LJUBINJE FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KLEPCI

+7
Maranzano
space
katabuya
asha
zavrtanj
polemospater
wolf sagash
11 posters

Ñòðàíà 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by Maranzano Mon Jun 02 2008, 13:56

Jedan Mane poznatiji kao Hercegovac što radi u Pogledima mi je poslao liènu ispovest u vezi zloèina u tom mestu 1941. pošto je on rodom odatle. Veæu boleštinu od zloèina u Prebilovcima i Klepcima u životu nisam proèitao i to nikom ne bih poželeo.
Maranzano
Maranzano
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 251
Godina : 39
Points : 17
Datum upisa : 30.05.2008

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by wolf sagash Mon Jun 02 2008, 22:19

Maranzano ::Jedan Mane poznatiji kao Hercegovac što radi u Pogledima mi je poslao liènu ispovest u vezi zloèina u tom mestu 1941. pošto je on rodom odatle. Veæu boleštinu od zloèina u Prebilovcima i Klepcima u životu nisam proèitao i to nikom ne bih poželeo.
tamo je moja majka izgubila 41 clana porodice(3 strica i djeda).uz zvuke orkestra ustase su ih pobile u mjestu krupa.
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 49
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by Maranzano Tue Jun 03 2008, 11:36

Strašno.
Maranzano
Maranzano
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 251
Godina : 39
Points : 17
Datum upisa : 30.05.2008

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by polemospater Tue Jun 03 2008, 12:12

wolfe ja samo mogu da kazem da povlacim svaku rec vezanu za preterano prezivanje istorije kada si ti u pitanju,i to ne samo zbog ovog posta....samo ne znam kako si imao zivaca da odgovaras na moje postove...jbga..

polemospater
Jet Set Foruma

Female
Broj poruka : 2172
Godina : 38
Lokacija : srbija
Points : 400
Datum upisa : 25.11.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by wolf sagash Wed Jun 04 2008, 07:05

polemospater ::wolfe ja samo mogu da kazem da povlacim svaku rec vezanu za preterano prezivanje istorije kada si ti u pitanju,i to ne samo zbog ovog posta....samo ne znam kako si imao zivaca da odgovaras na moje postove...jbga..
maaaa,nema potrebe......
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 49
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by serb_sender Sun Aug 10 2008, 13:49

Evo da poduprem sagashov napor da se prikaze istina o brutalnim
zlocinima na tom prostoru. Dokument u sledecem postu sam slucajno
pronasao u jednoj knjizi a prikazuje vidjenje jednog drugog naroda koji
je
eto bio u trojnom paktu. (unaprijed se izvinjavam adminima sto pisem
zaredom - nece se ponoviti) Text se odnosi na Drugi Svjetski rat:


Ïîñëåäœè ïóò èçìåíèî serb_sender äàíà Wed Aug 13 2008, 12:14. èçìåíèî óêóïíî 2 ïóòà.
serb_sender
serb_sender
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 166
Lokacija : Republic of Srpska
Points : -5
Datum upisa : 10.04.2008

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by serb_sender Sun Aug 10 2008, 13:50

Italijani su se zgrazavali nad ustaskim zlocinima
u drugom svjetskom ratu ostavljajuci o tome nemali broj dokumenata.
Medju najpotresnija italijanska dokumenta o genocidu u NDH nad Srbima
spada pismo Aleksandra Luzana Musoliniju:

Obilazeci srpska mesta Stolac,Capljinu,Ljubinje(ova mesta se nalaze 60/130km od
Dubrovnika) saznam od nasih obavestajnih oficira da su Paveliceve
ustase prethodnog dana pocinile brutalan zlocin u selu Prebilovci;
nedostaju mi reci da opisem ono sto sam tamo zatekao. U velikoj
skolskoj ucionici zatekao sam zaklanu uciteljicu i 120 njenih ucenika!
Nijedno dete nije bilo starije od 12 godina! Zlocin je neumesna i
nevina rec za ovaj dogadjaj - to je prevazilazilo svako ludilo. Mnogima
su odsekli glave i poredali ih po skolskim klupama. Iz rasporenih
decijih utroba ustase su izvukle creva i kao novogodisnje vrpce,
rastegli ih ispod plafona i ekserima ukucali u zidove! Roj muva i
nesnosljiv smrad nisu dozvoljavali da se tu duze zadrzimo. Primetio sam
naceti dzak soli u cosku i zgranuto ustanovio da su ih klali polako,
soleci im vratove! I, taman kad smo odlazili, u zadnjoj klupi se zaculo
decje krkljanje. Posaljem dvojicu vojnika da vide sta je. Izneli su
jednog djaka, jos je bio u zivotu, disao je sa napola presecenim
grkljanom! Svojim kolima odvezem to jadno dete u nasu vojnu bolnicu,
povratimo ga svesti i od njega saznamo punu istinu o tragediji.


