LJUBINJE FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

+6
hanibalcanibal
zagor
kum
space
wolf sagash
Matej
10 posters

Ñòðàíà 8 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by Matej Fri Nov 19 2010, 15:32

wolf sagash ::Ako neko od aktivnih èlanova foruma gaji i velièa ustaška naèela(vaše pisanje ipak ne kvalifikujem tako jer sam upoznat sa vašim dobrim djelima)ja mu privatno j....m sve po spisku.

WS, hvala ti sto si napravio distinkciju izmedju Hrvat i ustasa ... ja osobno ne volim ljude koji su skloni generaliziranju i kolektivistickom pristupu bilo cemu ... ustase i ustaski pokret nikada nisam hvalio niti njihove zlocine icim opravdavao, ali onima koji sve Hrvate smatraju ustasama reci cu da sam i ja "ustasa" ...

Smeta mi kod vas što ste dali sebi za pravo da rangirate zlodjela po samo vama znanoj top ljestvici.Tako stièem utisak da za vas nièim izazvano ubistvo 190 popovskih Srba na jami Ržani Do predstavlja manji zloèin negoli protjerivanje i konfiskacija imanja dupskih Hrvata.Ja sam molio Boga da mi roditelje protjeraju gole i bose iz Sarajeva tokom proteklog rata a ni u kom sluèaju ne bih volio da su završili u ponorima sarajevskih Kazana.

WS, ja nisam nigdje tako nesto napisao ... za mene je svako ubojstvo neduznog covjeka prevelik zlocin ...
samo sam vam ukazao na cinjenicu da je i na drugoj strani bilo jako puno neduznih zrtava, sto se sve do nedavno posve osporavalo ili bilo nepoznato ...
Prema podacima iz knjige Stanislava Vukorepa: "Stradanje sveæenika i puèanstva istoène Hercegovine u Drugom svjetskom ratu i poraæu", "na tom prostoru je veæ registrirano blizu 5.000 ratnih žrtava, a to iznosi oko 17% cjelokupnog hrvatskog puèanstva!"
[You must be registered and logged in to see this link.]
a sto se tice samog protjerivanja dubskih Hrvata iz njihovih domova i s roditeljskih ognjista za mnoge je to bilo ravno pa i gore od same smrti: neki su umrli od gladi i neimastine u progonstvu, neki od tuge i psihickog sloma zbog protjerivanja i progonstva, a neki su poput mog punca cijeli svoj preostali zivot proveli u tuzi i gorcini zbog progonstva iz svog doma u Dubljanima i posljedica tog progonstva ...
WS, ljude se moze ubiti na razne nacine, pa i tako da ih stvarno fizicki ne ubijes ...

Dupski Hrvati,naravno ne svi i naravno ne sami,uèestvovali su u ubistvima i deportacijama u logore smrti 625 Srba,trojice Hrvata i dva Bošnjaka sa teritorije nekadašnjeg Sreza Ljubinje.Ovo su žrtve èiji su životi nasilno skonèali.Meðu njima nije moja tetka èiju mušku verziju imena nosim. Naime, ona je umrla od gladi u zbjegu u planini Iliji.Takve životne sudbine u ovim krajevima su neizbrojive.

WS, ja naravno niti mogu niti hocu tvrditi da su svi dupski Hrvati bili neduzni, ali sam ukazao na cinjenicu da prezivjeli dubski Hrvati osporavaju sudjelovanje svojih sumjestana u tim i takvim zlocinima prije protjerivanja, a sto se poslije protjerivanja dogadjalo s onim dupskim Hrvatima koji su se ukljucili u razno-razne oruzane postrojbe NDH tesko je znati i utvrditi ...
hrvatske nevine zrtve na istom prostoru i u istom razdoblju po recentnim hrvatskim istrazivacima nisu nimalo manje, nego navodno i visestruko vece, ali ja ovdje doista ne zelim ulaziti u licitiranje o tome, jer niti sam povjesnicar niti je to tema ovog topica ...
medjutim, moram ukazati da je posve nevazno je li netko bio neduzna zrtva ustasa ili cetnika ili partizana ili nekog treceg ... nevina zrtva je uvijek nevina zrtva i zasluzuje pijetet, a zlocinac osudu i sudjenje bez obzira na njihovu nacionalnu, vjersku, ideolosku ili neku drugu pripadnost ...

Niti najmanje ne sumnjam da je talas osvete pogodio uglavnom nevine ali prirodno je da ja na to gledam subjektivno i podsvjesno opravdavam srpski osvetnièki talas koji je uslijedio iza ustaškog genocida jer zaboga i naši su bili nevini.

