LJUBINJE FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PANDURICA

+10
zagor
space
kum
Mima
general
serb_sender
Maranzano
bolero
Kapetan
wolf sagash
14 posters

Ñòðàíà 1 of 2 1, 2  Next

Go down

PANDURICA Empty PANDURICA

Ïîðóêà by wolf sagash Tue Jun 17 2008, 07:22

jama pandurica smjestena je na 3 kilometru puta ljubinje -trebinje ,jedno 30 metara na lijevu stranu u jednom usjeku sto ga je nekad neko nazvao harac..ona se nalazi na 5 minuta hoda od kuce moga djeda.sjecam se negdje osamdesetih, da su vodjenski starci nekad u ljeto organizovali akciju ciscenja i vodili nas unuke da izbacujemo goru koju bi oni sjekli kosijerima.
u krug jame ulazilo se kroz crvenu kapiju ,preko koje bi cesto bilo baceno smece a onda asfaltiranom stazom dolazilo bi se do grotla.onako betonirano kao da je upozoravalo srbe da i oni u svojim mozgovima betoniraju zauvijek spoznaju o strasnom zlocinu.gradjevinci koji su zalili betonom okno imali su drugu viziju,oni su porucivali srbima da je to zaboravljeno zarad izgradnje bratstva i jedinstva.iznad jame stajao je spomenik ozidan posivjelim hercegovackim krecnjakom i crna tabla sa natpisom da su tamo neki fasisti ubili tamo neke ljude.znaci bez imena zloxinaca i bez imena zrtava.
ja kao klinac 0d 8-9 godina nisam bas dobro razumjevao o cemu to starci pricaju kad pominju bankara jovana bjelobrka,solunskog dobrovoljca hakiju sarica,oceve nasih komsija milovana i mishe...
tek negdje devedesete kad procitah draskovicevu molitvu u kojoj je do detalja opisano desavanje na jami pandurici shvatio sam sta se tu desilo.

posebno mi je interesovanje budio taj hakija saric.on je bio kako se starci sjecaju vrlo nezgodan covjek,strastveni kockar sklon casici.kao austrijski kaplar 14' nasao se na crnogorskom frontu gdje je zbog kockarskog nesporazuma ubio nekog madjara i dao petama vjetra.pobjegao je u crnu goru i stupio u cuveni hercegovacki odred crnogorske vojske.izbjegao je da se preda 15' kad je nikola kapitulirao i pridruzio se srpskoj vojsci u odstupanju preko albanije.19' se vratio u ljubinje sa albanskom spomenicom i karadjordjevom zvijezdom.kako narav nije mogao promjeniti nastavio je da zivi becarski cak i klosarski.kockao se ,napijao,cesto je dobivao i davao batine...a o drzavnim praznicima oblacio bi svecanu uniformu srpske vojske,zapaso bi sablju, na grudi okacio brojna odlikovanja i tako sam paradiro ljubinjskom jedinom ulicom.

dosla je 41'ustase preuzimaju vlast.hamdija serdarevic postaje predsjednik ustaske opstine a ljubinjsko muslimansko stanovnistvo masovno stupa u ustaski pokret.
negdje krajem maja u ljubinje dolaze leo togonal i po zlu cuveni komadant crne legije jure francetic.pod ljubinjskim kestenovima drze zbor pred ekstaticno raspolozenim ljubinjskim muslimanima.obecava se srpska imovina,prica se o trebljenju zita od kukolja,kazuju da je velikosrpskoj tiraniji dosao kraj.....
...a hakija saric pripit se krevelji,prekida frencetica,pljuje prema njemu,odmjera sa sake na lakat i govori kroz smjeh...''e budale...nisu vlasi orasi,gledo sam ih ja u grckoj,sve ce vas pobiti''
kroz d dvije sedmice hakija je imao cast da zavrsi svoj zivotni put zajedno sa 33 srbina i dva hrvata u jami pandurici'