Zlocinci su najpre, na smenu, silovali uciteljicu Srpkinju (ime joj je Stana
A.*) i onda je, pred decom, ubili. Silovali su i devojcice od osam
godina. Za sve to vreme, pevao je silom dovedeni orkestar Cigana i
udarao u tambure!


Na vecnu sramotu nase, rimske crkve - i jedan bozji covek, jedan zupnik, u svemu tome je
ucestvovao! Decak koga smo spasili, brzo se oporavio. I cim je rana
zarasla, nasom nepaznjom pobegao je iz bolnice i otisao u svoje selo, da trazi rodbinu. Poslali smo
patrolu za njim, ali uzalud; nasli su ga na pragu kuce zaklanog! Od
hiljadu i nesto dusa, u selu vise nema nikoga! Istoga dana (to smo
otkrili
kasnije) kad je izvrsen zlocin u skoli, ustase su pohvatale jos 700
stanovnika sela Prebilovci i sve ih bacili u jamu ili na zivotinjski
nacin na putu do jame pobili.


Spasilo se samo oko 300
muskaraca: jedino je njima uspelo da probiju ustaski obruc oko sela i
da pobegnu u planinu! Tih 300 prezivelih jace je od najelitnije
Paveliceve divizije. Sve sto su imali da izgube,
oni su
izgubili:decu, zene, majke, sestre, kuce, imovinu. Cak su i straha od
smrti oslobodjeni. Smisao njihovog zivota je jedino u osveti, u
strasnoj osveti! Njih je, u neku ruku, i stid sto
su preziveli! A takvih sela, kao sto su Prebilovci puna je Hercegovina,
Bosna, Lika, Dalmacija, Krajina.

Pokolji Srba su dostigli takve razmere da su, u tim krajevima zagadjeni i mnogi vodeni
izvori. Iz jednog vrela u Popovom Polju nedaleko od jame u koju je
baceno 4.000 Srba, izbijala je crvenkasta voda, licno sam se u to
uverio! Na savest Italije i nase kulture pasce neizbrisiva mrlja, ako
se, dok je vreme, ne distanciramo od ustasa i ne sprecimo da se nama
pripise da podrzavamo bezumlje.
serb_sender
serb_sender
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 166
Lokacija : Republic of Srpska
Points : -5
Datum upisa : 10.04.2008

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by Maranzano Thu Jan 15 2009, 04:58

Ista fora kao u Kninskoj Krajini. Samo tamo se na vreme pojavio Ðujiæ i dobio oružje od Italijana.

Kasnije ga je u knjizi Pop izdaje Jovo Popoviæ optuživao za kolaboraciju. Rolling Eyes
Maranzano
Maranzano
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 251
Godina : 39
Points : 17
Datum upisa : 30.05.2008

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by wolf sagash Thu Jan 15 2009, 05:44

Maranzano ::Ista fora kao u Kninskoj Krajini. Samo tamo se na vreme pojavio Ðujiæ i dobio oružje od Italijana.

Kasnije ga je u knjizi Pop izdaje Jovo Popoviæ optuživao za kolaboraciju. Rolling Eyes
kakva jebena kolaboracija.nas je talijanski general roata bukvalno spasio.da nije njega ovog foruma danas nebi bilo ili bi se zvao forum ravno.