vidis WS u tome se razlikujemo, u proslom ratu meni je zapaljena jedna kuca i dvije opljackane od tzv. JNA i srpsko-crnogorskih rezervista, ali ja sam ipak ucinio sve sto je bilo u mojoj moci da sprijecim i zaustavim svaku osvetu nad Srbima i drugim nehrvatima u Dubrovniku, i zbog toga su pojedinci pucali iz zasjede na mene, prijetili mi, slali anonimna prijeteca pisma, smijenili me s sefovskog mjesta u tvrtki gdje sam radio, sirili pricu kako to radim jer mi je zena Srpkinja, a punac pukovnik Kosa, kako sam i sam porucnik Kosa, srbofilas, ex. partijski sekretar itd., sto je sve naravno bila neistina, ali zbog onog "pukovnika i porucnika Kosa" mogao sam u ta vremena platiti i glavom i ja i moja obitelj ... kulminacija svega je bila palez kuce moje bake koja je krovom bila povezana s kucom nekog beogradjanina, kao nisu nju htjeli upaliti, nego tom "cetniku" beogradjaninu, a kuca moje bake je pritom bila kolateralana steta ...
osveta, posebno kolektivisticka osveta je po mom misljenju i vece zlo od prvotnog zlocina ... i pravna je drzava, ako je pravna, treba sprijeciti i suzbiti svim dopustenim pravnim i politickim sredstvima ...
tako ja mislim i tako zivim i odgajam svoju djecu, i nikada nisam pozalio sto sam se u proslom ratu tako postavio i tako ponasao ...

sva nacionalna, vjerska i slicnim razlozima motivirana zla i zlocini na ovim nasim balkanskim prostorima i na hrvatskoj i na srpskoj i na drugim stranama su se uvijek pravdala nekim ranijim navodno jos vecim, opseznijim ili dugotrajnijim zlocinima ... tako su se pravdale i ustase i cetnici i partizani ... kako bi opravdali svoje ratne zlocine, koje normalni ljudi nicim ne bi smjeli ni pokusati opravdati, jer inace i sami poticemo i sudjelujemo u spirali zlocina ...
ako se ne zaustavi, ne sprijeci i ne prokaze osveta kao kvalificirani zlocin nikada iz zlocina i nekih buducih osvetnickih ratova necemo izaci na nesrecu nas, a jos vise nase djece i njihovih potomaka i na nesrecu citavg ovog prostora i svih ljudi koji na njemu zive ...

Meðutim razum i savijest mi ne dozvoljavaju da ostanem na tom fonu i iskreno žalim i u moje ime se izvinjavam zbog svih nevinih žrtava koje su ubili moji sunarodnici.

Hvala WS, iako tvoja isprika za ono sto nisi pocinio niti si na drugi nacin za to bio odgovoran nije potrebna, bitno je samo da ti uvidjas i prizanjes da je i na drugoj strani bilo zlocina i da ti je zbog tog zao ...

Što se tièe vaše ekspropisane imovine morate se obratiti državi a ne graðanima Ljubinja.Niti su vam Ljubinjci oduzimali zemlju niti se njom koriste.

WS, znam to i obratio sam se drzavi, ali zasad bez ikakvih vidljivih rezultata, pa sam stoga odlucio koristiti se i politickim i medijskim pritiskom preko medija i javnosti i utjecajnih i uglednih pojedinaca ... i bas zahvaljujuci tom javnom djelovanju dobio sam dosad najvrijednije dokumente bez kojih bih jos godinama tapkao u mjestu i mraku, te obecanje pravoslavne crkve u Trebinju i Dubrovniku da ce mi oni pomoci da od nadleznih u Trebinju dobijem trazenu dokumentaciju o vlasnistvu i oduzimanju nekretnina obitelji moje supruge, ta da ce se zauzeti da nam AD "Popovo polje" odmah vrati svo oduzeto zemljiste koje nije privedeno svrsi ...

Što se mene tièe ja bih jako sretan bio da povratite vaš èuveni vinograd. Nek vam na kraju krajeva daju i Stolin dio.

pa i moja supruga i njen brat i sestre i njihovi rodjaci bi bili veoma sretni zbog toga, a posebno da im se povrati njihova catrnja i omirine kuce i okucnica u samom selu ...
Stolin dio ili bilo ciji drugi niti nam treba niti bi ga uzeli ... uostalom, i za taj dio su zivi i postoje nasljednici, od kojih je jedna i odvjetnica, pa uopce ne sumnjam da ce se znati izboriti za povrat djedovskog imanja ...
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by kum Sat Nov 20 2010, 04:53

Matej ::Stolin dio ili bilo ciji drugi niti nam treba niti bi ga uzeli ... uostalom, i za taj dio su zivi i postoje nasljednici, od kojih je jedna i odvjetnica, pa uopce ne sumnjam da ce se znati izboriti za povrat djedovskog imanja ...

Ne sumnjam da æe Stanka, obzirom na dobru odvjetnièku reputaciju, znati pravi put za povrat djedovskog imanja.

Konkretno u ovom sluèaju imamo corpus delicti - jednom presudom, koju je tadašnja vlast izvršila kao presudu za ratni zloèin, odzet je život i svo imanje.

Slijedi logièno pravno pitanje, pa bih te molio da i odgovor bude takav.

Kad ovo imanje bude vraæeno naslijednicima, hoæe li i bliski srodnici svih onih nad kojima je izreèena i izvršena slièna ili jednaka presuda u poratnoj Jugoslaviji imati jednako pravo za povrat oduzete imovine?

kum
kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 506
Godina : 51
Points : 501
Datum upisa : 02.09.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by Matej Sat Nov 20 2010, 10:01

kum ::Ne sumnjam da æe Stanka, obzirom na dobru odvjetnièku reputaciju, znati pravi put za povrat djedovskog imanja.

