnistva HV-a je onaj izgorjeli krov na skoli u Velicanima, ali to sam i napisao ispod te fotografije ...
a za ostale navodne neistine i poluistine ne mogu ti nista odgovoriti kad nisi konkretizirao na sto konkretno mislis i cime to argumentiras ...
i da, ne bi trebao olako davati etikete ni ljudima ni forumima da su ustaski, cetnicki i tsl., posebno ne bez ikakvih dokaza i argumenata ...

Pozdrav
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Audiatur et altera pars!

Ďîđóęŕ by Matej Wed Nov 03 2010, 02:24

----- Original Message -----
From: SPCO Dubrovnik
To: Odvjetnik I. Ban
Sent: Wednesday, November 03, 2010 12:25 PM
Subject: Fw: Fw: Dubljani - zamolba

Poštovani gospodine Ban,
Šaljem vam odgovor o. Sava, po njegovim rječima sačinjenog dosta brzo bez detaljnog ulaska u sve aspekte problema. Ističe da je spreman s vama susresti se u terminu kada vama odgovara i pojasniti neke stari za koje ste očigledno pogrešno informirani. Nema sumnje da je on voljan pomoći vam koliko je to do njega. On vam sugerira da njegov odgovor stavite na sajt "Bog i Hrvati" kako bi posjetioci sajta čuli i drugu stranu i time bili bolje informirani o cijelom slučaju, jer iz vašeg dopisa su mogli steći dojam kako "pravoslavna crkva otima zemlju i imanja Hrvatima u selu Dubljani" ili u najmanju ruku da ih ne stavlja u istu poziciju sa Srbima a što nije istina. Razumijem da vam je stalo da ispravite nepravdu koju vam je nanijela bivša komunistička vlast i u tome vas potpuno podržavam ali vas molim da ovako intoniranim tekstovima i netočnim informacijama umjesto koristi ne nanosite dodatnu štetu selu Dubljani, nebitno da li se radi o Hrvatima ili Srbima. Jer vas podsjećam na riječi biskupa mostarskog gosp.Ratka Perića izrečene na posveti crkve Gospe Karmelske u Dubljanima 2007.god." “Katolički živalj u Dubljanima svojim višestoljetnim boravkom i djelovanjem u Popovu dokazao je da je kadar živjeti zajedno s drugima, poštujući svoj vlastiti i religiozni i nacionalni identitet, kao i identitet drugih. Nije nedostajalo i napetosti u odnosima između katolika i pravoslavnih u Dubljanima i Dračevu u prošlosti i s obzirom na same vjernike, i na filijalne crkvice, i na mjesna groblja. Na žalost taj je povijesni zajednički život imao i svoj bolan svršetak u Drugom svjetskom ratu, 1941.-1945. godine. U onim mjestima danas nema više nijedne katoličke obitelji. Samo staro groblje sa starom crkvicom sv. Jure i četrdesetak kuća-ruševina. I nedavno obnovljena kapelica Gospe Karmelske u strani. Danas su i pravoslavni svedeni na neznatan broj domaćih žitelja. Dubljani su sigurno ozbiljna ne samo uspomena nego i opomena. Ili ćemo živjeti zajedno, svatko na svome terenu i u svojoj kući i u svojoj vjeri, poštujući drugoga, ili će nas nestati s ovih prostora. I jednih i drugih. Dao Bog bolja vremena u kojima će biti više mira i većega razumijevanja”
Poštovani gospodine Ban u ime mira i razumjevanja, o kome je cijenjeni biskup govorio, predlažem da se u skoro vrijeme popričate s igumanom Savom i kroz bratski razgovor doprinesete rješavanju problema.
S poštovanjem,
G. Spaić, mob. 098XXXXXXX

----- Original Message -----
From: sava miric
To: SPCO Dubrovnik
Sent: Tuesday, November 02, 2010 11:39 PM
Subject: Re : Fw: Dubljani - zamolba

Dragi oce Gorane,

saljem ti link sajta "Bog i Hrvati", na kome je doticni gospodin objavio pismo koje ti je uputio i niz neistina o nasem Manastiru i AD Popovom polju. Dalje u tekst sam podvukao crveno bojom dijelove njegovog pisma koji su veoma proizvoljni i uglavnom netacni:

[You must be registered and logged in to see this link.]

1. Manastir Tvrdos nije vecinski vlasnik AD Popovog polja u iznosu 52%, nego 24% akcionog kapitala, sto je gospodin Ban mogao veoma lako provjeriti i uvjeriti se pogledavsi sajt Banjalucke brze
[You must be registered and logged in to see this link.]
gdje se takodje vidi da iguman Sava nije predsjednik Upravnog odbora, nego g. Dusan Vasiljevic.

2. Manastir Tvrdos nije nikada posjedovao zemljste, niti bilo koju drugu nekretninu u KO Dubljani, tako da putem privatizacije AD Popovog polja, nije Manastiru, niti gradjanima srpske nacionalnosti vracano ranije oduzeto zemljiste. Manastir nije od drzave dobio 52% akcija kao kompezaciju za navodno oduzeto zemljiste, nego je nakon privatizacije preduzeca AD Popovo polje, od privatnog lica, kupio 30% akcionog kapitala, pa nakon toga dokapitalizaciom postao vecinski vlasnik od 51,49%. Danas Manastir Tvrdos posjeduje 24% akcija preduzece.

3. U periodu od 1990 - 2000, koji pominje g. Ban, preduzece nije nikome vraclo ranije oduzetu imovinu od strane drzave, niti putem akcija, niti direktno u naturi. Samo je vraceno zemljiste, koje je bilo pod zakupom, mjestanima iz R. Srpske, koji su za to imali uredne posjedovne listove sa pravom vlasnistva 1/1 i vazece Ugovore o zakupu sa preduzecem Popovo polje. Posto je dio zeljista, koje je preduzece koristilo prije rata, pripalo Opstini Ravno (Federacija BiH), oni su se obavezali da ce mjestanima iz Federacije BiH vratiti zemljiste koje je bilo u zakupu, sto do danas nisu ucinili. AD Popovo polje iz Tebinja je svoju obavezu prema svim vlasnicima parcela, koje su bile u zakupu, uredno ispunilo vrativsi oko 50ha poljoprivrednog zemljista.

4. Doticni g. Ban nije u pravu, ni kada kaze da privatizacijom nije predvidjena ni jedna dionica za vlasnike zemljista kojima je nepravedno oduzeta imovina nakon 2. svjetskog rata. Da je pogledao sajt Banjalucke berze, mogao se uvjeriti da postoji Fond za restituciju, koji u slucaju AD Popovo polje, posjeduje 3,45% akcija. Inace zakonom o privatizaciji R. Srpske, u svakom preduzecu koje je privatizovano dio akcija je rezervisan za Fond restitucije iz kojeg ce se, nakon sto se donese zakon o Restituciji, obestetiti prijeratni vlasnici, kojima nece moci biti vracena njihova imovina u naturi.

Bez obzira na sve neistine koje je g. Ban napisao proizvoljno, neprovjereno i netacno, spreman sam, koliko je to u mojoj moci, da njemu i svima drugima koji se nalaze u istoj ili slicnoj situaciji, maksimalno pomognem da ostvare svoja prava. Smatram da nam je to i hriscanska i ljudska obaveza i pred Bogom i pred ljudima.

