LJUBINJE FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sve što ste oduvijek željeli da znate o Ljubinju ...

4 posters

Go down

Sve što ste oduvijek željeli da znate o Ljubinju ... Empty Sve što ste oduvijek željeli da znate o Ljubinju ...

Ïîðóêà by space Tue Dec 08 2009, 12:28

... a bojali ste se da pitate [You must be registered and logged in to see this image.]

... sve što smatrate zanimljivim, ne zaslužuje posebnu temu, a tièe se Ljubinja ...
... od mene za poèetak ...

[You must be registered and logged in to see this link.]

Jeste znali da je jedan od najrazornijih zemljotresa koji je registrovan na podruèju BiH od kada se vrše mjerenja opleo po Ljubinju [You must be registered and logged in to see this image.] 14.02.1927.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Iz tabele uoèava se da , na podruèju Bosne i Hercegovine, dogodilo više razornih zemljotresa s najjaèim intenzitetima iz žarišnih zona Ljubinje, Treskavica i Banja Luka.
space
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1038
Godina : 47
Lokacija : Srbija
Points : 872
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íàçàä íà âðõ Go down

Sve što ste oduvijek željeli da znate o Ljubinju ... Empty Re: Sve što ste oduvijek željeli da znate o Ljubinju ...

Ïîðóêà by space Thu Feb 18 2010, 12:32

... jeste li znali da je crkva posveæena Roðenju Gospoda Isusa Hrista u Ljubinju, napravljena po istom projektu kao i crkva posveæena Roðenju Presvete Bogorodice u Obiliæu, na Kosovu i Metohiji...
Osnovni oblik je isti, razlikuju se u materijalizaciji i nekim sitnim detaljima. Crkva u Obiliæu je devastirana poslije dolaska meðunarodnih snaga na Kosovo i Metohiju.


Autor projekta je dipl. ing. arh. Ljubiša Foliæ iz Beograda.

[You must be registered and logged in to see this link.]
crkva Roðenja Presvete Bogorodice u Obiliæu
space
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1038
Godina : 47
Lokacija : Srbija
Points : 872
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íàçàä íà âðõ Go down

Sve što ste oduvijek željeli da znate o Ljubinju ... Empty DEMANTOVANA RADIOAKTIVNOST KAMENA ZA HRAM U LJUBINJU

Ïîðóêà by space Thu Feb 17 2011, 11:30

ne znam da l' se sjecate ove epizode Smile

CRKVA NE ZRAÈI

Predsednik Komisije Generalštaba Vojske Republike Srpske za
ispitivanje radioaktivnosti Zdravko Samardžiæ izjavio je da kamen
kojim se zida Saborni hram roðenja Isusa Hrista u LJubinju nije
ozraèen.
Prema njegovim reèima, struèna merenja obavljena najsavremenijim
aparatima su pokazala da kamen kojim se zida crkva nije opasan
za graditelje ni vernike, jer nisu otkriveni nikakvi tragovi
radioaktivnosti. Kamen potièe od kasarni koje su 1995. godine u
Kalinoviku srušili NATO bombarderi.

tekst iz 2001.
preuzeto sa [You must be registered and logged in to see this link.]

space
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1038
Godina : 47
Lokacija : Srbija
Points : 872
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íàçàä íà âðõ Go down

Sve što ste oduvijek željeli da znate o Ljubinju ... Empty Re: Sve što ste oduvijek željeli da znate o Ljubinju ...

Ïîðóêà by wolf sagash Sat Feb 19 2011, 21:20

Sjeæam se i lika sa gajgerovim brojaèem koji je zujao oko crkve.
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 48
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Sve što ste oduvijek željeli da znate o Ljubinju ... Empty Re: Sve što ste oduvijek željeli da znate o Ljubinju ...

Ïîðóêà by kum Mon Apr 11 2011, 21:28

"Sve što ste oduvijek željeli da znate o Ljubinju ..." možda je moguæe saznati i na ovoj adresi koju jutros pronaðoh na net-u: [You must be registered and logged in to see this link.]

kum
kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 506
Godina : 51
Points : 501
Datum upisa : 02.09.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Sve što ste oduvijek željeli da znate o Ljubinju ... Empty Re: Sve što ste oduvijek željeli da znate o Ljubinju ...

Ïîðóêà by wolf sagash Tue Apr 12 2011, 05:11

Ko su ovi lopovi?
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 48
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Sve što ste oduvijek željeli da znate o Ljubinju ... Empty Re: Sve što ste oduvijek željeli da znate o Ljubinju ...

Ïîðóêà by djedov do Fri Apr 06 2012, 01:24

Zasto su u Ljubinju slave mrsne i u posne dane??