Konkretno u ovom sluèaju imamo corpus delicti - jednom presudom, koju je tadašnja vlast izvršila kao presudu za ratni zloèin, odzet je život i svo imanje.

tesko mi je povjerovati da je ta presuda ikada napisana, a jos manje da je dostavljena okrivljenikovoj strani ... naime, presuda je izvrsena u roku od mjesec dana, a to je kratak rok i za napisati presudu i obrazlozenje iste, te za dostaviti je svima, a posebno okrivljeniku i njegovom branitelju (kojeg je morao imati s obzirom na tezinu optuznice), jer bi se netko na strani okrivljenika (okrivljenik, njegov branitelj i clanovi uze obitelji okrivljenika) sigurno zalio na smrtnu presudu, a to bi odgodilo pravomocnost za najmanje nekoliko mjeseci ...
medjutim, vec sam te bio zamolio da ako tu presudu imas ili je mozes pribaviti, da mi je posaljes na PP, onda bih o istoj i o tom "sudjenju" svakako znao i mogao reci puno vise ...

Slijedi logièno pravno pitanje, pa bih te molio da i odgovor bude takav.

Kad ovo imanje bude vraæeno naslijednicima, hoæe li i bliski srodnici svih onih nad kojima je izreèena i izvršena slièna ili jednaka presuda u poratnoj Jugoslaviji imati jednako pravo za povrat oduzete imovine?

pravna situacija obitelji cijem je pretku imovina konfiscirana na temelju sudske presude je u pravilu povoljnija od onih cijim precima je imovina nacionalizirana ili eksproprirana jer oni mogu ostvariti povrat svoje obiteljske imovine na dva nacina:

1. u sklopu opceg procesa restitucije, nakon sto bude donesen zakon o restituciji posto se u vecini postkomunistickih drzava takva imovina vraca po donesenim zakonima o restituciji (denacionalizaciji), a isto je predvidjeno i u prijedlogu Zakona o denacionalizaciji u BiH. BiH je inace jedna od posljedniji drzava nastalih disolucijom SFRJ u kojoj takav zakon jos nije donesen ...

2. ili u pojedinacnom postupkom revizije i stavljanja izvan snage sudske odluke kojom je izrecena mjera konfiskacije, koji se u Republici Srpskoj i Republici Srbiji, za razliku od ostalih drzava nastalih disolucijom SFRJ, ne moze pokrenuti po prijedlogu okrivljenika ili njegove uze obitelji prije donosenja posebnog zakona kojim ce to biti regulirano ...

U Zakonu o krivicnom postupku RS jos su prisutni duh davne 1948. godine i ideoloske norme revolucionalnog zakonodavstva toga vremena. Clanak 464. Zakona o krivicnom postupku RS glasi:

"Èlan 464. Nemoguænost ponavljanja postupka

(1) Pravo na ponavljanje kriviènog postupka pravnosnažno dovršenog prije 1. januara 1954. godine biæe ureðeno posebnim zakonom. Do tada ostaje na snazi èlan 6. Uvodnog zakona za Zakonik o kriviènom postupku (“Službeni list FNRJ”, broj 40/53)."

"Razlog za zadržavanje navedenih odredaba o ponavljanju kriviènog postupka starog ZKP/48. po kojem takav zahtjev može podnijeti samo javni tužitelj je èisto ideološke prirode: moguænost preispitivanja presuda donijetih neposredno poslije Drugog svjetskog rata i uspješno izvedene socijalistièke revolucije želi se i nadalje zadržati pod strogom kontrolom politièkog režima, koji zna da su te presude u velikom broju sluèajeva bile izricane po zahtjevima revolucionarne pravde, bez ikakvog oslonca na zakone, pravne standarde i uiverzalna pravila meðunarodnog prava."
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by kum Sat Nov 20 2010, 10:57

Matej ::2. ili u pojedinacnom postupkom revizije i stavljanja izvan snage sudske odluke kojom je izrecena mjera konfiskacije, koji se u Republici Srpskoj i Republici Srbiji, za razliku od ostalih drzava nastalih disolucijom SFRJ, ne moze pokrenuti po prijedlogu okrivljenika ili njegove uze obitelji prije donosenja posebnog zakona kojim ce to biti regulirano ...

Ako ne uži srodnici ko po važeæim zakonima može izvan snage staviti sudsku odluku kojom je izreèena mjera konfiskacije?
kum
kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 506
Godina : 51
Points : 501
Datum upisa : 02.09.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by kum Sat Nov 20 2010, 11:28

Matej ::tesko mi je povjerovati da je ta presuda ikada napisana, a jos manje da je dostavljena okrivljenikovoj strani ... naime, presuda je izvrsena u roku od mjesec dana, a to je kratak rok i za napisati presudu i obrazlozenje iste ...
medjutim, vec sam te bio zamolio da ako tu presudu imas ili je mozes pribaviti, da mi je posaljes na PP, onda bih o istoj i o tom "sudjenju" svakako znao i mogao reci puno vise ...

