LJUBINJE FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gradina Vrsnik

3 posters

Go down

Gradina Vrsnik Empty Gradina Vrsnik

Ïîðóêà by space Sat Dec 26 2009, 04:46

U glasniku zemaljskog muzeja iz 1890 sam pronašao èlanak koji se bavi gradinama, izmeðu ostalog i Dvrsnièkom, pa ga prenosim ovdje u cijelosti, iako se ne tièe samo nje, ipak se bavi istom tematikom... Nadam se da i vi imate nekih podataka, ili fotografija...

Dvije prehistorièke gradine u Hercegovini.
piše rudarski satnik V. Radimsky


U mnogim krajevima Austro-Ugarske, pa i po drugim zemljama Evrope nailazimo na gragjevine, smještene obièno na takim brdima i bregovima, koji o sebi stoje i dalek se s njih u okolo pogled otvara. Te gragjevine potjeèu iz vremena, kada žitelji onih krajeva niti su umjeli kamen lomiti, niti su pojedino kamenje spajali klakom. Ove prehistorièke gragjevine nasute su ili od zemlje ili od snesenoga kamenja, a èesto su im goleme dimenzije. U glavnome sastoje od nasipa (Walle), koji su èesto u svezi s gorostasnim ènnjastim ili piramidalnim gromilama. Ima ih, gdje je samo jedan jedincati nasuti bedem zaokružio gradište, te æemo taku gragjevinu nazvati g r a d a e (u njemaèkom po obliku nasipa Ringwalla), za razliku od onakih, gdje ima više koncentrièkih nasipa, ili gdje gragjevina sporednim i popreènim nasipima izlazi zapletenija, i koje æemo nazvati grad (Burgwall), kako narod bez mnogoga razlikovanja sve takve gragjevine upopreko naziva. Razlièita je svrha bila tijem utvrdama. Ili su obuhvatale naseobinu, koja se je u njima smjestila, ili su bile sagragjene blizu koga naseljenog mjesta, da stanovnicima takih mjesta, kad im bude do nevolje posluže kao utoèišta i zakloništa od dušmanskih navala. Gdjekoje su gragjevine te ruke bile i bogoštovnim obredima namijenjene, ili su pak najposlije služile i za bogoslovne svrhe i za obranu. Za prve vijesti o takim prehistorièkim gragjevinama u Bosni imamo da zahvalimo kustosu dru Truhelki, koji je u okolini velike nekropole glasinaèke na Romaniji planini istoèno od Sarajeva našao 16 gragjevina od nasipa, veæinom omanjih gradaca. Prigodom mnogog mog putovanja naišao sam ja od onda i u Hercegovini u razlièitim prijedjelima zemlje na 6 nasutih gradina, od kojih æu niže dvije da opišem, a o ostalim mislim skorim da progovorim u oveæoj jednoj raspravi o hercegovaèkim starinama.

I. Gradina od nasipa na Vrsniku.

U opæini Poplatu gornjem, kotara stolaèkog, diže se istoèno od ceste Stolac-Ljubinje gora Vrsnik, koja o sebi stoji i cijelome onome kraju gospoduje, te se svojom morskom visinom od 514 m. po prilici 464 m. uzdiže nad stolaèkom ravnicom. Veæ kad od ceste staneš uzlaziti, opaziæeš na glavici gorskoj golemu gromilu ; ali pogledaš li sa visine sedla, preko koga cesta vodi, kod Zegulje karaule, natrag, vidjeæeš jasno, kako su tri koncentrièna nasipa zakružila oko gromile, te se po tome na Vrsniku uzdiže oveæa gradina od nasipa.
[You must be registered and logged in to see this image.]



Po tlocrtu, što je ovdje na strani (si. 1.) i po presjeku (si. 2.) ima ta gradina oblik elipse, koja slijedi pravcu glavice, i pruža se od sjeverozapada k jugoistoku, a sastoji od ovih dijelova: 1. jedna gromila A; 2. okrugao, nasut nutarnji bedem B 3. nutarnji nasip C; 4. srednji nasip D ; 5. sporedni nasip srednjega nasipa, E 6. spoljašni nasip, F. Gromila (A) upravo je tako, kao svi nasipi podignuta od snesenog, oveæeg kamenja, 7 m. visoka, a u okruglom temelju ima premjer od 25 m., a na vrhu takav od 7 m. Po rubu zaravanka na vrhu njenu teèe prsobran od m. visine, koji obuhvata prostor od 5 m. u premjeru. Oèevidno bila je gromila toj utvrdi ono, što su danas kule. Kubièni joj sadržaj iznosi 1540 m\ Okrugli, nutarnji rasuti bedem (B) leži, kao i gromila, u dugoj osovini gragjevine, a udaljena je od temelja gromilina 8 m spram sjeverozapada, Sastoji od nasipa sasvim okrugla, od 42 m. spoljašnog premjera, a obuhvata prostor od 28 m. u premjeru. Temelju toga nasipa širina je 7 m, na vrhu je širok 3 m, a i visok je 3 m. Ulaza ne vidi se u tome nasipu, te ili je on braniteljima služio za posljednje utoèište ili kao zatvoren prostor sveštenicima za opsluživanje vjerskih obreda. Srednji mu opseg dosiže duljinu od 220 m, po èemu taj nasip ima 3300 m3 kubiènog sadržaja. Nasipi su za toliko vremena po pastirima i stoci, koja onuda pase, na mnogo mjesta deformirani, tako da im se prvašnji profil sada ne može sasvim stalno odrediti. Ali u prosjeku široki su u temelju 7 m, a na vrhu 3 m; spoljašnja im je visina 3 m, a nutarnja 1 m. Nutarnjeg obronka toga nasipa hvata se banket, koji horizontalno prelazi u nutarnju ostrminu gore, tako da presjek nasipa popreèno iznosi 12 m2 (SI. 3).