opet se vracam u devedesete...kraj avgusta...blizi se nova skolska godina....moram u sarajevo,tuzan sam jer cu u ljubinju ostaviti onaj osjecaj istinske slobode koji ce u sarajevu na mejtasu biti zacahuren sve do januara.
pocinje se suskati da ce se pandurica otvarati i da ce kosti mucenika biti dostojno sahranjene.stric,stariji rodjaci,komsije stalno se nesto sasaptavaju i od nas mladjih kriju datum ko zmija noge.ali obavjestajne djecije strukture rade...neko se pijan pred djetetom izletio....i jedne veceri iza ponoci grupa djece preko podina i gnojnika izbija na harac.
nikad necu zaboraviti tu velicanstvenu atmosferu,desetine ljudi,odrasli i ne obracaju paznju na nas,nesto se veliko desava,velika buktinja gori ispred jame a nocnu tisinu razbija samo zvuk kompresora i kobre koja busi davno izliveni
beton.potom speolog kurtovic silazi u jamu.posle skoro sat vremena izlazi i obraca nam se''kosti su dole,skoro sve lobanje su razbijene, jama je divna,stotine stalaktita kao da odaju cast zrtvama''. kurtovic se vraca u jamu a sa njim nas komsija milovan turanjanin i prota milenko spremo koji u jami sledeci sat vremena drzi opjelo koje je davno trebalo odrzati.
mjesec dana kasnije zrtve su dostojno sahranjena.i ja sam dosao iz sarajeva na sahranu.opet smo na pandurici,kosti su slozene u sanduke,mnostvo naroda i svestenika,pop milenko je kulturno otkacio ekipu iz subnora koja je zamisljala u svojoj ludosti da oni treba da budu vodje parade.u trenutku pred sami polazak tuzne povorke,nesto se desilo,ljudi se sasaptavaju i zagledaju masuci glavom.
dosao je ramiz saric unuk- hakijinog brata,u ruci mu kesa sa kafom i rakijom''ljudi ja doso'ako smetam oticu''
posle prvog soka neko rece
''ma nek si doso ,ajde da i ti nosis sanduk sa kostima''
tako je od svih ljubinjskih muslimana samo ramiz saric dosao da oda pocast zrtvama.
to mi je bilo mnogo jako.
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 49
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by Kapetan Tue Jun 17 2008, 08:03

[You must be registered and logged in to see this image.]
Kapetan
Kapetan
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 774
Godina : 40
Lokacija : Ljubinje
Points : 186
Datum upisa : 25.06.2007

https://ljubinje.forumsr.com

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by bolero Tue Jun 17 2008, 09:48

upravo sam evo dosao s posla i svratih na forum da vidim da li je neko stavio mozda neki novi post ili odgovorio na neke stvarcice.

Odmah mi pade Pandurica pred oci i zeljan da procitam sagashevu pricu zaletih se i ne primjecujuci buku oko utakmice koju igra Holandija.

Mogu samo da kazem da se jako saosjecam sa zrtvama, potomcima, rodjacima i sa samim Ljubinjem.Nikad nisam mogao da shvatim kako je bilo moguce da se desi takav zlocin kojim svim silama optuzujem.Za mene licno svako ko se imalo stavio pod odoru kvislinske i izdajnicke ali najmanje hrvatske ustaske drzave zasluzuzuje da bude pred optuzenickom klupom.

Kao musliman, kao potomak Serdarevica ovom prilikom zelim da se javno odreknem svih daljih rodjaka koji su iole sluzili fasistickoj ustaskoj drzavi.Osudjujem Hamdiju Serdarevica, rodjaka po krvi za to sto nije pokusao da sprijeci smrt svojih komsija Srba.

U moje ime neka dragi Bog podari mira kucama nevinih zrtava.

Bolero Serdarzade

bolero
Napreduje

Broj poruka : 61
Points : 21
Datum upisa : 11.05.2008

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by Maranzano Sun Jun 22 2008, 03:48

wolf sagash ::i po zlu cuveni komadant crne legije jure francetic.