Ne, nisi mene. To opet ne mijenja stvar, jer ja nemam tu presudu. Nekada sam negdje èitao o tome, unazad nekih pet-šest godina... Èini mi se negdje u štampi.
kum
kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 506
Godina : 51
Points : 501
Datum upisa : 02.09.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by Matej Sat Nov 20 2010, 12:11

kum ::Ako ne uži srodnici ko po važeæim zakonima može izvan snage staviti sudsku odluku kojom je izreèena mjera konfiskacije?

pa taj se postupak revizije ne pokrece zbog ponistenja konfiskacije (to je samo posljedicna odluka) vec zbog ponistenja osudjujuce presude ... prema vazecem zakonu u RS taj postupak moze pokrenuti samo javni tuzitelj, a odluku donosi sud ...

u RH takav postupak mogu pokrenuti: okrivljenik, clanovi njegove obitelji, pa cak i udruge za zastitu ljudskih prava, a i u RH odluku po tom prijedlogu donosi sud.

"Zakon o kaznenom postupku RH

1. Revizija te izvanredni pravni lijek protiv odluke sudova bivše SFRJ

Èlanak 570.

(1) Osobe koje su sudovi bivše Jugoslavije osudili za vrijeme komunistièke vladavine za
politièka kaznena djela, politièki motivirana kaznena djela ili druga kaznena djela ako
je do osuðujuæe odluke došlo zlouporabom politièke moæi mogu revizijom zatražiti
poništenje osuðujuæe odluke ili njoj drugoga odgovarajuæeg pravnog akta.
(2) Pod zlouporabom politièke moæi smatrat æe se sluèajevi u kojima je došlo do osude
koja u svojoj izreci ili u postupku koji joj je prethodio krši meðunarodnopravno
priznata naèela pravne države i demokratskog društva ili proturijeèi javnom poretku
Republike Hrvatske.
(3) Ako je osoba iz stavka 1. ovoga èlanka umrla, reviziju mogu izjaviti njezini
nasljednici po zakonskom redu. Ako su nasljednici nepoznati, reviziju mogu izjaviti
udruge za zaštitu ljudskih prava sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.
(4) Ako reviziju izjavljuje udruga sa sjedištem u Republici Hrvatskoj ona mora sadržavati
i izvadak iz registara udruge iz kojeg je vidljivo da je podruèje njezine djelatnosti
zaštita ljudskih prava."
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by Matej Sat Nov 20 2010, 12:22

kum ::Ne, nisi mene. To opet ne mijenja stvar, jer ja nemam tu presudu. Nekada sam negdje èitao o tome, unazad nekih pet-šest godina... Èini mi se negdje u štampi.

da u pravu si da su vidjeli i imali tu presudu i da bi je mogli postaviti ovdje na forumu mislim da su pisali Zagor i Wolf Sagash ...

ali ne vjerujem ni da su oni vidjeli tu presudu, pa ni da je ona uopce ikada postojala u pisanom obliku ...
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Dubljani - fotografije iz albuma mog prijatelja !

Ïîðóêà by Matej Sat Nov 20 2010, 12:27

omirine (rusevine) hrvatskih kuca u Dubljanima

[You must be registered and logged in to see this link.]


neporusene catrnje hrvatskih obitelji u Dubljanima koje koriste njihovi nekadasnji susjedi Srbi

[You must be registered and logged in to see this link.]


seoska cartnja Dubocaj u Dubljanima

[You must be registered and logged in to see this link.]


obnovljena katolicka crkva Gospe od Karmela u Dubljanima

[You must be registered and logged in to see this link.]
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by kum Sun Nov 21 2010, 01:56

Matej ::Vidio sam dosad ... na internet forumima gdje se vodi rasprava o ovoj temi

[You must be registered and logged in to see this link.]

koliko je Srbima neugodna tema Dubljani i kako o toj temi na sve moguæe naèine žele izbjeæi razgovor ...

Kome je ovdje neugodno, ko izbjegava razgovor i šta ima za cilj ova neistina o ljudima koje si zatekao ovdje i koju siješ po sajtovima?

kum
kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 506
Godina : 51
Points : 501
Datum upisa : 02.09.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by Matej Sun Nov 21 2010, 08:19

kum ::
Matej ::Vidio sam dosad ... na internet forumima gdje se vodi rasprava o ovoj temi

[You must be registered and logged in to see this link.]

koliko je Srbima neugodna tema Dubljani i kako o toj temi na sve moguæe naèine žele izbjeæi razgovor ...

Kome je ovdje neugodno, ko izbjegava razgovor i šta ima za cilj ova neistina o ljudima koje si zateko ovdje i koju siješ po sajtovima?

Kume, vrjednosni sud (je li nekome negodno, je li netko izbjegava razgovor itd.) ne moze biti istinit ili neistinit, vec manje ili vise utemeljen na cinjenicama ... ti se mojim ili ja s tvojim vrjednosnim sudovima mozemo ali ne moramo slagati ...
ne znam sto te "boli" to sto ti ja o mnogim stvarima, pa i o ljudima s ovog foruma i njihovim postupcima imamo razlicito misljenje ?!