Ïîñëåäœè èçìåíèî wolf sagash äàíà Thu Jan 15 2009, 06:19. èçìåœåíî óêóïíî 1 ïóòà
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 49
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by Maranzano Thu Jan 15 2009, 06:03

Ma znam ja i pišem pežorativno o takvim neosnovanim kvalifikacjima. Nažalost, ta knjiga je bila referentni sistem i obrazac za pljuvaèinu po èetnièkoj saradnji sa Italijanima onako na prvi pogled bez svesti o tome da je ta saradnja imala svrhu zaštite naroda.

Samo sam istakao veštinu vojvode koji ne samo da je imao protekciju nego je dobijao municiju i opremu od Italijana. Ne znam da li je tako i bilo u tim vašim krajevima. Sumnjam.

Uzgred, wolfe da li je istina da je oltar crkve u Ravnom okrenut ka istoku? Ako jeste nesumnjivo da tu žive nedavno pokatolièeni Srbi.
Maranzano
Maranzano
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 251
Godina : 39
Points : 17
Datum upisa : 30.05.2008

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by wolf sagash Thu Jan 15 2009, 06:11

ne mogu sad da se sjetim.pogledacu kad budem isao.ima tamo i nasa crkva.mogu ti reci za cepikuce,to je blizu ravnog.postoje dvije katolicke crkve ,jedna kraj druge..znaci nova i stara.i gledaju im se vrata.mada ne znam jeli to kod katolika presudno.pogledaj dubrovnik,tamo su oltari okrenuti svukud
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 49
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by wolf sagash Thu Jan 15 2009, 06:18

Maranzano ::Ma znam ja i pišem pežorativno o takvim neosnovanim kvalifikacjima. Nažalost, ta knjiga je bila referentni sistem i obrazac za pljuvaèinu po èetnièkoj saradnji sa Italijanima onako na prvi pogled bez svesti o tome da je ta saradnja imala svrhu zaštite naroda.

Samo sam istakao veštinu vojvode koji ne samo da je imao protekciju nego je dobijao municiju i opremu od Italijana. Ne znam da li je tako i bilo u tim vašim krajevima. Sumnjam.

Uzgred, wolfe da li je istina da je oltar crkve u Ravnom okrenut ka istoku? Ako jeste nesumnjivo da tu žive nedavno pokatolièeni Srbi.
moja porodica kao i sve porodice forumasa provele su 41' 4 mjeseca po bespucima hercegovackih planina spasavajuci goli zivot od hrvata i muslimana.u ljubinju je bilo malo ili nimalo divnih primjera bratstva i jedinstva gdje su komsije muslimani spasavali srbe.kompletno prezivjelo srpsko stanovnistvo sreza ljubinjskog izbjeglo je u planine iliju i sitnicu kao i srbi stolackog i capljinskog kraja.tu sa vrlo malo hrane i gotovo u potpunoj bezvodici skapali bi ko psi da se nismo dogovorili sa talijanima.a sto se tice oruzja.bilo ga je.moj djed je nosio bredu...
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 49
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by Maranzano Thu Jan 15 2009, 06:49

wolf sagash ::ne mogu sad da se sjetim.pogledacu kad budem isao.ima tamo i nasa crkva.mogu ti reci za cepikuce,to je blizu ravnog.postoje dvije katolicke crkve ,jedna kraj druge..znaci nova i stara.i gledaju im se vrata.mada ne znam jeli to kod katolika presudno.pogledaj dubrovnik,tamo su oltari okrenuti svukud

Koliko je meni poznato do srednjeg veka su obe crkve bile okrenute ka istoku, ali kasnije se kod njih nekim koncilom menja to i postaje obièaj da ulaz bude sa istoka, a oltar ka zapadu.

Ako je tako ne verujem da su u tim mestima koje pominješ neke drevne crkve.
Maranzano
Maranzano
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 251
Godina : 39
Points : 17
Datum upisa : 30.05.2008

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by Maranzano Thu Jan 15 2009, 06:51

wolf sagash ::moja porodica kao i sve porodice forumasa provele su 41' 4 mjeseca po bespucima hercegovackih planina spasavajuci goli zivot od hrvata i muslimana.u ljubinju je bilo malo ili nimalo divnih primjera bratstva i jedinstva gdje su komsije muslimani spasavali srbe.kompletno prezivjelo srpsko stanovnistvo sreza ljubinjskog izbjeglo je u planine iliju i sitnicu kao i srbi stolackog i capljinskog kraja.tu sa vrlo malo hrane i gotovo u potpunoj bezvodici skapali bi ko psi da se nismo dogovorili sa talijanima.a sto se tice oruzja.bilo ga je.moj djed je nosio bredu...