Mnogo pozdrava,
Sava jrm.
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by wolf sagash Wed Nov 03 2010, 05:55

@ matej
Unaprijed oprosti na ovoj malenoj opasci glede načina prostornog rasporeda katoličkih crkava.Ako se ne varam,čini mi se da crkva Svetog Spasa u starom gradu zaista ima vrata okrenuta k zapadu,ali šta je sa crkvom Svetog Vlahe?Ubijeđen sam da njena vrata gledaju na istok.Katredala pak ima vrata okrenuta jugu.Ona malena jednobrodna crkva u zapadnom djelu starog grad ima vrata koja gledaju na istočnu stranu.Ne znam kako su postavljene crkve kod dominikanaca i jezuita ali već ovo je dovoljno da tvoju tezu o nekoj uobičajenoj orijentaciji katoličkih crkava učini deplasiranom.Kod pravoslavaca je tu sve jasno i definisano kanonima.Nećeš naći nijednu pravoslavnu crkvu bez obzira na veličini,namjenu i lokaciju a da njena orijentacija nije u smjeru istok-zapad gdje je oltar uvijek na istočnoj strani a ulaz na zapadnoj.

P.S
Jako mi je prijatno i srcu ugodno čitati ovu civilizovanu prepisku između katolika i pravoslavnih koju si nam predočio.











wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 48
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by zagor Wed Nov 03 2010, 07:29

Gospodina Ćuka poznajem kao velikog jugonostalgičara (što nije i moj stav) i zaljubljenika u Dubrovnik čak mu je i neke pjesme posvetio, tako da mi ne liči na šovinistu, a i pripadnik je socijaldemokratske opcije, ali da ne pričam o stvarima o kojima ne znam.

Hrvatska je među zemljama bivše nam države, zemlja gdje je najteže doći do povrata stanarskog prava tako da koliko sutra možeš početi sa velikim spremanjem.

Koliko se ja razumijem u orijentaciju bogomolja, katoličke crkve su orjentisane sa apsidom ka zapadu, osim u slučajevima urbane gradnje kako je to Wolf lijepo objasnio, gdje druge zgrade ne dozvoljavaju i u kako je to slučaj u Popovu gdje je lokalno stanovništvo sa pravoslavlja prešlo na katoličanstvo.

A to što ti je taj čiča odgovorio, odgovor ti je 20 km od Dubljana ka Ljubinju u mjestu Ržani do.

I dalje smatram da za zločine roditelja ne treba da odgovaraju djeca i da svakome treba vratiti svoje.



zagor
zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 190
Godina : 43
Lokacija : Ljubinje
Points : 221
Datum upisa : 23.11.2009

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: U ime mira i razumijevanja!

Ďîđóęŕ by Matej Wed Nov 03 2010, 08:55

Odgovor gospodinu G. Spaiću:

Poštovani gosp. Spaić,

Hvala Vam na Vašem angažiranju i pomoći, kao i na Vašem izuzetno korektnom i mudrom odgovoru.
Nadam se da ćemo se uskoro naći na kavi, kako bih Vam se mogao i uživo neposredno zahvaliti na Vašem trudu i pomoći, te kako bih Vam pokazao dokumente, prepisku i podatke koje sam ja dosad uspio prikupiti u vezi s Dubljanima.

Što se tiče uvaženog gospodina igumana Save Mirića, žao mi je i ispričavam se ako sam ga svojim komentarom, njega osobno, Manastir Tvrdoš ili Srpsku pravoslavnu crkvu u BiH, na bilo koji način povrijedio, jer mi to nije bila niti namjera, niti cilj, nego učiniti sve što je u mojoj moći kako bih pomogao potomcima prognanih Hrvata iz Dubljana u ispravljanju bar dijela povijesnih nepravdi prema njima počinjenih i kako bih prisilo odgovorne u Općini i Katastru u Trebinju i u drugim tijelima javne vlasti u Trebinju i RS da potomcima prognanih Hrvata iz Dubljana omoguće doći do informacija i isprava o nepravedno i nezakonito oduzetim imanjima 1948.g. u Dubljanima njihovim precima, a koje informacije i isprave provjereno postoje, i moraju postojati, ali je prema mojim saznanjima trenutačna politička odluka političkih vlasti u Trebinju da se te informacije i isprave ne daju Hrvatima, te da nam se oteža i uspori pribavljanje traženih informacija i isprava.

Ipak moram ispraviti neke netočne ili nepotpune podatke iz odgovora uvaženog gospodina igumana Save Mirića, i to, kako slijedi:

I. U svom odgovoru gospodin iguman Sava Mirić navodi:

"1. Manastir Tvrdos nije vecinski vlasnik AD Popovog polja u iznosu 52%, nego 24% akcionog kapitala, sto je gospodin Ban mogao veoma lako provjeriti i uvjeriti se pogledavsi sajt Banjalucke brze
[You must be registered and logged in to see this link.]
gdje se takodje vidi da iguman Sava nije predsjednik Upravnog odbora, nego g. Dusan Vasiljevic."

Međutim, moj navod da je gosp. Sava Mirić predsjednik Upravnog odbora AD Popovog polja bio je napisan na temelju podataka koje sam ja uspio pronaći putem Interneta u trenutku pisanja tog teksta (26.09.2010.). Naime, tada sam na Internetu pronašao slijedeći tekst:

"Akcionarsko društvo
"Popovo polje" Trebinje
Broj: 71/10
Datum: 15.7.2010. g.
...
ODLUKU O SAZIVANJU SKUPŠTINE AKCIONARA
Upravni odbor saziva sjednicu Skupštine akcionara POPOVO POLJE AD Trebinje za 20.8.2010. sa početkom u 16 časova u prostorijama Preduzeća.
...
Predsjednik Upravnog odbora
iguman Sava Mirić
[You must be registered and logged in to see this link.] "

iz kojeg je razvidno da je gospodin Sava Mirić bio predsjednik Upravnog odbora AD Popovog polja bar do 20.08.2010.g., što smatram da bi bilo korektno da je napisao u svom demantiju. Nadalje, smatram da bi bilo korektno da je u svom demantiju napisao i da je sada član Upravnog odbora, kao što se to vidi na donjem linku:

"Upravni odbor
Ime i prezime Funkcija
Dušan Vasiljević Predsjednik
Esteban Milović Član
Marko Šakota Član
Dragan Kovačević Član
Sava Mirić Član
Milo Vasiljević Član
Veljko Kuštrov Član
[You must be registered and logged in to see this link.] "

A što se tiče podataka o strukturi vlasništva AD Popovog polja ni njih nisam izmislio, pogotovo ne zlonamjerno, nego sam ih također pronašao putem Interneta na ovom linku:

"A.D. Popovo polje
...
Preduzeće je osnovano 1977. godine, kao RO Popovo polje u sastavu HEPOK - Mostar.
...
Preduzeće je transformisano u akcionarsko društvo i privatizovano godine 2000. Glavni akcionari su: 52 % - Manastir Tvrdoš 15 % - PIF Kristal 8 % - PIF Invest Nova 7 % - Fond PIO.
[You must be registered and logged in to see this link.] "

Konačno, i sam gospodin iguman Sava Mirić pod točkom 2. svog odgovora navodi da je Manastir Tvrdoš bio "vecinski vlasnik od 51,49%. Danas Manastir Tvrdos posjeduje 24% akcija preduzeca."