Radje se mi vratimo na temu topica, i napisi mi svoje misljenje o onoj otimacini imanja svim dubskim Hrvatima, njihovom protjerivanju s djedovskih ognjista, rusenju i kradji njihovih domova i imovine u mirnodopska vremena, unistavanju i sakrivanju dokumentacije i evidencija o njihovom vlasnistvu nekretnina i o oduzimanju istih !
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by kum Mon Nov 22 2010, 00:15

Matej :: ... ti se mojim ili ja s tvojim vrjednosnim sudovima mozemo ali ne moramo slagati ...ne znam sto te "boli" to sto ti ja o ljudima s ovog foruma i njihovim postupcima imamo razlicito misljenje ?

Kojim sudovima, kojim ljudima i kojim postupcima?

Matej ::Radje se mi vratimo na temu topica ...i napisi mi svoje misljenje...

Proèitaj temu od poèetka do kraja i uvidjeæeš da sam svoje mišljenje po raznim segmentima ove teme veæ dao i nema potrebe da ga ponavljam.








kum
kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 506
Godina : 51
Points : 501
Datum upisa : 02.09.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by Matej Mon Nov 22 2010, 06:50

kum ::
Matej :: ... ti se mojim ili ja s tvojim vrjednosnim sudovima mozemo ali ne moramo slagati ...ne znam sto te "boli" to sto ti ja o ljudima s ovog foruma i njihovim postupcima imamo razlicito misljenje ?

Kojim sudovima, kojim ljudima i kojim postupcima?

nije rijec o nikakvom sudu u smislu pravosudnog tijela, vec o "vrijednosnom sudu" u smislu "prosudbe", "procjene", "ocjene"u smislu subjektivnih kategorija za razliku od "cinjenicnih tvrdnji" odnosno "cinjenica" u smislu objektivnih kategorija ...

Matej ::Radje se mi vratimo na temu topica ...i napisi mi svoje misljenje...

Proèitaj temu od poèetka do kraja i uvidjeæeš da sam svoje mišljenje po raznim segmentima ove teme veæ dao i nema potrebe da ga ponavljam.

mozda i jesi o nekim, ali sigurno ne i svim, posebno ne u istom postu, pa bi bilo lijepo da svoje staove o tome ponovis i dopunis u jednom postu ...
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by kum Mon Nov 22 2010, 10:10

Matej ::
kum ::
Kojim sudovima, kojim ljudima i kojim postupcima?

nije rijec o nikakvom sudu u smislu pravosudnog tijela, vec o "vrijednosnom sudu" u smislu "prosudbe", "procjene", "ocjene"u smislu subjektivnih kategorija za razliku od "cinjenicnih tvrdnji" odnosno "cinjenica" u smislu objektivnih kategorija ...

Da, sasvim je jasno šta želiš reæi.

Matej ::
kum ::Proèitaj temu od poèetka do kraja i uvidjeæeš da sam svoje mišljenje po raznim segmentima ove teme veæ dao i nema potrebe da ga ponavljam.

mozda i jesi o nekim, ali sigurno ne i svim, posebno ne u istom postu, pa bi bilo lijepo da svoje staove o tome ponovis i dopunis u jednom postu ...

Dao sam potpun komentar, kao što rekoh, i ne bi bilo lijepo da ih ponavljam, a pogotovo da ih dopunjavam.

Nego, iz tvog izlaganja je ostalo nejasno ima li danas ijedan hrvat iz Dubljana makar parèe zemlje ili neke druge nekretnine koje se katastarski vodi na njemu?


kum
kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 506
Godina : 51
Points : 501
Datum upisa : 02.09.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by Matej Mon Nov 22 2010, 21:53

kum ::Nego, iz tvog izlaganja je ostalo nejasno ima li danas ijedan hrvat iz Dubljana makar parèe zemlje ili neke druge nekretnine koje se katastarski vodi na njemu?

koliko ja znam ne, na vecini nekretnina u k.o. Dubljani, ukljucujuci tu i omirine kuca i gospodarskih zgrada u samom selu, koje su otete Hrvatima danas je u katastru uknjizeno AD "Popovo polje" Trebinje, dok su se na manjem dijelu tih nekretnina (uglavnom catrnja, gospodarskih zgrada i oranica) uknjizili pojedini pripadnici srpskih obitelji Jaksic i Glavan iz Dubljana ...
tako su npr. na catrnji nekada u vlasnistvu Gjura Matica, djeda moje supruge, sada uknjizeni njegovi rodjaci Glavani (srodstvo po pok. Mari Glavan, rodj. Matic, rodjenoj sestri Djura Matica) ...
da je danas ziv Ivan Matic, Djura, otac moje supruge, siguran sam da bi ga jos vise od otimacine imanja njegovog oca od strane drzave zabolila cinjenica da su se 1990. na njegovu catrnju temeljem sudske nagodbe s tadasnjim DP "Popovo polje" uknjizili njegovi prvi rodjaci (po tetki Mari) Glavani iz Dubljana ...