Èini mi se da je u vašem kraju ipak bio jaèi partizanski pokret nego u srpskoj Dalmaciji. Otuda ste verovatno dobili mnogo manje od saradnje sa Italijanima.
Maranzano
Maranzano
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 251
Godina : 39
Points : 17
Datum upisa : 30.05.2008

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by wolf sagash Thu Jan 15 2009, 07:33

Maranzano ::
wolf sagash ::moja porodica kao i sve porodice forumasa provele su 41' 4 mjeseca po bespucima hercegovackih planina spasavajuci goli zivot od hrvata i muslimana.u ljubinju je bilo malo ili nimalo divnih primjera bratstva i jedinstva gdje su komsije muslimani spasavali srbe.kompletno prezivjelo srpsko stanovnistvo sreza ljubinjskog izbjeglo je u planine iliju i sitnicu kao i srbi stolackog i capljinskog kraja.tu sa vrlo malo hrane i gotovo u potpunoj bezvodici skapali bi ko psi da se nismo dogovorili sa talijanima.a sto se tice oruzja.bilo ga je.moj djed je nosio bredu...

Èini mi se da je u vašem kraju ipak bio jaèi partizanski pokret nego u srpskoj Dalmaciji. Otuda ste verovatno dobili mnogo manje od saradnje sa Italijanima.
nemoze se reci da je partizanski pokret bio jaci u hercegovini.tu je zaista nastao,ali se nije primio.hercegovina je bila zesce cetnicko uporiste gdje su partizani samo upadali i naravno zestoko ginuli.tek posle pada bilece,oktobra 44 partizani zauzimaju hercegovinu.cak je 43 ekspedicioni korpus hercegovacki cetnika isao u dalmaciju da pomaze djuicu u borbi protiv komunista
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 49
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by Maranzano Thu Jan 15 2009, 12:38

Pa nisam mislio na hercegovinu u celini nego na ljubinje gde koliko mi je poznato èetnièki pokret nije bio toliko jak. Nevesinje, Bileæa, Gacko i Trebinje su druga prièa.

Petar Baæoviæ - komandant istoène Hercegovine je išao u pomoæ Ðujiæu, ali tek kada su Italijani maltene kapitulirali, poèetkom 1943. pred njihovim slomom. Svi komunisti su bili u Grahovu i Drvaru, a oko njega sve ustaše. Zato je Draža naredio Baæoviæu da tamo ode jer se znalo da æe ako slome Ðujiæa osokoljeni komunisti pre ili kasnije još brže i jaèe udariti na èetnike u Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji.
Maranzano
Maranzano
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 251
Godina : 39
Points : 17
Datum upisa : 30.05.2008

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by wolf sagash Fri Jan 16 2009, 03:02

Maranzano ::Pa nisam mislio na hercegovinu u celini nego na ljubinje gde koliko mi je poznato èetnièki pokret nije bio toliko jak. Nevesinje, Bileæa, Gacko i Trebinje su druga prièa.

Petar Baæoviæ - komandant istoène Hercegovine je išao u pomoæ Ðujiæu, ali tek kada su Italijani maltene kapitulirali, poèetkom 1943. pred njihovim slomom. Svi komunisti su bili u Grahovu i Drvaru, a oko njega sve ustaše. Zato je Draža naredio Baæoviæu da tamo ode jer se znalo da æe ako slome Ðujiæa osokoljeni komunisti pre ili kasnije još brže i jaèe udariti na èetnike u Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji.
pazi maranzano!cetnicki pokret u ljubinju je kad se sve uzme u obzir bio izuzetno jak.ljubinjski srez tad nije bio sto i sad.pored danasnje teritorije zauzimao je i gotovo cijelo popovo polje i imao 18000 stanovnika.ovaj kraj je bio isturen prema hrvatima.srba je bilo nesto vise od pola.41' ljubinje je strahovito pogodjeno ustaskim klanjima i veliki dio muskog stanovnistva je pobijen.i pored svih tih cinjenica u ljubinju je formirana pristojna cetnicka brigada koja je vodila velike borbe sa partizanima.neznam jeli ti poznata cinjenica daje ljubinjska cetnicka brigada razbila 27 marta 1943 godine bataljon partizana koji je krenuo da se prikljuci 10 hercegovackoj.to je jedan od najvecih udaraca koji je partizanski pokret dozi.vio na prostorima hercegovine.mozda je samo razbijanje proletera na gatu kod gacko veca pobjeda.tu je pogino obuceni komunisticki kadar.treba i napomenuti da je ia ljubinja poginulo 190 cetnika. a partizana samo 109.s tim da su komici pribrojali i zrtve iz junskog ustanka.a vecinu ostali cini omladina nasilno mobilisana 44'
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 49
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by Maranzano Fri Jan 16 2009, 14:37