Stotinama puta sam slusao babu kako prica o susenom >bakaljaru< onda kada nisam znao ni sta je bakalar niti
me je interesovalo.
Kako sam rastao pocaela su da se sama namecu neka pitanja.
Kada sam krenuo na slave kod prijatelja van Ljubinja saznao sam da ima i posnih slava pa onda sam saznao i koje su i kada posne ,pa me interesovalo i od kada nasa "nije" posna.
Pitao sam oca i on mi je odmah odgovorio -od 41.
Bili smo u zbjegu a ulja i ribe niotkuda.
Kakve ribe ,pitao sam ja.Pa susenog bakalara,odgovri mi on .Tada mi je bilo jasno da se i tada jela riba i
odakle je baba znala za bakaljar.
U zbjegu je bio i pop sa narodom - ne znam da li je to bio pop Porobic ili neki drugi -i rekao narodu "Slav"te
ljudi ,bolje ikako vec nikako,nece grijeh uci na usta"

Posle rata je dosao pop Brenjo.
Nije se smjelo slaviti ,partija rekla -majko nema boga i
kvit-
Bio je sretan kada ga je neko primio za slavu pa ni on
nije mogao da talasa jer se nije ni smjelo ni moglo.

Jedino je cjelokupno Krajpolje slavilo ,izuzev dvije kuce, i puno puta sam ga slusao kako prica da ce dok moze
dolaziti na slave i sahrane u nase selo jer se tu othranio tih teskih godina kada se nije znalo koji je strah veci-od Boga ili Partije.

I tako su te cetiri godine zbjega opredjelile narednih
pedeset, a mozda i vise ,sto se tice mrsnih slava.
Ko je moja tradicija -otac ili djed?
Ako je bog pomogao mome ocu sa mrsnom slavom sto nebi i meni?Tu recenicu i zene podrzavaju jer nisu vicne posnim kolacima i ribi mada danas cesce razmenjuju brojeve telefona prodavnica vec recepte.
Po mome misljenju Bog pomaze svakome ko ima dobre i ikrene namjere a svako neka odluci kako ce slaviti.

A mozete zamisliti koji je to bio dogadjaj kada ocevi
potrpaju u arare zakisjelene mjesine, i nove zobnice
pa ih ubace na ustreselj izmedju arara krtole i krenu u
Konavle po vino ,zejtin ,so i rogace??
Kako su djeca zeljno ocekivala topot konjskih kopita i prve poslastice posle duge zime.

Narandze su jeli samo bolesnici pa im se niko nije radovao a i kada dobijes narandju odnekle iz babinog prijedjeljka ostala bi samo kora jer se od visemjesecnog boravka sve ostalo isusilo.

Bilo je poslije i svadbi po Ljubinju izmedju dalmatinki i brdjana pa je na osnovu trampe nastala i pjesma :
U brdjana rodila krtola
za smokve ce istrampiti lola ooooj

djedov do
Napreduje

Broj poruka : 71
Points : 29
Datum upisa : 25.05.2008

Íàçàä íà âðõ Go down

Sve što ste oduvijek željeli da znate o Ljubinju ... Empty Re: Sve što ste oduvijek željeli da znate o Ljubinju ...

Ïîðóêà by space Sun Feb 16 2014, 03:20

... Јесте ли знали да је зграда у којој је данас смјештена општина Љубиње оригинално пројектована као сједиште котарског суда. Зграду, која је реализована у периоду 1908-1911 г. је пројектовао чешки архитекта Карло Паржик, као редуковану верзију ранијег пројекта за суд и затвор у Билећи (из 1907 г.).

[You must be registered and logged in to see this image.]
зграда суда и затвора у Билећи

Иначе архитекта Паржик је аутор многих веома значајних зграда из периода аустроугарске на нашим просторима (нпр. земаљски музеј, некадашња евенгелистичка црква (сада ликовна академија), народно позориште, Маријин двор,  сви у Сарајеву, митрополија у Мостару, судови у Требињу, Билећи, Гацку ...)  . Много више о његовом раду можете прочтати на адреси: [You must be registered and logged in to see this link.] , у одличном раду Dr Бранке Димитријевић

На жалост, зграда у Љубињу је прилично наружена накнадним интервецијама, али још увијек није неповратно изгубљена.
space
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1038
Godina : 47
Lokacija : Srbija
Points : 872
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íàçàä íà âðõ Go down

Sve što ste oduvijek željeli da znate o Ljubinju ... Empty Re: Sve što ste oduvijek željeli da znate o Ljubinju ...

Ïîðóêà by Sponsored content


Sponsored content


Íàçàä íà âðõ Go down

Íàçàä íà âðõ

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Íå ìîæåòå îäãîâîðèòè íà òåìå ó îâîì ôîðóìó