Glavani su meni pokusali objasniti svoj cin knjizenja na Maticevu imanju tim sto su oni navodno u tu catrnju puno ulozili, jer da je bila jako ostecena ... iako se taj njihov cin nicim ne moze opravdati ni pred Bogom ni pred zakonom ... osim mozda da su smatrali da je bolje da to oni jame nego susjedi Jaksici koji nisu u nikakvom rodu s Maticima ...
isto tako su se koliko sam dosad vidio i uspio doznati navedeni Glavani uknjizili i na oranicu rodjaka Matica neposredno iznad kuce Matica i vjerojatno i na sve druge nekretnine od rodjaka Matica koje su im bile interesantne, a koje poljoprivredni kombinat "Popovo polje" na kojem su ranije bile uknjizene, nije koristio ...

Na isti takav nacin se jedna druga srpska obitelj, Jaksic iz Dubljana, uknjizila na nekretnine (catrnju, gospodarske zgrade i oranice) svojih bivsih susjeda Hrvata, druge obitelji Matic ...

Bilo bi zanimljivo procitati sto o ovoj drugoj otimacini imanja Hrvata iz Dubljana od njihovih nekadasnjih susjeda Srba iz Dubljana misli Hanibal, koji je i sam dubljanac ...
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by kum Tue Nov 23 2010, 02:23

Matej ::
tako su npr. na catrnji nekada u vlasnistvu Gjura Matica, djeda moje supruge, sada uknjizeni njegovi rodjaci Glavani (srodstvo po pok. Mari Glavan, rodj. Matic, rodjenoj sestri Djura Matica) ...

... 1990. na njegovu catrnju temeljem sudske nagodbe s tadasnjim DP "Popovo polje" uknjizili njegovi prvi rodjaci (po tetki Mari) Glavani iz Dubljana ...

...isto tako su se koliko sam dosad vidio i uspio doznati navedeni Glavani uknjizili i na oranicu rodjaka Matica neposredno iznad kuce Matica i vjerojatno i na sve druge nekretnine od rodjaka Matica koje su im bile interesantne


Matej ::..inace ja nista od toga nisam cuo da je istinito od sinova i obitelji pokojnog Mijata Glavana ... dapace, oni su prijatelji i druze se sa sinovima i obitelji tog tvog Stole Matica, sto bi bilo malo cudno da u tvojoj prici ima imalo istine ...


Ovo je dobra okolnost da je dio imovine na roðacima i, s obzirom na dobre odnose koje imate sa njima, preostaje samo da vam oni sudski prepišu ono što je na njima a bilo je vaše. Makar da ovaj dio vratite na jedan lak naèin, bez iscrpljujuæih sudskih procesa.
kum
kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 506
Godina : 51
Points : 501
Datum upisa : 02.09.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by Matej Tue Nov 23 2010, 02:58

kum ::Ovo je dobra okolnost da je dio imovine na roðacima i, s obzirom na dobre odnose koje imate sa njima, preostaje samo da vam oni sudski prepišu ono što je na njima a bilo je vaše. Makar da ovaj dio vratite na jedan lak naèin, bez iscrpljujuæih sudskih procesa.

i ja se nadam da ce tako biti, iako zasad nemam takvih naznaka, dapace, Glavani su samo izjavili da su oni jako puno ulozili u obnovu te catrnje ..., a o povratu Maticima njihovog zasad ni rijeci, pa iz toga proizlazi kako oni smatraju da je njima temeljem tih ulaganja ta catrnja i dio imanja od Matica zakonito pripao (sto me se zasad veoma neugodno dojmilo) ...
ovdje je bespredmetno napominjati kako to ulaganje Glavana u catrnju od Matica nije bilo zbog Matica vec zbog samih Glavana koji su se s njom besplatno koristili, sto nije uopce sporno niti upitno, ali bi bilo sporno i upitno da su oni s tim pravno i/ili moralno stekli bilo kakvo vlasnicko pravo ...

ali vidjet cemo sto ce odgovoriti kad ih iduci put vidim (nadam se uskoro) i izricito i izravno od njih zatrazim povrat svih nekadasnjih nekretnina od Matica na koje su se oni uknjizili ... mozda se tada pokaze kako to prijateljstvo nikada nije bilo iskreno ...

u svakom slucaju zasad je jedino iguman Sava Miric u ime Manastira Tvrdos obecao da ce se zaloziti da nam AD Popovo polje odmah vrati svo nase zemljiste koje je jos uvijek u vlasnistvu AD Popovo polje a nije privedeno namjeni (tj. nije pod nasadima) ...
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by hanibalcanibal Tue Nov 23 2010, 08:35

he he he he he AD Popovo polje nije vlasnik nijednog jedinog kvadratnog (èetvornog)metra zemlje u Popovu polju èak ni što je moralo da bude ono što zovu ekonomski krug nije na njima èak ni onaj deo što su im graðevinsku objekti na njima. Vlasnik je opština tj. država,
hanibalcanibal
hanibalcanibal
Tek stigao
Tek stigao

Male
Broj poruka : 10
Godina : 62
Lokacija : DUBLJANI
Points : 16
Datum upisa : 12.11.2010