Znam ja da je u Ljubinju bila èetnièka brigada sredinom rata negde oko 700 boraca što nije slabo ali je u komparaciji sa srpskom Dalmacijom tamo oko Knina. Otuda kod vas i više žrtava nesumnjivo.

To za Neretvu misliš verovatno. Koliko ja znam udarne pesnice èetnika su bili Nevesinjski prvo, a zatim Trebinjski korpus (u okviru koga je ljubinjska brigada). Koja brigada je zatim bila najzaslužnija nemam saznanja.

Žarišta i epicentri ustanka u Hercegovini su bili Gacko sa popom Perišiæem, Bileæa sa Salatiæem, Trebinje sa Vidaèiæem i Nevesinje sa Popoviæem (èija je desna ruka bio Dražin izaslanik Boško Todoroviæ). Ja ne znam za pojedinca takvog kova, a da je iz Ljubinja i okolnih sela.

Èovek èiji su baba i deda stradali u Prebilovcima mi je prièao da su u okolnim brdima boravili partizani, a ne èetnici i da su dum Iliju (koga pominje i Draškoviæ u Molitvi) ubili partizani a ne èetnici. Ispravi me ako grešim, mada taj kraj verovatno pripada èapljinskom srezu.
Maranzano
Maranzano
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 251
Godina : 39
Points : 17
Datum upisa : 30.05.2008

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by wolf sagash Fri Jan 16 2009, 22:45

o dum iliji tomasu slusam od ranog dijetinjstva i licno sam poznavao zenu koja ga je ubila kosijerom.a to se desilo prilikom velike ofanzive ustanicke vojske,ajde recimo da ih nazovemo partizanima ali o tome se moze raspravljati,jer ubrzo posle te ofanzive raspadaju se partizanske jedinice na nacin da kompletna vojska prelazi lisytom u cetnikea rukovodstvo bjezi prema bosni u susret proleterima.do tad u hercegovini nije ni bilo cetnika izuzev skupine popa perisica.na podrucju ljubinja trbinja,bilece,capljine,stoca do tada je djelovao juznohercegovacki partizanski odred u cijem su sastavu bili i potonji znameniti cetnici..milos kures,mato milicevic,branko,milicevic i mnogi drugi..komandir udarne cete u tom odredu bio je nikola drapic iz ljubinja cije se ime spominje ponegdje u istoriiografiji ali znatno manje nego sto zasluzuje.on je posle bio komadant ljubinjskog bataljona ljubinske vojnocetnicke brigade i njegove akcije i podvizi vjeruj mi usli su u legendu u citavoj jugoistocnoj hercegovini.njega posle nije sotonizovala ni partizanska istorijografija jer je do maja 42 donio i partizanima velike pobjede. njegova slava na ovim terenima nije nista manja od slave ostalih veliki cetnika.istina je da ljubinje nije imalo velikog cetnickog organizatora ali razlog tome lezi u cinjenici da je ljubinjska elita pobijena u ljeto 41.
sto se tice prebilovaca istina je da je da su tamo djelovali partizani,a njihov neki neformalni vodja bio je maksim bulut.medjutim i prebilovcani su postali cetnici 42'mada su posle u biografijama pisali da su u cetnicima bili po zadatku partije.gore pomenuti nikola drapic je sa svojom cetom prvi usao u prebilovce u onoj legendarnoj ofanzivi juznohercegovackoj partizanskog odreda.i ta ofanziva je slabo obradjena jer su se tada partizani ponasali prema hrvatima i muslimanima slicno kao i cetnici.
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 49
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by wolf sagash Sat Jan 17 2009, 06:21