Da li je moguce da je ovaj lik morao svoju zloèinaèku njušku promoliti ama u baš svaki grad u bosni i hercegovini? Rolling Eyes Mad Evil or Very Mad

Inaèe, kada mu se avion pokvario iznad Gornjih Moèila srpski seljaci su ga uhvatili i saznavši ko je u pitanju planirali su likvidaciju. Meðutim, voði hrvatskih partizana Hebrang i Bakariæ su ga spasili i u slunjskoj bolnici negovali sa najveæim moguæim stepenom pažnje. Jedan Jevrejin koji je bio u slunjskim partizanima je lièno video kako su se ova dvojica sa njim na momente šalili evocirajuæi uspomene iz zatvorskih dana. Naravno dok skotina nije preminula.
Maranzano
Maranzano
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 251
Godina : 39
Points : 17
Datum upisa : 30.05.2008

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by wolf sagash Sun Jun 22 2008, 06:34

Maranzano ::
wolf sagash ::i po zlu cuveni komadant crne legije jure francetic.

Da li je moguce da je ovaj lik morao svoju zloèinaèku njušku promoliti ama u baš svaki grad u bosni i hercegovini? Rolling Eyes Mad Evil or Very Mad

Inaèe, kada mu se avion pokvario iznad Gornjih Moèila srpski seljaci su ga uhvatili i saznavši ko je u pitanju planirali su likvidaciju. Meðutim, voði hrvatskih partizana Hebrang i Bakariæ su ga spasili i u slunjskoj bolnici negovali sa najveæim moguæim stepenom pažnje. Jedan Jevrejin koji je bio u slunjskim partizanima je lièno video kako su se ova dvojica sa njim na momente šalili evocirajuæi uspomene iz zatvorskih dana. Naravno dok skotina nije preminula.
kako je samo bio ruzan.
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 49
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by Maranzano Mon Jun 23 2008, 11:37

Da da apsolutno prava spodoba.

Lm, Maks Luburiæ je negde iz Hercegovine èini mi se? Lik je pijan u Jasenovcu izjavio kako mu je deda bio Srbin. Urbana legenda i u ustaškoj emigraciji.
Maranzano
Maranzano
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 251
Godina : 39
Points : 17
Datum upisa : 30.05.2008

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by wolf sagash Tue Jun 24 2008, 07:48

Maranzano ::Da da apsolutno prava spodoba.

Lm, Maks Luburiæ je negde iz Hercegovine èini mi se? Lik je pijan u Jasenovcu izjavio kako mu je deda bio Srbin. Urbana legenda i u ustaškoj emigraciji.
luburica ima u istocnoj hercegovini i pravoslavni su.onaj davor perinovic sto je bio u hsp-u je iz bilece.djed mu je bio bilecki paroh!!!!!!!
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 49
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by serb_sender Sun Aug 10 2008, 13:10

@sagash; svaka cast za temu, jer iako mi ovakve diskusije izazivaju
neraspolozenje, ipak se o tome mora pricati sto narod kaze: "Da se ne
ponovi i ne zaboravi".
serb_sender
serb_sender
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 166
Lokacija : Republic of Srpska
Points : -5
Datum upisa : 10.04.2008

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by general Sat Dec 05 2009, 10:41

sagash, pricu koju si ispricao za hakiju Šariæa ne znam u detalje ali je istinita. intersantna je i mozes li mi reci sta je sa potomcima ili porodicom Šariæa u Ljubinju dalje bilo. odakle su sarici dosli u ljubinje i kada

general
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 10
Points : 10
Datum upisa : 05.12.2009

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by wolf sagash Sat Dec 05 2009, 23:12

general ::sagash, pricu koju si ispricao za hakiju Šariæa ne znam u detalje ali je istinita. intersantna je i mozes li mi reci sta je sa potomcima ili porodicom Šariæa u Ljubinju dalje bilo. odakle su sarici dosli u ljubinje i kada
Stvarno ne znam bez konsultacije literature,koja mi je trenutno nedostupna.Hakiju Šariæa pominjao je i Vuk Draškoviæ u romanu Molitva,naravno u pozitivnom kontekstu.Možda danas nešto isèeprkam,pa æu ti javiti.
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 49
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by Mima Sun Dec 06 2009, 01:40

wolf, nadam se da pišeš memoare,dnevnike ili sl. ?? i da to nisu neki ovako digitalni zapisi,nego pero i papir [You must be registered and logged in to see this image.]
narativni izvori preovlaðuju u hercegovini,pa me interesuje kako se dokopaš ovih pisanih? vidim da i njih koristiš -(''bez konsultacije literature,koja mi je trenutno nedostupna'')
sve pohvale za temu!
Mima
Mima
Trudi se
Trudi se