Dakle, kad sam ja pisao svoj tekst nisam imao saznanja da je u međuvremenu došlo do te i takve promjene strukture vlasništva AD "Popovo polje", a niti je to kad su u pitanju dionička društva ikad moguće točno znati jer se njihova vlasnička struktura može promijeniti u samo jednom danu.
U svakom slučaju Manastir Tvrdoš je i danas najveći dioničar AD "Popovo polje", kao što se to može vidjeti na donjem linku:

"Popovo polje a.d. Trebinje
...
Deset najvećih akcionara
Datum: 28.10.2010
Naziv % učešća % učešća sa pravom glasa
SRPSKO - PRAVOSLAVNI MANASTIR U TVRDOŠU 24,586740 24,586740
ZIF KRISTAL INVEST FOND AD BANJA LUKA 14,622988 14,622988
MILOVIĆ ESTEBAN 13,666726 13,666726
BANKOM DOO BEOGRAD 8,163513 8,163513
FOND ZA PENZIJSKO I INVALIDSKO OSIGURANJE REPUBLIK 6,916533 6,916533
SAKOTA MARKO ANDREA 6,666650 6,666650
KUSTROV VELJKO 6,666650 6,666650
ZIF BORS INVEST FOND AD BANJA LUKA 3,628221 3,628221
FOND ZA RESTITUCIJU RS AD BANJA LUKA 3,458266 3,458266
KOVAČEVIĆ DRAGAN 2,176309 2,176309
[You must be registered and logged in to see this link.] "

II. Nadalje, u svom odgovoru gospodin iguman Sava Mirić navodi:

"2. Manastir Tvrdos nije nikada posjedovao zemljste, niti bilo koju drugu nekretninu u KO Dubljani, tako da putem privatizacije AD Popovog polja, nije Manastiru, niti gradjanima srpske nacionalnosti vracano ranije oduzeto zemljiste. Manastir nije od drzave dobio 52% akcija kao kompezaciju za navodno oduzeto zemljiste, nego je nakon privatizacije preduzeca AD Popovo polje, od privatnog lica, kupio 30% akcionog kapitala, pa nakon toga dokapitalizaciom postao vecinski vlasnik od 51,49%."

U ovom dijelu odgovora gospodina igumana Save Mirića u odnosu na Manastir Tvrdoš u cijelosti prihvaćam njegove ispravke mojih netočnih navoda i ispričavam se kako osobno gospodinu igumanu Savi Miriću tako i Manastiru Tvrdoš i Srpskoj pravoslavnoj crkvi u BiH što sam u tom dijelu svog komentara u neznanju upotrijebio netočne i nedovoljno provjerene informacije i zaključke do kojih sam došao putem Interneta.

III. Nadalje, u svom odgovoru gospodin iguman Sava Mirić navodi:

"3. U periodu od 1990 - 2000, koji pominje g. Ban, preduzece nije nikome vraclo ranije oduzetu imovinu od strane drzave, niti putem akcija, niti direktno u naturi. Samo je vraceno zemljiste, koje je bilo pod zakupom, mjestanima iz R. Srpske, koji su za to imali uredne posjedovne listove sa pravom vlasnistva 1/1 i vazece Ugovore o zakupu sa preduzecem Popovo polje."

Ova tvrdnja gospodina igumana Save Mirića nije posve točna, bar ne u ova 2 slučaja:
1. DP "Popovo polje" Trebinje je u IX. mjesecu 1990.g. sudskom nagodbom posl. br: P.283/90 od 10.09.1990.g. Osnovnog suda u Trebinju, priznalo vlasništvo odnosno darovalo P. J., ud. K. iz Dubljana, dio nekadašnjeg imanja obitelji Matić u Dubljanima, i to baš kat.čest. 619/2 "Matićevina" k.o. Dubljani;
2. DP "Popovo polje" Trebinje je, zasad još točno neutrđenog datuma i pravnog akta, priznalo vlasništvo odnosno darovalo I. G., pok. M. i M. G., pok. M., obojica iz Dubljana, dio nekadašnjeg imanja obitelji Matić u Dubljanima, i to baš kat.čest. 661 čatrnja k.o. Dubljani.

IV. Nadalje, u svom odgovoru gospodin iguman Sava Mirić navodi:

"4. Doticni g. Ban nije u pravu, ni kada kaze da privatizacijom nije predvidjena ni jedna dionica za vlasnike zemljista kojima je nepravedno oduzeta imovina nakon 2. svjetskog rata. Da je pogledao sajt Banjalucke berze, mogao se uvjeriti da postoji Fond za restituciju, koji u slucaju AD Popovo polje, posjeduje 3,45% akcija. Inace zakonom o privatizaciji R. Srpske, u svakom preduzecu koje je privatizovano dio akcija je rezervisan za Fond restitucije iz kojeg ce se, nakon sto se donese zakon o Restituciji, obestetiti prijeratni vlasnici, kojima nece moci biti vracena njihova imovina u naturi."

3,45% dionica koje su po gospodinu igumanu Savi Miriću predviđene za obeštećenje prijeratnih vlasnika je naprosto smiješan i uvredljiv postotak kad se uzme u obzir općepoznatu činjenicu da je koliko je to poznato sav zemljišni fond AD "Popovo polje" nastao od 1948.g. nepravedno i nezakonito oduzetog poljoprivrednog zemljišta, te porušenih kuća, gospodarskih zgrada i okućnica Hrvata iz Dubljana i drugih mjesta u Popovom polju prognanih sa svojih stoljetnih ognjišta tijekom i nakon II. Sv. rata.

V. Konačno, u svom odgovoru gospodin iguman Sava Mirić navodi:

"... objavio pismo koje ti je uputio i niz neistina o nasem Manastiru i AD Popovom polju. Dalje u tekst sam podvukao crveno bojom dijelove njegovog pisma koji su veoma proizvoljni i uglavnom netacni:
...
Bez obzira na sve neistine koje je g. Ban napisao proizvoljno, neprovjereno i netacno, spreman sam, koliko je to u mojoj moci, da njemu i svima drugima koji se nalaze u istoj ili slicnoj situaciji, maksimalno pomognem da ostvare svoja prava. Smatram da nam je to i hriscanska i ljudska obaveza i pred Bogom i pred ljudima."

Što se tiče navoda gospodina igumana Save Mirića o ostalim navodnim neistinama, proizvoljnim, neprovjerenim i netočnim podacima u mom komentaru, iste paušalne tvrdnje i ocjene gospodina igumana Save Mirića iz razumljivih razloga ne mogu komentirati dok ih i ako ih ne precizira i argumentira.
A što se tiče ponude gospodina igumana Save Mirića da "koliko je to u mojoj moci, da njemu i svima drugima koji se nalaze u istoj ili slicnoj situaciji, maksimalno pomognem da ostvare svoja prava", iskreno se zahvaljujem na toj velikodušnoj ponudi i bit ću slobodan u najskorije vrijeme kontaktirati ga s tim u vezi.
I naravno posve se slažem s gospodinom igumanom Savom Mirićem da nam je kršćanska i ljudska obveza i pred Bogom i pred ljudima pomoći ljudima čija su ljudska prava povrijeđena od strane javnih vlasti da ostvare svoja prava.