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by Matej Tue Nov 23 2010, 11:18

hanibalcanibal ::he he he he he AD Popovo polje nije vlasnik nijednog jedinog kvadratnog (èetvornog)metra zemlje u Popovu polju èak ni što je moralo da bude ono što zovu ekonomski krug nije na njima èak ni onaj deo što su im graðevinsku objekti na njima. Vlasnik je opština tj. država,

AD "Popovo polje" je upisan kao posjednik, sto kad je u pitanju k.o. Dubljani gdje ne postoje zemljisne knjige, znaci ujedno i vlasnik u 17 posjedovnih listova u k.o. Dubljani (posjedovni listovi br: 2, 54, 81, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 105, 107, 112, 114 i 118) ...
od cega samo u posjedovnom listu br. 81 k.o. Dubljani ima 201 katastarska parcela ...

a u samo jednom posjedovnom listu (br. 123) u k.o. Dubljani kao koncesionar na 25 godina, sto znaci da je vlasnik nekretnina u tom posjedovnom listu opcina Trebinje ili drzava ...

AD "Popovo polje" je upisan kao posjednik, odnosno vlasnik i u posjedovnom listu br. 118 k.o. Dubljani u kojem se nalaze gradjevinski objekti AD "Popovo polje" na kojima je zasnovana hipoteka ...
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by Djuka Wed Feb 02 2011, 07:51

E ovako, slucajno sam naisao na ovu temu i vidim da je ima na mnogo Hrvatskih foruma pa cak i ovdje...

Gospodinu cija je zena potomak Matica odmah da kazem kako se gleda na Dubljane i Hrvate iz Dubljana...

Nije nista slucajno to sto im se desilo!

Ne pravdam zub za zub ni krvnu osvetu iako ima i mojig sto su zavrsili u Jasenovcu.

Nego da se vratim na Matice odnosno na Stola Matica, taj Ustasa iz Dubljana je zaklao svog zeta Srbina uz cuvenuuuu izjavu kada je rekao: Ko ce koga ja cu zeta svoga....

Cuvenih je ustasa i ubica bilo iz Dubljana a mnoge su cekicima posle rata ubile udovice srpskih seljaka iz Popovskih sela, sve se znalo ko im je ubio muzeve od ovih ustasa pa su oni koji su prezivjeli tako i zavrsili!

Da su bili pravi sigurno nebi sada bilo kako je.

A tu zemlju sto trazis i sto ti je nesto zinulo na nju, mislim da ces se dobro zabaviti i nista uraditi...

A ko trazi djavola ili ti vraga, djavola i dobije....

Jos se pamte ustaski zlocini i jos to zivi, tako podatci koje sam citao o zlocinu prema Dubljanskim KATOLICIMA u svim postovima po svim forumima Ivice Bana, koji su se u prvim danima rata 1941 morali duplo dokazati da su Hrvatine i tako se istaci i u zlocinima Ustasa prema Srbima, su totalno neobjektivni i istorijski iskrivljeni...
Popovo Polje i zivalj u njemu su na osnovu stradanja dobro obradjeni i dokumentovani tako da i nepisani i pisani dogadjaji su dobro poznati svima osim tebi Ivice Ban...

Mislim da sa moralne strane treba da se poklopis i cutis, a sa pravne imas pravo... Pa sada vidi, kad tad ce nekom sinuti da su ti Matici bili vecinom poznate ustase i da nisu uzalud zavrsili kako su...

Zelim da ovo prokomentarises pa da te uputim u sve detaljnije!!!!

Djuka
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 6
Points : 8
Datum upisa : 02.02.2011

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by Djuka Wed Feb 02 2011, 08:02

Bas cu se raspitati kod zivih starih popovaca, koji pamte dogadjaje da mi prepricaju sve sta znaju o Dubljanskim Ustasama i saradnicima Ustasa, naravno i o postenim i cestitim Hrvatima iz Dubljana da budem objektivan... Jedan posteni i cestiti Hrvat je bio postar koji je dan dva prije pohoda ustasa da ih pobacaju u razansku jamu, je upozorio ljude u Velicanima da ce ih pohapsiti i pobiti ali mu nisu vjerovali pa ga je jedan Milic, Srbin prijavio te su i njega u jamu bacili, to je jedan od Hrvata u jami u Razanom Dolu a navodi se kao zrtva cetnika koju su bacili u tu jamu!!! Koliko samo lazi i dezinformacija sam procitao na ovu temu... Ali nadam se da ce prave istina jer je samo jedna jedina i ovdje biti zabiljezena, da se ne zaboravi...

Djuka
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 6
Points : 8
Datum upisa : 02.02.2011

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by Djuka Wed Feb 02 2011, 08:15

A toliko mrski Srbi su u genima Dubljancima i onim Ustasama koji poginuse i prezivjese... Nego te genetske pretrage krvnih zrnaca su nebitne kao proslost, aisto tako i nestanak katolika u Dubljanima... Pa ako cemo kopati jedno onda cemo sve od postanka Dubljana pa do korijena prezimena i vjere u Dubljanima, vremena se ima, podataka ima pa cemo krenuti u edukaciju Popovskog zeta i svih koje zanima... PO Hrvatskim forumima necu nista da dokazujem jer nema potrebe, ali neka ljudi ne puse na ovom forumu price neinformisanog i neobjektivnog Popovskog zeta....