ne vidjeh gore onu tvoju opservaciju vezano za akciju ljubinjskih cetnika 27 marta 43'.ne nije to bilo na neretvi.to je bilo u ljubinjskom polju.cetnicki komadant zandarmerije u velicanima mihajlo cuzulan predao je zandarsku stanicu partizanskom odredu i stavio se na celo istog.imali su za cilj da likvidiraju cetnicku komandu u ljubinju misleci da je glavnina ljubinjskih cetnika pod komandom ivana janicica jos u dalmaciji.medjutim bili su u krivu.primjeceni su tokom prebacivanja prema ljubinju i napravljena im je zasjeda u rejonu sela dubocice i tu su krvavo stradali.
moram ti reci da su poginuli bili vecinom iz popova polja.to stradanje popovaca u ljubinju kao i egzekucije 41 po ljubinjskim selima od strane popovopoljskih partizana rezultirale su antagonizmom izmedju ljubinjaca i popovaca koji je tek poslednjih godina oslabio.
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 49
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by Maranzano Sun Jan 18 2009, 04:35

wolf sagash ::o dum iliji tomasu slusam od ranog dijetinjstva i licno sam poznavao zenu koja ga je ubila kosijerom.

do tad u hercegovini nije ni bilo cetnika izuzev skupine popa perisica.

komandir udarne cete u tom odredu bio je nikola drapic iz ljubinja cije se ime spominje ponegdje u istoriiografiji ali znatno manje nego sto zasluzuje.on je posle bio komadant ljubinjskog bataljona ljubinske vojnocetnicke brigade i njegove akcije i podvizi vjeruj mi usli su u legendu u citavoj jugoistocnoj hercegovini.njega posle nije sotonizovala ni partizanska istorijografija jer je do maja 42 donio i partizanima velike pobjede. njegova slava na ovim terenima nije nista manja od slave ostalih veliki cetnika.

istina je da ljubinje nije imalo velikog cetnickog organizatora ali razlog tome lezi u cinjenici da je ljubinjska elita pobijena u ljeto 41.

1. Дум Томас је убијен након партизанског напада, колико се сећам по казивању тога човека јер није успео да се спасе и побегне на време. Та жена га је вероватно докрајчила.

И још једно питање у вези њега. Њему се пребацује на терет да је најпре католичио Србе, а онда им рекао ја сам вам спасио душе, а тела су вам ионако грешна и предао их усташама на нож?

2. Чекај до августа је Дража већ послао мајора Бошка Тодоровића у Невесиње. Милорад Поповић отада активно делује на том подручју.

3. Тај Драпић је слика и прилика многих самопрокламованих бораца за српски народ у то време који су имали пушку, али су били у глави без идеје и плана. У Ливањском пољу његов пандан је био Цвијо Орашчић Пајчин који је у почетку рата повео народ у борбу али је на раменима имао извезен и лик нашег краља и Стаљина!?! Веровао или не. Наравно такве лабилне људе партизани су лако могли да врбују и пука је срећа што је Драпић касније прешао у четнике. Тамо у Далмацији четници су имали своје удружења и акције и пре рата под утицајем Косте Пећанца. А од старта тамо није деловао нити један партизански одред чак ни неки у квази форми. Зато се њима клепци и пребиловци нису дешавали.

4. У томе је суштина била и мог првог коментара. Зашто је дозвољено да се то деси у толикој мери 41? Успаваност, плана нема, шврљају партизани по брдима, а италијани нису довољно искоришћени у војном смислу.
Maranzano
Maranzano
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 251
Godina : 39
Points : 17
Datum upisa : 30.05.2008