S poštovanjem,
I. Ban, Dubrovnik
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by Matej Wed Nov 03 2010, 09:08

wolf sagash ::@ matej
Unaprijed oprosti na ovoj malenoj opasci glede načina prostornog rasporeda katoličkih crkava.Ako se ne varam,čini mi se da crkva Svetog Spasa u starom gradu zaista ima vrata okrenuta k zapadu,ali šta je sa crkvom Svetog Vlahe?Ubijeđen sam da njena vrata gledaju na istok.Katredala pak ima vrata okrenuta jugu.Ona malena jednobrodna crkva u zapadnom djelu starog grad ima vrata koja gledaju na istočnu stranu.Ne znam kako su postavljene crkve kod dominikanaca i jezuita ali već ovo je dovoljno da tvoju tezu o nekoj uobičajenoj orijentaciji katoličkih crkava učini deplasiranom.Kod pravoslavaca je tu sve jasno i definisano kanonima.Nećeš naći nijednu pravoslavnu crkvu bez obzira na veličini,namjenu i lokaciju a da njena orijentacija nije u smjeru istok-zapad gdje je oltar uvijek na istočnoj strani a ulaz na zapadnoj.

P.S
Jako mi je prijatno i srcu ugodno čitati ovu civilizovanu prepisku između katolika i pravoslavnih koju si nam predočio.

WS, crkve u starom Gradu su okrenute ulaznim vratima prema ulici, pa su tako neke okrenute prema jugu (franjevci), sjeveru (sv. Vlaho i Katedrala), zapadu (dominikanci) ...

isto je tako prema ulici u smjeru juga orjentirana i pravoslavna crkva u starom Gradu ...

a sto se tice katolickih crkava koje su u Dubrovniku i okolici gradjene, kako nekad, a tako i danas, na selu gdje su gradjene na slobodnom prostoru, sve sa vratima okrenute prema zapadu, a oltar se nalazi na istoku ...
nemam pojma zasto je to tako, mozda zbog mjesta i pravca gdje se nalazi Sveta zemlja (Jeruzalem, Betlehem itd.)
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by Matej Wed Nov 03 2010, 10:10

zagor ::Gospodina Ćuka poznajem kao velikog jugonostalgičara (što nije i moj stav) i zaljubljenika u Dubrovnik čak mu je i neke pjesme posvetio, tako da mi ne liči na šovinistu, a i pripadnik je socijaldemokratske opcije, ali da ne pričam o stvarima o kojima ne znam.

pa i bivsi gradonacelnik Trebinja Bozidar Vucurevic je isto tako pjesnik i koliko znam posvetio je takodjer Dubrovniku neke svoje pjesme o tome kako je Dubrovnik predgradje Trebinja, a Dubrovacko primorje, Trebinjsko primorje i kako ce on izgraditi starji i ljepsi Dubrovnik, bar tako kazu, a dubrovcani su 1991.-1995.g. na svojoj kozi osjetili svu snagu te njegove pjesnicke ljubavi i ljepote ...

Hrvatska je među zemljama bivše nam države, zemlja gdje je najteže doći do povrata stanarskog prava tako da koliko sutra možeš početi sa velikim spremanjem.

Zagore, stanarsko pravo nije isto sto i pravo vlasnistva i Europski sud za ljudska prava je tako presudio odbivsi sve dosadasnje tuzbe protiv RH zbog povrata stanarskog prava ...
Medjutim, iako to prema presudama Europskog suda za ljudska prava nije bila duzna RH je ipak nedavno donijela odluku kojom se omogucuje otkup stanarskog prava iz RH izbjeglim Srbima: [You must be registered and logged in to see this link.]

Koliko se ja razumijem u orijentaciju bogomolja, katoličke crkve su orjentisane sa apsidom ka zapadu, osim u slučajevima urbane gradnje kako je to Wolf lijepo objasnio, gdje druge zgrade ne dozvoljavaju i u kako je to slučaj u Popovu gdje je lokalno stanovništvo sa pravoslavlja prešlo na katoličanstvo.

uglavnom suprotno i/ili pogresno, ali na ovo sam vec odgovorio WS-u, a ista je stvar, bar prema povjesnim izvorima i artefaktima koje sam ja vidio i sa navodnim prijelazom pravoslavaca u Popovom polju na katolicanstvo ...

A to što ti je taj čiča odgovorio, odgovor ti je 20 km od Dubljana ka Ljubinju u mjestu Ržani do.

I dalje smatram da za zločine roditelja ne treba da odgovaraju djeca i da svakome treba vratiti svoje.

Zagore, svaku nevinu zrtvu treba zaliti i to nije sporno, ali je sporno sto nacionalno nabruseni Srbi svoje zrtve umnogostrucuju i do 10-20 puta i koriste kao politicku i psiholosku pripremu za neki buduci rat i svoje zlocine ... a hrvatskim nevinim zrtvama, kojih je npr. samo iz Dubljana bilo oko 50, odnosno 2 i pol puta vise od srpskih zrtava iz tog sela, kosti iz jama i gomila oko Velicana, Dubljana i drugdje nitko do danas nije vadio, niti bi sadasnji mjestani Dubljana i Velicana dopustili da se hrvatskim zrtvama u spomen izgradi spomen kosturnica pod Velicanima ili Dubljanima, npr. s natpisom: Spomen kosturnica zrtava cetnickih i jugokomunistickih zlocina nad Hrvatima iz Popovog polja koji su zvjerski muceni, ubijani i baceni u jame ili zakopani u gomile oko sela Velicani i Dubljani i drugdje u razdoblju 1941. - 1945. godine samo zato sto su bili Hrvati i katolici. Hram - kosturnicu podize hrvatski narod.", kao sto su to Srbi pred zadnji rat izgradili novu pravoslavnu kapelicu - spomen kosturnicu u Velicanima sa takvom ali nacionalno suprotnom posvetom, i mjesecima prije toga prenosili i nosali kao mosti kosti svojih poginulih i ubijenih u II. Sv. ratu kao pokazalo se kasnije politicku i psiholosku pripremu za novi rusilacki pohod i napad na Ravno i Dubrovnik ...

zamisli npr. da RH i Grad Dubrovnik namjeravaju izvesti osvajacki oruzani napad i agresiju na Popovo polje, pa da HTV zbog psiholoske pripreme svojih bojovnika mjesec dana prikaziva snimke Zadruznog doma i Skole u Velicanima koji su izgradjene nakon 1948.g. od (vidi se na njima) razlicitih vrsta pokradenog fasadnog kamena s porusenih hrvatskih kuca u Dubljanima, te rusevine hrvatskih kuca u Dubljanima, od kojih su ostale netaknute samo catrje koje sada koriste njihovi bivsi susjedi Srbi, a koje rusevine zauzimaju 2/3 samog sela i nalaze se u sredini sela, tako da srediste sela izgleda kao da je prezivjelo atomski napad ...
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by space Thu Nov 04 2010, 09:16

Matej ::
space ::^ cek malo, zar partizani nisu oslobodili Ravno...

Space, odgovor na tvoje pitanje ovisi iz kog se kuta daje ...

mislim da bi tesko nasao nekoga iz Ravnog tko bi to nazvao osobodjenjem ... a posebno sto su partizani tada upalili Ravno i srediste Ravnog je tom prigodom potpuno izgorjelo, ukljucujuci tu maticni ured i maticne knjige, zemljisno-knjizni ured i zemljisne knjige, isprave i katastarske mape itd.