[You must be registered and logged in to see this image.]



Da li je bilo ulaza u pojedinim nasipima i gdje su bili, ne da se više stalno reæi. Nutarnji nasip (C) ima. ove dimenzije. Velika osovina 158 m, mala osovina 116 m, opseg 431 m, a kubièna sa-držina 5200 ms. U srednjeg je nasipa U) velika osovina 312 m,) mala osovina 212 m, a opseg 822 m, tako da kubièna sadržina èini 9800 m%. Popreèni nasip (E), što se hvata jugoistoène sredine srednjeg nasipa, dug je 250 m, po èemu se kubièna sadržina raèuna na 3000 ms. Oèevidno je taj nasip s te strane, gdje je gora manje strma, imao da povisi jakost utvrde. Spoljašni nasip (F) napokon ima veliku os od 371 m, i malu od 269 m, opseg mu je dug 1007 m, po èemu njegova kubièna sadržina izlazi na 12100 m\ Horizontalni razmak pojedinih nasipa varira izmegju 31 i 53 m, a vertikalno jedan drugi nadvisuju izmegju 7 i 17 m. Ukupna je duljina nasipima zajedno s nutarnjom ogradom 2510 m, a kubièna sadržina svih nasipa, bedema i gomile iznosi 34940 m. Površina cijele gragjevine, ogragjena spoljašnim bedemom, iznosi 7-8 ha. Kako se iz ovih podataka vidi, ima nasuta gradina na Vrsniku uprav ogromne dimenzije, te je negda trebalo tim više radnih sila, dok se je podigla, pošto je golemu množinu kamenja valjalo snositi iz daleke okoline i dopremiti je na vrh strme gore. Mjestimice u gradu pokušanim prekopavanjem nije se ništa našlo, osim mrke, valjda pepelom promiješane zemlje, te se po tome može uzeti, da ta gradina nije bila stalno naseljena, veæ da je samo kadšto za vrijeme služila ili u obrambene, ili u bogoštovne svrhe.

II. Grèki grad.

Ovdje opisanoj, nasutoj gradini protivan je mali „grèki grad" u opæini Slivlju kotara nevesinjskog. Na špecijalkarti zabilježen je taj gradac krivo „krèka grad", a leži jugoistoèno od opæine Slivlje na izoliranoj vapnenastoj glavici od 1193 m morske visine, koja se izdiže nad krševitom kosom uz desnu obalu Fojnice oko 20 m. I ta gragjevina ima oblik nepravilne elipse, koja se pruža od sjevero-zapada prama jugoistoku, a po jednome nacrtu šumarskog asistenta Emanuela Kocoureka u Nevesinju (si. 4.)

[You must be registered and logged in to see this image.]