Female
Broj poruka : 32
Points : 35
Datum upisa : 29.11.2009

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by general Sun Dec 06 2009, 03:33

ok, Wolf. Hvala ti za trud!

general
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 10
Points : 10
Datum upisa : 05.12.2009

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by wolf sagash Sun Dec 06 2009, 03:36

Ma i ta literatura je narativnog karaktera.Neko nekad ispricao Jefti,LJubi,Simi,Jovanu,Shevki...a ovima nije bilo mrsko da zapisu.
Hakiju sam danas pronasao u monografiji o Hercegovackim dobrovoljcima u ratovima 1912 -1918.
Nema godine rodjenja.Tamo stoji da je bio dobrovoljac u crnogorskoj i srpskoj vojsci,da je nosilac Srebrene Obilica Medalje i da je bacen u jamu Pandurica - Rzani do, sto je samo po sebi paradoks.
Moze biti bacen u Panduricu ili Rzani do jer su te jame udaljene 10 kilometara.
Po mojim saznanjima sa sigurnoscu tvrdim da je ubijen na jami Pandurici povise Vodjena.Na pravoslavnom groblju u Ljubinju u sklopu spomen kosturnice podignut mu je nisan-spomenik.
Spominje ga i Savo Skoko u knjizi -Pokolji hercegovackih Srba i to kao narednika srpske vojske i nosioca Karadjordjeve medalje.Simo Radic u svojoj knjizi - Ljubinje i Popovo polje u NOB (RAD U POZADINI)dodaje i da je Hakija Saric prebjegao u crnogorsku vojsku ponijevsi mitraljez u samom pocetku rata.
O porodici Saric u dostupnoj literaturi nisam nasao nista vezano za Ljubinje.Jefto Dedijer ih ne pominje 1903.Medjutim da se naslutiti da su se u Ljubinje doselili negdje pocetkom vijeka ,vjerovatno iz Stoca gdje su Sarici znameniti aginski rod.
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 49
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by wolf sagash Sun Dec 06 2009, 03:41

Jos da dodam,unaprijed se izvinjujuci zbog uzastopnog postovanja ,da je Vuk Draskovic u romanu "Molitva"Hakiji dao prezime Garic i da ovaj tu ima znacajnu epizodu.
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 49
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by kum Sun Dec 06 2009, 04:14

vidio sam u gradu predratnu fotografiju raskršæa kod ratkoviæa kuæe...za mladog èovjeka na motociklu rekoše mi da je Hakija Šariæ
kum
kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 506
Godina : 51
Points : 501
Datum upisa : 02.09.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by space Sun Dec 06 2009, 05:48

Milovan Mile Turanjanin - “Grijeh i nepravdu“ sam posvetio i pokojnom ocu Petru i svim žrtvama jame Pandurica i Ljubinjcima, žrtvama ustaškog logora Jasenovac, kojima smo u Ljubinju, kod stare pravoslavne crkve, podigli zajednièki spomenik... Imao sam samo 11 godina kada su mi ustaše usmrtile oca, bacivši ga sa još 35, posve nedužnih ljudi, u tu jamu, poviše našeg sela, a kraj puta Ljubinje - Trebinje. Sa te jame niko im nije pobjegao... Poslije ubistva tih ljudi, u jedanaest kuæa u našem kraju potpuno su ugašena ognjišta, a ja sam ostao s majkom Darinkom i babom Ilinkom, kao najstarije dijete meðu šestoro braæe i sestara. Kuæa je ubrzo, što se kaže, bila na mojim pleæima. O tim ratnim godinama, zbjegovima, muènom poratnom odrastanju i na kraju o borbi za podizanje spomenika tim ratnim žrtvama govori moja prva knjiga.

izvor: [You must be registered and logged in to see this link.]
space
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1038
Godina : 47
Lokacija : Srbija
Points : 872
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by general Sun Dec 06 2009, 05:58

sagash, da li je sigurno da su iz Stoca i gdje se to može provjeriti. Šta je sa Ramizom Šariæem

general
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 10
Points : 10
Datum upisa : 05.12.2009

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by general Sun Dec 06 2009, 06:01