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by Maranzano Sun Jan 18 2009, 05:07

wolf sagash ::ne vidjeh gore onu tvoju opservaciju vezano za akciju ljubinjskih cetnika 27 marta 43'.ne nije to bilo na neretvi.to je bilo u ljubinjskom polju.cetnicki komadant zandarmerije u velicanima mihajlo cuzulan predao je zandarsku stanicu partizanskom odredu i stavio se na celo istog.imali su za cilj da likvidiraju cetnicku komandu u ljubinju misleci da je glavnina ljubinjskih cetnika pod komandom ivana janicica jos u dalmaciji.medjutim bili su u krivu.primjeceni su tokom prebacivanja prema ljubinju i napravljena im je zasjeda u rejonu sela dubocice i tu su krvavo stradali.
moram ti reci da su poginuli bili vecinom iz popova polja.to stradanje popovaca u ljubinju kao i egzekucije 41 po ljubinjskim selima od strane popovopoljskih partizana rezultirale su antagonizmom izmedju ljubinjaca i popovaca koji je tek poslednjih godina oslabio.

1. Није ми познат тај догађај. Читао сам само о бици за Невесиње (односно бици на Неретви) и шест окршаја које су тада са променљивим успесима четници имали са партизанима на релацији Јабланица - Невесиње.

2. А чекај зар Јаничић није од Вилуса из Црне Горе?
Maranzano
Maranzano
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 251
Godina : 39
Points : 17
Datum upisa : 30.05.2008

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by wolf sagash Sun Jan 18 2009, 07:51

Maranzano ::
wolf sagash ::o dum iliji tomasu slusam od ranog dijetinjstva i licno sam poznavao zenu koja ga je ubila kosijerom.

do tad u hercegovini nije ni bilo cetnika izuzev skupine popa perisica.

komandir udarne cete u tom odredu bio je nikola drapic iz ljubinja cije se ime spominje ponegdje u istoriiografiji ali znatno manje nego sto zasluzuje.on je posle bio komadant ljubinjskog bataljona ljubinske vojnocetnicke brigade i njegove akcije i podvizi vjeruj mi usli su u legendu u citavoj jugoistocnoj hercegovini.njega posle nije sotonizovala ni partizanska istorijografija jer je do maja 42 donio i partizanima velike pobjede. njegova slava na ovim terenima nije nista manja od slave ostalih veliki cetnika.

istina je da ljubinje nije imalo velikog cetnickog organizatora ali razlog tome lezi u cinjenici da je ljubinjska elita pobijena u ljeto 41.

1. Дум Томас је убијен након партизанског напада, колико се сећам по казивању тога човека јер није успео да се спасе и побегне на време. Та жена га је вероватно докрајчила.

И још једно питање у вези њега. Њему се пребацује на терет да је најпре католичио Србе, а онда им рекао ја сам вам спасио душе, а тела су вам ионако грешна и предао их усташама на нож?

2. Чекај до августа је Дража већ послао мајора Бошка Тодоровића у Невесиње. Милорад Поповић отада активно делује на том подручју.

3. Тај Драпић је слика и прилика многих самопрокламованих бораца за српски народ у то време који су имали пушку, али су били у глави без идеје и плана. У Ливањском пољу његов пандан је био Цвијо Орашчић Пајчин који је у почетку рата повео народ у борбу али је на раменима имао извезен и лик нашег краља и Стаљина!?! Веровао или не. Наравно такве лабилне људе партизани су лако могли да врбују и пука је срећа што је Драпић касније прешао у четнике. Тамо у Далмацији четници су имали своје удружења и акције и пре рата под утицајем Косте Пећанца. А од старта тамо није деловао нити један партизански одред чак ни неки у квази форми. Зато се њима клепци и пребиловци нису дешавали.