Ravno je oslobodjeno od ustaske gamadi (da ne bude zabune mislim na vojne i paravojne formacije) bez obzira na ugao posmatranja, osim ako nisi pobornik ustasa naravno ... onda to mijenja drasticno tvoju percepciju. Sta se desilo poslije oslobadjanja i zasto moze da bude predmet diskusije ali to ne mijenja cinjenicu da je u pitanju oslobodjenje.
space
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1038
Godina : 47
Lokacija : Srbija
Points : 872
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by Matej Thu Nov 04 2010, 09:39

space ::
Matej ::
space ::^ cek malo, zar partizani nisu oslobodili Ravno...

Space, odgovor na tvoje pitanje ovisi iz kog se kuta daje ...

mislim da bi tesko nasao nekoga iz Ravnog tko bi to nazvao osobodjenjem ... a posebno sto su partizani tada upalili Ravno i srediste Ravnog je tom prigodom potpuno izgorjelo, ukljucujuci tu maticni ured i maticne knjige, zemljisno-knjizni ured i zemljisne knjige, isprave i katastarske mape itd.

Ravno je oslobodjeno od ustaske gamadi (da ne bude zabune mislim na vojne i paravojne formacije) bez obzira na ugao posmatranja, osim ako nisi pobornik ustasa naravno ... onda to mijenja drasticno tvoju percepciju. Sta se desilo poslije oslobadjanja i zasto moze da bude predmet diskusije ali to ne mijenja cinjenicu da je u pitanju oslobodjenje.

Space, nadam se da po istom tom kriteriju i ti i vecina Srba, a posebno vecina Srba s podrucja bivse tzv. RSK i "Operaciju Oluja" isto tako smatrate oslobodjenjem ...
Tzv. RSK je oslobodjena od cetnicke gamadi (da ne bude zabune mislim na vojne i paravojne postrojbe) bez obzira na kut promatranja, osim ako nisi pobornik cetnika naravno ... onda to mijenja drasticno tvoju percepciju. A sta se dogodilo poslije oslobadjanja i zasto moze biti predmet rasprave, ali to ne ne bi trebalo promijeniti cinjenicu da je u pitanju bilo oslobodjenje.
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by Matej Thu Nov 04 2010, 09:55

e da Space, ono gore nije bilo izrugivanje ni s tobom ni s onim sto si ti napisao ...
vec sam ti time samo htio zorno ukazati kako su nase "istine" o mnogim povijesnim dogadjajima nuzno razlicite u onim aspektima koji ukljucuju vrjednosne sudove o nekom povjesnom dogadjaju i to je posve normalno, jer svi mi na stvari gledamo iz svog kuta i vrjednosnog sustava ili svemira ...

bilo bi dobro da se slazemo ili bar da znanstveno objektivno utvrdimo cinjenicne povijesne fakte ...

i inace sam zamjetio da volis upotrebljavati prejake rijeci, sto nije dobro ni u virtualnim raspravama, a jos manje u stvarnom zivotu ... znas onu: Ubi me prejaka rijec!

npr. ja ni o ustasama ni o cetnicima ne mislim nista lijepo, ali opet ne upotrebljavam za nikoga izraz "gamad", a niti volim, a niti je to pravedno, a niti i istinito generalizirati bilo koga pa i sve pripadnike ustaskih i/ili cetnickih postrojbi ...

a da li je neka vojna akcija bila oslobodjenje, okupacija ili nesto trece uvijek ce razlicite strane razlicito ocjenjivati i ja se s tim ne bih previse zamarao, jer to i nije bitno za ovu nasu raspravu ...
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by space Thu Nov 04 2010, 10:00

Drago mi je sto polako otkrivas svoje prave namjere, ali ne vidim smisao rasplinjavanja teme na dogadjaje udaljene od Popova polja i ove teme i vremenski i prostorno. Mislim nije meni tesko da ti odgovorim ako zelis, samo daj da definisemo jel pricamo o Popovu ili je full contact u pitanju Smile

edit: sad vidim tvoju prethodnu poruku pa da ti ovdje odgovorim da je ta rijec mozda i preblaga s obzirom sta je ta "vojska" radila na podrucju Ljubinja, Popova i uopste Hercegovine (da ne sirim pricu na ostatak zemlje)
space
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1038
Godina : 47
Lokacija : Srbija
Points : 872
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty da se vratimo na temu

Ďîđóęŕ by Matej Thu Nov 04 2010, 11:24

[You must be registered and logged in to see this link.]

katastarska karta sela Dubljani

mjesečev pejzaž središta sela Dubljani koje danas izgleda kao da je to selo pretrpjelo atomski napad

žutom i zelenom bojom su označene parcele omirina hrvatskih kuća koje se i dan danas vode kao vlasništvo AD Popovo polje

famozna čatrnja obitelji Matić u Dubljanima kat.čest. 661 čatrnja k.o. Dubljani, na karti označena roza bojom (nalazi se na najvišoj poziciji od svih roza bojom označenih parcela) je sada u vlasništvu obitelji I. Glavan i M. Glavan, iz Dubljana, a dobili su je na dar od DP "Popovo polje" Trebinje, zasad još točno neutrđenog datuma i pravnog akta

kat.čest. 619/2 "Matićevina" k.o. Dubljani, dio nekadašnjeg imanja obitelji Matić u Dubljanima, na karti označena narančastom bojom (nalazi se na najvišoj poziciji na lokaciji "Poselje" od svih narančastom bojom označenih parcela) je sada u vlasništvu obitelji P. Jaksic iz Dubljana, a dobili su je na dar od DP "Popovo polje" Trebinje u IX. mjesecu 1990.g. sudskom nagodbom posl. br: P.283/90 od 10.09.1990.g. Osnovnog suda u Trebinju
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by Matej Thu Nov 04 2010, 23:37

U sutrašnjem broju "Dubrovačkog vjesnika", koji će na prodajnim mjestima u Dubrovniku biti dostupan vec danas iza 15,00 sati izaci ce opsiran clanak na predmetnu temu.
Koga interesira neka ga svakako nabavi.
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by kum Fri Nov 05 2010, 00:49

Zamolio bih administratore foruma da uklone postove uvredljivog sadržaja, posebno one koji unižavaju žrtve Drugog svjetskog rata u opštini/srezu Ljubinje.
Žrtve su identifikovane, one imaju svoja imena i prezimena, zna se njihova starosna dob, pol, nacionalna pripadnost. Poznato je vrijeme i datum svakog zločina, kao i imena zločinaca. Svaka tvrdnja da su žrtve izmišljene i plod "propagande" ne smije biti tolerisana.


kum
kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 506
Godina : 51
Points : 501
Datum upisa : 02.09.2007

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by space Fri Nov 05 2010, 00:59

Dok cekam tvoj odgovor da li zelis da sirimo pricu ili ne samo cu da ti skrenem paznju da ovim jeftinim relativiziranjem i zamjenama teza neces nista postici, pogotovo neces doci do istine.

Koliko sam primjetio do sada (a nije me mrzilo otisao sam i do drugih foruma) niko nije osporio pravo da se svima vrati zemlja, posto je i oduzimana svima a ne samo Hrvatima kako bi se dalo zakljuciti iz tvoje price. Cak i da jesi u pravu u vezi vlasti u TB i pravoslavne crkve, u sta ne vjerujem zasto ih ne tuzis cini mi se da si advokat ili grijesim ...