Kume, nisam te baš najbolje razumi za sliku koju pominješ. Možeš li mi preciznije reci nešto o tom?
Pozdrav

general
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 10
Points : 10
Datum upisa : 05.12.2009

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by kum Sun Dec 06 2009, 11:52

general ::Kume, nisam te baš najbolje razumi za sliku koju pominješ. Možeš li mi preciznije reci nešto o tom?
Pozdrav

Fotografija koju pominjem replika je fotografije iz porodiènog albuma predratne ljubinjske porodice Ratkoviæ. Nije mi problem da je postavim ovdje u digitalnom obliku, a potrudiæu se da kod rijetkih ljubinjskih poznavalaca sa sigurnošæu utvrdim da li je èovjek na toj fotografiji zaista Hakija Šariæ.
kum
kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 506
Godina : 51
Points : 501
Datum upisa : 02.09.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by space Mon Dec 07 2009, 06:04

Скоро сам поставио на нет неколико фотографија споменика на Пандурици, и убрзо добио коментар од Српског Националног Друштва Пребиловци, које се између осталог бави и истраживањем и документовањем страдања Срба у Херцеговини, па да га прослиједим и овдје...
[You must be registered and logged in to see this image.]


ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ ЈАМА ПАНДУРИЦА И МУЧЕНИЦИ СТРАДАЛИ У ЊОЈ!
У овoj јами, од стране домаћих усташа, предвођеним Леом Тогоналом из Загреба, у ноћи 13/14. јуна 1941., за рођендан Анте Павелића, убијени су најугледнији Срби из Љубиња и околине. Претходно су данима мучени и пребијани у љубињском затвору. Везани у жице и ланце, довезени су на 50 метара од јаме. Одатле су их вукли по камењу, до отвора јаме и потом гурали у њу. Мошти ових мученика су у јесен 1991. ,извађене из јаме и пренете у спомен костурницу код Љубињске цркве.
space
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1038
Godina : 47
Lokacija : Srbija
Points : 872
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by kum Tue Dec 08 2009, 11:20

Pero inženjera Obradoviæa

[You must be registered and logged in to see this image.]
kum
kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 506
Godina : 51
Points : 501
Datum upisa : 02.09.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by kum Tue Dec 08 2009, 11:24

nisan Hakije Šariæa

[You must be registered and logged in to see this image.]
kum
kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 506
Godina : 51
Points : 501
Datum upisa : 02.09.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by general Wed Dec 09 2009, 04:11

Hvala ti Kume na trudu. Lijepo od tebe.
Procitao sam na pocetku tekst od sagacha, koji kaze da je prilikom vadjenja ostataka iz jame Pandurica prisustvovao Ramiz Šariæ.
Gdja je on zivio tada i da li neso znas o nemu?

general
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 10
Points : 10
Datum upisa : 05.12.2009

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by zagor Wed Dec 09 2009, 04:30

[quote="kum"]Pero inženjera Obradoviæa
Matija Beækoviæ je ako se ne varam napisao poemu Pero inžinjera Obradoviæa.
Bio je šumarski inžinjer i tek došao na službu u Ljubinje mislim, da nije sastavio ni godinu dana.Šumarski fakultet je završio u Beogradu i Ljubinje mu je bilo prvo radno mjesto, nažalost i poslednje.
zagor
zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 190
Godina : 44
Lokacija : Ljubinje
Points : 221
Datum upisa : 23.11.2009

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by wolf sagash Wed Dec 09 2009, 06:04

general ::Hvala ti Kume na trudu. Lijepo od tebe.
Procitao sam na pocetku tekst od sagacha, koji kaze da je prilikom vadjenja ostataka iz jame Pandurica prisustvovao Ramiz Šariæ.
Gdja je on zivio tada i da li neso znas o nemu?
Pardon!Ramiz Grljeviæ je bio u pitanju.On je bio neka svojta Hakiji.
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 49
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

PANDURICA Empty Re: PANDURICA

Ïîðóêà by Sponsored content


Sponsored content


Íàçàä íà âðõ Go down

Ñòðàíà 1 of 2 1, 2  Next

Íàçàä íà âðõ


 
Permissions in this forum:
Íå ìîæåòå îäãîâîðèòè íà òåìå ó îâîì ôîðóìó