4. У томе је суштина била и мог првог коментара. Зашто је дозвољено да се то деси у толикој мери 41? Успаваност, плана нема, шврљају партизани по брдима, а италијани нису довољно искоришћени у војном смислу.
to sam ti ispricao.u klepcima i sad postoji zupni dvor gdje zivio don ilija.u napadu je on skocio kroz prozor i uganuo nogu.uspijo je preci oko 100 metara i sakrio se u jedan skrip gdje su ga nasle zene i zatukle.tjelo su mu bacili u bregavu.don ilija je kako su mi kazivali prije rata imao ljubavnicu..neku lujzu cokljat,ona se spominje u draskovicevoj molitvi ali je smjestena u ljubinje umjesto dole.taj krvnik je licno predvodio napad 3500 ustasa na prebilovce .
sto se tice drapica.on nije bio samoproklamovani borac za prava srpskog naroda.njega cetnici nikako nisu mogli 41' vrbovati jer ih jednostavno nije bilo.a preuzimanje ustanicke vojske su komici tako vjesto izveli da niko nije imo pojma o cemu se tu u stvari radi.tek posle prvih lijevih skretanja drapic je otjerao miru poparu iz ljubinja.drapic nije bio nikakva seoska usijana glava vec zandarmerijski podoficir koji je sluzbbovao u dubrovniku tako da se o nekoj labilnoj licnosti nije moglu raditi.moze mu se samo prebaciti bolecivost prema prebilovackim partizanima koje nije htio dovesti u red jer mu ih je bilo zao posle onoga sto su prebilovcani dozivjeli u ljeto 41.to mozes naci u knjizi grupe autora''sjecanja boraca stolackog kraja.
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 49
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by wolf sagash Sun Jan 18 2009, 07:53

Maranzano ::
wolf sagash ::ne vidjeh gore onu tvoju opservaciju vezano za akciju ljubinjskih cetnika 27 marta 43'.ne nije to bilo na neretvi.to je bilo u ljubinjskom polju.cetnicki komadant zandarmerije u velicanima mihajlo cuzulan predao je zandarsku stanicu partizanskom odredu i stavio se na celo istog.imali su za cilj da likvidiraju cetnicku komandu u ljubinju misleci da je glavnina ljubinjskih cetnika pod komandom ivana janicica jos u dalmaciji.medjutim bili su u krivu.primjeceni su tokom prebacivanja prema ljubinju i napravljena im je zasjeda u rejonu sela dubocice i tu su krvavo stradali.
moram ti reci da su poginuli bili vecinom iz popova polja.to stradanje popovaca u ljubinju kao i egzekucije 41 po ljubinjskim selima od strane popovopoljskih partizana rezultirale su antagonizmom izmedju ljubinjaca i popovaca koji je tek poslednjih godina oslabio.

1. Није ми познат тај догађај. Читао сам само о бици за Невесиње (односно бици на Неретви) и шест окршаја које су тада са променљивим успесима четници имали са партизанима на релацији Јабланица - Невесиње.

2. А чекај зар Јаничић није од Вилуса из Црне Горе?
naci cu ti to negdje u literaturi.da janicic je bio sa vilusa i bio je komadant ljubinjske cetnicke brigade do maja 41'
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 49
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by Maranzano Mon Jan 19 2009, 08:29

wolf sagash ::
sto se tice drapica.on nije bio samoproklamovani borac za prava srpskog naroda.njega cetnici nikako nisu mogli 41' vrbovati jer ih jednostavno nije bilo.a preuzimanje ustanicke vojske su komici tako vjesto izveli da niko nije imo pojma o cemu se tu u stvari radi.tek posle prvih lijevih skretanja drapic je otjerao miru poparu iz ljubinja.drapic nije bio nikakva seoska usijana glava vec zandarmerijski podoficir koji je sluzbbovao u dubrovniku tako da se o nekoj labilnoj licnosti nije moglu raditi.moze mu se samo prebaciti bolecivost prema prebilovackim partizanima koje nije htio dovesti u red jer mu ih je bilo zao posle onoga sto su prebilovcani dozivjeli u ljeto 41.to mozes naci u knjizi grupe autora''sjecanja boraca stolackog kraja.

Опет стоји проблем. Од старта рата постоје партизани, а не четници који се појављују који месец после, дезоријентација и дезорганизација, успаваност, италијанско оружје се не користи довољно.

Зато је ваш крај тако црно и пролазио у почетку. Нажалост.
Maranzano
Maranzano
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 251
Godina : 39
Points : 17
Datum upisa : 30.05.2008

Íàçàä íà âðõ Go down

KLEPCI - Page 2 Empty Re: KLEPCI

Ïîðóêà by Sponsored content


Sponsored content


Íàçàä íà âðõ Go down

Ñòðàíà 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Íàçàä íà âðõ


 
Permissions in this forum:
Íå ìîæåòå îäãîâîðèòè íà òåìå ó îâîì ôîðóìó