Koliko god ti ili bilo ko drugi zelio da posmatra Dubljane van konteksta desavanja u Popovu u WWII to je nemoguce, tako da ti u najboljoj namjeri savjetujem da sljedeci put kada krenes sa licitiranjem broja nevinih zrtava razmislis malo o cemu pricas. Kao sto ti je rekao u prepisci onaj pravoslavni svestenik ovo tvoje pisanije nece donijeti nista dobro ni Hrvatima ni Srbima u Popovu, a tebi na cast nastavi ...
space
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1038
Godina : 47
Lokacija : Srbija
Points : 872
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by Matej Fri Nov 05 2010, 02:01

kum ::Zamolio bih administratore foruma da uklone postove uvredljivog sadržaja, posebno one koji unižavaju žrtve Drugog svjetskog rata u opštini/srezu Ljubinje.
Žrtve su identifikovane, one imaju svoja imena i prezimena, zna se njihova starosna dob, pol, nacionalna pripadnost. Poznato je vrijeme i datum svakog zločina, kao i imena zločinaca. Svaka tvrdnja da su žrtve izmišljene i plod "propagande" ne smije biti tolerisana.

Kume, ja nicim nisam zasluzio brisanje ili editiranje jer nikoga nisam vrijedjao ili uvrijedio, a ovo sto si ti napisao je obicno podmetanje u nemoci da suvislo osporis moje teze i argumentaciju ...

Naime, ja nigdje nisam pisao o ukupnim zrtvama II. Sv. rata u opcini/srezu Ljubinje, vec o zrtvama II. Sv. rata u Dubljanima, koje su isto tako poznate s imenima, prezimenima i svim ostalim i na hrvatskoj (50) i na srpskoj (19) strani ...
a teza o obicaju da se na srpskoj strani zrtve visestruko uvecavaju nije se odnosila na Ljubinje (posto ja o ukupnim ljubinjskim zrtvama nemam relevantne podatke, a posebno ne znanstveno verificirane) nego prvenstveno na logor Jasenovac za koji je to znanstveno dokazano i potvrdjeno i od znanstvenika srpske nacionalnosti poput Bogoljuba Kocevica i od znanstvenika hrvatske nacionalnosti poput Vladimira Zerjavica ...

inace Kume, time sto pozivas i/ili prozivas admine na brisanje mojih postova, samo pokazivas kako su ti argumenti slabi bez pomoci urednickih skara i metle koja te po tebi treba stititi od teza i argumenata neistomisljenika koje svojim argumentima i elaboracijom ocito ne mozes kvalitetno osporiti i nadjacati ...
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by space Fri Nov 05 2010, 03:02

Tebi "teza" o "visemjesecnom nosanju kostiju" da se dostojanstveno sahrane nije uvrjedljiva??? Ovo je konkretno primjer tvojih "teza" o desavanjima u Popovu ... naravno upotpunjen gomilom tvojih pretpostavki

Nije ti mozda palo na pamet da je u stvari strasno visemjesecno ili visegodisnje vozanje nevinih ljudi ali u suprotnom pravcu, na stratista u WWII, ili visedecenijsko drzanje tih istih kostiju zabetoniranih u jamama, ili mozda poslednji primjer iz zadnjeg rata kada su minirane sve do jedne kosturnice i spomenici tim srpskim zrtvama u Hercegovini do kojih je mogla da dodje HV.

btw. jos uvijek cekam tvoj odgovor
space
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1038
Godina : 47
Lokacija : Srbija
Points : 872
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by kum Fri Nov 05 2010, 03:28

@Matej

"kvalitetno sporiti", "nadjačati", "metla kao jedina metoda od teza i argumenata neistomišljenika", "slabi argumenti"...

...mlad i željan polemike na nacionalnoj osnovi...e, pa to ti zadovoljstvo neću priuštiti. metla, naravno. provokatori drugo i ne zaslužuju.
kum
kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 506
Godina : 51
Points : 501
Datum upisa : 02.09.2007

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by Matej Fri Nov 05 2010, 03:33

space ::Dok cekam tvoj odgovor da li zelis da sirimo pricu ili ne samo cu da ti skrenem paznju da ovim jeftinim relativiziranjem i zamjenama teza neces nista postici, pogotovo neces doci do istine.


Space, mene doista zanima je li ti u kontekstu tvoje logike smatras VRO "Oluja" oslobodilackom akcijom?, ali ne bih htio dodatno siriti odnosno spamirati temu ...
inace, istina je voda duboka i nije lahko do nje doci ...

Koliko sam primjetio do sada (a nije me mrzilo otisao sam i do drugih foruma) niko nije osporio pravo da se svima vrati zemlja, posto je i oduzimana svima a ne samo Hrvatima kako bi se dalo zakljuciti iz tvoje price.

izgleda da nisi pazljivo procitao sto tamo pise. Iguman Sava Miric je jasno napisao da pravoslavnoj crkvi nista nije bilo oduzeto, a Srbima iz Dubljana, kao sto nam je to potvrdio gosp. Mrko Jaksic iz Dubljana, takodjer nista nije bilo oduzeto, vec su oni svoju zemlju ili prodali ili zamijenili s poljoprivrednim kombinatom ili su je ugovorima bili dali u zakup ...
zemljiste u Dubljanima je oduzeto samo Hrvatima, i to zato sto su tako zasluzili kako je to explicite rekao gosp. Mirko Jaksic, a kako to i danas misle vladajuce strukture u Trebinju, ali za razliku od gops. Mirka ne zele to javno i izreci ...
a zasluzili su valjda zato sto su bili i ostali Hrvati i katolici ...

Cak i da jesi u pravu u vezi vlasti u TB i pravoslavne crkve, u sta ne vjerujem zasto ih ne tuzis cini mi se da si advokat ili grijesim ....

pa zato sto bi sudski postupak trajao minimalno 4-6 godina, a i pitanje je sto bi s njime uspio postici, a u medjuvremenu bi samo imao sudske i odvjetnicke troskove ...

Koliko god ti ili bilo ko drugi zelio da posmatra Dubljane van konteksta desavanja u Popovu u WWII to je nemoguce, tako da ti u najboljoj namjeri savjetujem da sljedeci put kada krenes sa licitiranjem broja nevinih zrtava razmislis malo o cemu pricas. Kao sto ti je rekao u prepisci onaj pravoslavni svestenik ovo tvoje pisanije nece donijeti nista dobro ni Hrvatima ni Srbima u Popovu, a tebi na cast nastavi ...

Space, onaj mi prvi dio ovog tvog ulomka "o kontekstu desavanja" mirise na teoriju krvne i svake druge osvete, a gdje to vodi, iskusili su to bolno u dosadasnjoj medjusobnoj krvavoj proslosti zadnjih sto i kusur godina pripadnici i mog i tvog naroda ...
ja se naprotiv zalazem da se prekine pozivanje i prizivanje na navodno starje i vece zlocine druge strane kao opravdanje za novije vlastite zlocine ...
A sto se tice onoga sto je napisao uvazeni gosp. Spaic, Hrvati iz Dubljana i njihovi potomci kad su u pitanju Dubljani i Trebinje i njihovi imovinski i drugi interesi tamo nemaju tamo vise sto izgubiti, jer su odavno izgubili sve, izgubiti mogu samo Opcina Trebinje, Republika Srpska i njihovi gradjani jer bi se zbog publiciteta ovog slucaja u Dubrovniku i RH mogao poceti primjenjivati reciprocitet kad su u pitanju Trebinje i RS, a da se o ugledu u svijetu zbog povreda ljudskih prava i nacionalne diskriminacije i ne govori ...
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by space Fri Nov 05 2010, 04:03

Matej ::
Space, mene doista zanima je li ti u kontekstu tvoje logike smatras VRO "Oluja" oslobodilackom akcijom?, ali ne bih htio dodatno siriti odnosno spamirati temu ...
inace, istina je voda duboka i nije lahko do nje doci ...