Djuka
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 6
Points : 8
Datum upisa : 02.02.2011

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by Djuka Wed Feb 02 2011, 08:35

sedmorice velièanstvenih
„Ivan Matiæ Stolo , ustaša od 1929., organizovao ustaški pokret u Dubljanima, pratio Srbe po Dubljanima prije hapšenja, uèestvovao u muèenju u školi u Kotezima (pojedinci su se hvalili kastriranjima), ubistvima na Ržanom dolu i Kapavici.
Evo jedne od epizoda „heroja“ Ivana.
Sredinom 1941. Ivan Matiæ Stolo u Dubljanima prvo ulazi u kuæu Mare Matiæ, udate Glavan, svoje roðene sestre i sa drugim ustašama koje je doveo u pratnji odvodi njenog muža, njegovog brata i oca na Ržani Do, ostavljaæi je sa dva maloljetna sina i muževom kæerkom od prve žene Srpkinje koja je bila rodom iz Draèeva. Nakon zloèina dolazi sa namjerom da vodi sestru iz Glavanove kuæe i pokatolièi joj sinove, što ona odbija, ostajuæi da u siromaštvu živi u zajednici sa ožalošæenom jetrvom i njenom djecom.
U krvavom piru podvriskivao je“ ko æe koga ja æu zeta moga“
Ubio je djevojku Hamoviæ Jovanu, jer je bila svjedokom njegove pljaèke u kuæi Boška Dostiæa, organizovao je ubistvo porodice Miše Glavana iako u njemu nije direktno uèestvovao (u kuæi Miše Glavana, bajonetima su zaklali spomenutog Mišu, njegovu ženu, te dvoje djece od 2 i 3 godine starosti i teško ranili Glavan Cviju udovu Nikole Glavana iz Dubljana, koja je kasnije svjedoèila i pokazala Æoiæ Savu, Vukosaviæ Nikicu i Vukosaviæ Savu (još trojicu „heroja“)“

E ovu istinu pljuju i negiraju na Hrvatskim forumima...


To je Matic od 29 do 41 spremao, da Srbe iz Dubljana i Popova Polja zatre...

Zlocincima je bila presuda, a narod je presudi kasnije na svoj nacin...

Pa ne mogu vjerovati da neko pokrece temu zasto su Ustase istrebljene i otjerane, zasto se preovela osveta i zasto danas nema Hrvata u Dubljanima...

Tu zemlju mozda i povrati neko, ali zrtve i zlocine Ustasa bez povoda nad komsijama u Dubljanima i selima Popova, Bobana i Trebinjske sume niko promijeniti nece...

Ja bih se sa ove tacke saznanja sramio reci da imam veze sa Maticima iz Dubljana....

Djuka
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 6
Points : 8
Datum upisa : 02.02.2011

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by Djuka Wed Feb 02 2011, 09:43

Ustase i potomci zlocinaca NIKADA nece moci imati nikakav status osim otvaranja rana kada pomenu da nisu krivi, i da OSUDJENE Ustase iz Dubljana ovdje pomenute kao nevini ljudi nisu zasluzili sto su objeseni ili ubijeni na neki drugi nacin...

Zemlja im je oduzeta i svjesno i nesvjesno, ali drzava ih je kaznila! Narod je ucinio ostalo... Ne znam sto se to nije desilo u ostalim selima gdje ima Hrvata...

Mislim da si promasio temu i posao Ivice, jer isto je to mozda promasio neki Madjar nacista i fasista koji trazi da mu vrate kucu i okucnicu negdje u Novom Sadu... Sto se mene tice potomci ustasa se mogu ukrivati i prikrivati ali pravdati se i pricati da ih kazna nije snasla u Dubljanima vec nepravda i traziti ispravljanje i prepravljane istorijskih dogadjaja na ovom prostoru je PRAVI ZLOCIN! Provozaj se do jama i pomoli se za duse nevinih umorenih mucki i zvjerski!

Djuka
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 6
Points : 8
Datum upisa : 02.02.2011

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by katabuya Wed Feb 02 2011, 09:56

Djuka!
Veliki pozdrav za pocetak, i dobro nam dosao na forum. Vidim da si novi, pa cu samo kratko da ti ukazem da smo imali puno prepucavanja i problema sa ovom i slicnim temama, sa slicnom tematikom, pa te molim da ne sirimo diskusiju dalje o ovom pitanju. Imamo toliko dobrih tema za razgovor, mislim da je najbolje da ovu zakljucamo, i stavimo u arhivu....
Sve najbolje jos jednom, i mnogo postova na forumu ti zelim
katabuya
katabuya
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 2672
Godina : 41
Lokacija : Serbia
Points : 389
Datum upisa : 25.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju - Page 8 Empty Re: Povrat ekspropriranih poljoprivrednih imanja u Popovom polju

Ïîðóêà by Sponsored content


Sponsored content


Íàçàä íà âðõ Go down

Ñòðàíà 8 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Íàçàä íà âðõ

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Íå ìîæåòå îäãîâîðèòè íà òåìå ó îâîì ôîðóìó