Posto ne zelis da "spamujem" temu odgovoricu ti samo da je krajnje bijedno s tvoje strane porediti VRSK i ustase, a o ostalom bi se dalo raspravljati

izgleda da nisi pazljivo procitao sto tamo pise. Iguman Sava Miric je jasno napisao da pravoslavnoj crkvi nista nije bilo oduzeto,

pazljivo sam citao i rece covjek da manastir nije imao nepokretnosti u toj KO pa ih komunisti nisu mogli ni oduzeti, sto naravno ne znaci da im nisu oduzeli imovinu na drugim mjestima. Sta je tu problem po tebi, ne razumijem te ...

ostatak ne bih komentarisao jer su to uglavnom tvoje pretpostavke
space
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1038
Godina : 47
Lokacija : Srbija
Points : 872
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by Matej Fri Nov 05 2010, 06:44

Dubrovački vjesnik, 5.11.2010.

HRVATI PORIJEKLOM IZ SELA DUBLJANI U BORBI ZA POVRAT SVOJIH IMANJA

SMRT FAŠIZMU, SLOBODA NARODU!

Piše: Dube Marjanović

Hrvati i Srbi, poslije svega ružnoga što se u povijesti odigralo između ova dva naroda, teško bi u Dubljanima mogli preko noći nastaviti mirno živjeti kao susjedi, ali obje države trebaju poduzeti sve zakonske mjere da se stare nepravde makar djelomično isprave, kako prema građanima hrvatske, tako i prema onima srpske ili bilo koje druge nacionalnosti

Sve hrvatske obitelji koje potječu iz sela Dubljani u Popovom polju 1941. godine bile su pred najezdom četnika prisiljene napustiti svoje domove. Šezdeset godina kasnije dubrovački odvjetnik Ivica Ban – čija je supruga, rođena Matić, porijeklom iz Dubljana – nastoji postići da se njezinoj obitelji vrati njihovo imanje. U tom cilju poduzeo je sve pravne korake, ali u gotovo svim institucijama Republike Srpske na spomen Dubljana i progona Hrvata nailazi na otpor.

NE MOGU JE NAĆI
- Otimačina zemljišta i imanja Hrvata prognanih tijekom Drugog svjetskog rata iz mjesta Dubljani u Popovom polju nastavlja se negiranjem postojanja dokumentacije o oduzetim imanjima nadležnih osoba u državnim institucijama RS. Ni nakon 2 i pol mjeseca od Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS, Područne jedinice Trebinje, ne uspijevamo dobiti traženi povijesni slijed posjeda za te nekretnine – kaže Ban dok u društvu njegova šurjaka, Đura Matića, putujemo u Trebinje. U rujnu 1941. godine hrvatsko stanovništvo dotadašnjeg većinskog hrvatskog sela Dubljani u Popovom polju prognano je od četnika, a nekoliko mještana je ubijeno, pričaju Ban i Matić. Stanovništvo je izbjeglo u susjedno Ravno, a onda uglavnom u okolicu Dubrovnika. Kuće i imanja su im opljačkana i spaljena. Nakon Drugog svjetskog rata, 1946. i 1947, prognani Hrvati iz Dubljana vratili su se i počeli obnovu svojih domova. Kad su se zbog nadolazeće zime i nedostatka ogrjeva početkom zime 1947. ponovno vratili u Dubrovnik, domovi u Dubljanima su im ponovo porušeni i opljačkani, tako da su početkom 1948. odustali od daljnjih pokušaja obnove, govori Ban.
- Tu je činjenicu iskoristila Općina Trebinje, te im zbog navodne 'napuštenosti imanja' krajem mjeseca travnja 1948. oduzela zemljište, kuće i gospodarske zgrade u korist državnog zemljišnog fonda agrarne reforme. Do 1958. sve su kuće porušene takoreći do temelja, tako da od ni jedne hrvatske kuće u tom nekada pretežito hrvatskom selu nije ostao ni 'kamen na kamenu', osim gustjerni kojima se danas koriste njihovi bivši susjedi Srbi. Od pokradenog fasadnog kamena s porušenih hrvatskih kuća u Dubljanima izgrađena je zgrada Zadružnog doma i Osnovne škole u susjednom srpskom selu Veličani – kaže Ban. – Postupak eksproprijacije proveden je bez sudjelovanja i znanja vlasnika zemljišta ili njihovih pravnih slijednika i bez isplate ikakve odštete bivšim vlasnicima, niti su oni dobili pisanu odluku o tome. Njihova imovina knjižena je u korist Seljačke radne zadruge 'Prvoborac' iz Veličana, pa u korist Poljoprivredne stanice 'Dubljani', pa RO 'Popovo polje' Trebinje, pa DP 'Popovo polje' Trebinje, te konačno u korist AD 'Popovo polje' Trebinje.
Mada Ivica Ban tvrdi kako zaposlenici katastarske i općinske uprave u Trebinju ne žele dostaviti niti dati na uvid dokumentaciju, ne odgovaraju na njegove upite i požurnice itd., šef Katastra u Trebinju Slavko Pudar pokušava nas razuvjeriti u njegove navode. Tu dokumentaciju - koja je preduvjet za bilo kakvo traženje povrata nezakonito oduzetih imanja – oni u katastru, kaže Pudar, 'ne mogu pronaći'. Tražili su, ali do danas je nisu našli, kaže nam i Pudarova kolegica Slobodanka Ivanović Pudar. Oni tvrde kako im se svako malo dogodi da ne mogu naći neku ispravu koju je katastar po zakonu dužan čuvati. Na pitanje kakva je to država i državna institucija koja gubi tako važne dokumente, dvojac Pudar sliježe ramenima. Ivica Ban tvrdi da se ta dokumentacija nalazi upravo u zbirkama isprava u Katastru u Trebinju i u arhivu u Općini Trebinje jer su mu to potvrdila dva očevica koji su tu fasciklu vidjeli. U zbirkama isprava Zemljišno-knjižnog ureda Osnovnog suda u Trebinju te dokumentacije nema jer su zemljišne knjige za k.o. Dubljani izgorjele 1943. zajedno sa zgradom Općine i Suda u Ravnom, i do danas nisu obnovljene. Zato su za k.o. Dubljani katastarske evidencije jedini dokaz i o posjedu i o vlasništvu nekretnina, objašnjava Ban, i dalje uvjeren da u Katastru u Trebinju odgovorni dužnosnici odbijaju izdati uvjerenje i dati podatke za te nekretnine iako ih imaju.
- To je, vjerujem, u današnje vrijeme jedinstveni slučaj na Balkanu. – kaže Ban, koji svoje navode potkrepljuje činjenicom da je jedna druga obitelj iz Dubljana 'preko veze' dobila isprave iz katastra o svojim nekretninama u Dubljanima. Polovicom sedamdesetih godina prošlog stoljeća u dobivanju dokumenata o njihovom - hrvatskom - imanju u Dubljanima pomogao im je Aco Apolonije koji je u to doba, a i kasnije, 'vedrio i oblačio', pa mu nikakva politika nije mogla stati na put. Kako u Katastru, tako ni u Općini Trebinje ne postižu svoj cilj, mada je takvu dokumentaciju Općina po zakonu dužna trajno čuvati.

OSTAVIMO MRŽNJU PROŠLOSTI
- Ako su je uništili ili zagubili, dužni su objasniti kada se to, kako i zašto dogodilo, tko je za to odgovoran. Ako su je povjerili na čuvanje nadležnom državnom arhivu, dužni su odgovoriti kada su to učinili, te koju su arhivsku građu i kojem državnom arhivu povjerili na čuvanje – ističe Ban. Čini se kako u državnim institucijama nedostaje političke volje učiniti arhivsku dokumentaciju dostupnom svim osobama koje za to imaju pravni, znanstveni ili neki drugi dopušteni interes, bez obzira na njihovu nacionalnu, vjersku ili sličnu pripadnost, mišljenja je Ban. Stoga se obratio svim nadležnim ministarstvima i Ombudsmanu za ljudska prava RS i BiH, te svima onima koje trenutačna vladajuća politika u Općini Trebinje neće moći nezakonito sprječavati. Na drugačiju priču naišao je u kontaktima s Pravoslavnom crkvom, čiji je Manastir Tvrdoš iz Trebinja najveći dioničar novonastalog A.D. 'Popovo polje'. Kontakti s manastirskim igumanom Savom Mirićem i dubrovačkim parohom Goranom Spajićem urodili su dogovorom za sastanak i obećanjem da će Pravoslavna crkva pomoći u ovom slučaju koliko god bude mogla.
Uz obećanje u Katastru Trebinje da će oni 'i dalje tražiti', s Banom i Matićem odlazimo u Dubljane, gdje nas dio mještana gostoljubivo dočekuje. Manje gostoljubiv bio je Mirko Jakšić, sin Perside Jakšić, kojoj je 1990. darovan dio oduzetog Matićevog imanja. Njegova majka, rođena 1924., svjedokinja je protjerivanja Hrvata, ali obzirom da je danas vlasnica dijela njihova zemljišta, razumljivo je da o tome na sudu nikada ne bi svjedočila. Nakon uvoda u kojem su se spominjali ustaše, Mirko je ustvrdio kako 'Matići nisu zaslužili da im se njihovo vrati'. Stoljetne tenzije među nacijama na Balkanu koji ratuju svakih nekoliko desetljeća užarene su i u ovom selu, koje danas broji šaku starčadi srpske nacionalnosti.
Hrvati i Srbi, poslije svega ružnoga što se u povijesti odigralo između ova dva naroda, teško bi u Dubljanima mogli preko noći nastaviti mirno živjeti kao susjedi, ali obje države trebaju poduzeti sve zakonske mjere da se stare nepravde makar djelomično isprave, kako prema građanima hrvatske, tako i prema onima srpske ili bilo koje druge nacionalnosti. Nastavi li se mržnja među ljudima koja dolazi iz nacionalnog, rasnog, vjerskog ili kojeg drugog razloga – svijet nikad neće postati bolje mjesto za življenje. Zato je od presudne važnosti za budućnost da ljudi, a prije svega institucije koji mogu utjecati na ispravljanje nanesenih nepravdi, po svojoj savjesti i zakonu to i učine.
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by kum Fri Nov 05 2010, 07:57

preneseno s drugog foruma

Matej ::kad u BiH uskoro donesu Zakon o denacionalizaciji ocekujem da po tazbini dobijem natrag pola Popova polja ...
kum
kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 506
Godina : 51
Points : 501
Datum upisa : 02.09.2007

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by Matej Fri Nov 05 2010, 10:40

space ::Sta je tu problem po tebi, ne razumijem te ...

Space, kako ne razumijes sto je problem?!

pa problem je sto zatiranje korijena i tragova Hrvata iz Dubljana traje vec punih 69 godina, a od toga se samo razdoblje od 1941.-1945. moze shvatiti i opravdavati ratom i ratnim ludilom i zlocinima na mah na obje strane ...
a sve drugo je po mom misljenju bilo plansko mirnodopsko polstoljetno zatiranje jedne etnicke skupine na njenom autohtonom teritoriju, i u tom se mirnodopskom razdoblju prognanim Hrvatima iz Dubljana dogodilo slijedeće:

- mirnodopske 1948. i kasnijih godina nekaznjeno rusenje i pljackanje 50-tak hrvatskih kuca u Dubljanima ...
- u IV. mj. mirnodopske 1948.g. nepravedno i nezakonito, etnickom mrznjom i osvetom motivirano, oduzimanje poljoprivrednog zemljista, te kuca, gospodarskih zgrada i okucnica samo pripadnicima jedne etnicke skupine (Hrvatima) u Dubljanima ...
- mirnodopskih 1950.-tih nekaznjeno i civilizacijski neshvatljivo gradjenje zgrada zadruznog doma, skole i stanova za nastavnike u susjednom srpskom selu Velicani s pokradenim fasadnim kamenom s porusenih hrvatskih kuca u Dubljanima ...
- od mirnodopske 1948.g. pa do danas (osim za ratne godine 1991.-1995. kad se to nije moglo ni ocekivati) sakrivanje, unistavanje i nedostavljanje dokumentacije o vlasnistvu i oduzimanju vlasnistva nekretnina samo pripadnicima jedne etnicke skupine (Hrvatima) u Dubljanima (iako se svih 50 posjedovnih listova Hrvata iz Dubljana nije moglo izgubiti, posebno ne jer se u isto vrijeme i na istom mjestu nije izgubio niti jedan posjedovni list Srba iz Dubljana) ...
- mirnodopske 1990.g. darovanje dijela oduzetih imanja pripadnika jedne etnicke skupine (Hrvata) u Dubljanima pripadnicima druge etnicke skupine (Srbima) u tom selu ...
- mirnodopske 2000.g. izvrsena je nezakonita i nepravedna privatizacija i pretvorba DP "Popovo polje" (čiji se je čitav zemljišni fond koliko je to poznato sastojao od nezakonito i nepravedno oduzetih imanja prognanih Hrvata iz Dubljana) u kojoj je u fondu restitucije iz kojeg bi se sutra trebali obesteteti bivsi vlasnici ostavljeno samo sramotnih i uvredljivih 3,45% dionica ...
- mirnodopske 2010.g. protuzakonito uskracivanje prava na drzavljanstvo RS potomcima prognanih Hrvata iz Dubljana unatoc pozitivnom misljenju i ocitovanju Ministarstva za civilne poslove BiH ...

dakle rijec je o po mom misljenju na etnickoj mrznji utemljenom i motiviranom problemu u opcini Trebinje koji traje vec skoro 70 godina, a od toga mirnodopskih preko 60 godina, i koji se ni danas ne zeli poceti rjesavati ...

stoga navedeni problem s prognanim Dubljancima, oduzimanjem i unistavanjem njihova vlasnistva i isprava o vlasnistvu, podataka iz maticnih knjiga i knjiga drzavljana, nepriznavanje prava na drzavljanstvo RS djeci kojoj su oba roditelja rodjeni u BiH i bili drzavljani BiH i tako dalje ima sva obiljezja kaznenog djela genocida ...
eto Spice, u tome je u najkracim crtama problem, ako ti to hoces, mozes i zelis akceptirati ...
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 2 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ďîđóęŕ by Sponsored content


Sponsored content


Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Ńňđŕíŕ 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Íŕçŕä íŕ âđő

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Íĺ ěîćĺňĺ îäăîâîđčňč íŕ ňĺěĺ ó îâîě ôîđóěó