sastoji od jednostavnog od kamenja nasutog bedema a, koji zaokružuje cijeli zaravanak po vrhu glavice, a dug mu je nutarnji prostor 74 m, i širok 37 m. Nasip, od kamenja suho sagragjen, ili prosto nasut, veæ je podosta raz-valjen, te se zbog toga samo slabo diže iznad nivoa unutrašnjeg prostora, a širok je sada na vrhu hm. U prvo je vrijeme taj nasip po svoj prilici bio mnogo uži na vrhu. Ali što taj „grèki grad" èini osobito zanimljivim, to je zaštita njegovog 5 m širokog ulaza na jugozapadnoj dugoj strani (b) posebnim, ispred njeg nasutim bedemom (c). Tik naime gracu do podnožja podignut je prema ulazu, prav kamenit nasip, visok 2 m, u temelju širok 7 m, spolja dugaèak 10, a iznutra 6 m. Nutarnji prostor te gragjevine èini travom obrasla ravnina, koja se po malo spušta spram sjeveroistoka, a proviruju iz nje mjestimice glavice vapnenastog kamenja. D sjeveroraspadnom dijelu ima okruglasta, po prilici 1 m duboka jama (d) s premjerom od 4 m, koja je valjda postala, kad je neko ovamo dolazio kopati blago. Pokušanim prekopavanjem našlo se, da je sloj crnice u sredini gradine posve tanak, a blizu nasipa 40 do 80 cm dubok. Zemlja je mrka, pepeljasta, laka i mala ti treba, da je satareš u prah. D dubljini od 20 do 30 cm. ima obilje utaraka od smegjih i crvenkastih, prostom rukom naèinjenih a na površini istrošenih i šupljikavih ilovastih po suda. U pribranome materijalu mogu se razabrati utarci oveæih posuða s uspravnim i slabo izvinutim rubom, i utarci od malih zdjelica s uvijenim rubom. Rijetko se nagju kaki ukrasi na ovim utarcima, a sastoje samo od neukusnih izboèina ili od nizova okruglih utisaka. Ta množina utaraka od ilovastih posuda u pepeljastoj zemlji pokazuje, daje „grèki grad" pokadšto bio nastanjen, ili možda i stalno naseljen. Ali to bi se pouzdano moglo utvrditi samo temeljitim pretraživanjen. Po tome, što smo u pristupu rekli, èini se. da tih prehistorièkih nasutih gradina u zemlji ima obilje, te ja ovdje pri kraju molim sve prijatelje prehistorièkog ispitivanja, neka mi jave, ako sliènih gragjevina nagju u Bosni ili Hercegovini, da ih mogu pobliže ispitati.



Izvor:
Dvije prehistorièke gradine u Hercegovini
Autor: V.Radimski
Publikacija: Glasnik zemaljskog muzeja
Датум: 01/07/1890
скен оригинала можете преузети у pdf формату овдје: [You must be registered and logged in to see this link.]##


Ïîñëåäœè èçìåíèî space äàíà Tue Dec 29 2009, 07:40. èçìåœåíî óêóïíî 1 ïóòà
space
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1038
Godina : 47
Lokacija : Srbija
Points : 872
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íàçàä íà âðõ Go down

Gradina Vrsnik Empty Re: Gradina Vrsnik

Ïîðóêà by zagor Mon Dec 28 2009, 11:43

Namjeravam da obradim Vrsnik u sklopu jedne druge teme tako da ti ovom prilikom zahvaljujem na radu za koji nisam znao iako je u mnogome prevazidjen.
Konstantin Jirecek Vrsnik ubraja u rimska utvrdjenja gdje po njegovom tvrdjenju nije pronadjen pokretni arheoloski materijal.
Sto se sheme gradine tice dosta je bolja ona koju si postavio na googleu iako se na njoj vidi i kuda je izasao tenk u zadnjem ratu [You must be registered and logged in to see this image.]
zagor
zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 190
Godina : 43
Lokacija : Ljubinje
Points : 221
Datum upisa : 23.11.2009

Íàçàä íà âðõ Go down

Gradina Vrsnik Empty Re: Gradina Vrsnik

Ïîðóêà by space Mon Dec 28 2009, 12:51

ma sitnica, pomeni me kad budes pisao knjigu [You must be registered and logged in to see this image.]

svaka cast tom jiriceku, ali ovo meni uopste ne lici na utvrdjenje, sta ce utvrdjenju gomila (grob) u centru [You must be registered and logged in to see this image.], a koliko vidim ovaj Radimski nije uopste registrovao gomilu u jugoistocnom dijelu gradine, izmedju 2 i 3 prstena... (btw ovo meni vise lici na spiralu, nisam siguran - zbunjuje ovaj probijeni put, a i mjestimicno je prorijedjen nasip)


[You must be registered and logged in to see this image.]



... aj okaci jos neki izvor, bas me interesuje objasnjenje
space
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1038
Godina : 47
Lokacija : Srbija
Points : 872
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íàçàä íà âðõ Go down

Gradina Vrsnik Empty Re: Gradina Vrsnik

Ïîðóêà by zagor Tue Dec 29 2009, 05:38

Jirecek je svoje djelo Istorija Srba napisao pocetkom XX vijeka po narudzbi austrijskog dvora i iako dijelom prevazidjeno predstavlja nezaobilazan prirucnik za izucavanje srpske srednjovjekovne istorije.btw i danas se u istoriografskim krugovima ustane kada se spomene Jirecek.
Meni ova gradina (sam naziv oznacava utvrdjenje) zaista lici na jedan odlican fortifikacijski objekat sa tri prstena odbrane, a gomila na vrhu ne mora da predstavlja grob(sto nije iskljuceno), mene cudi kako Radimski nije pokusao da ustanovi da li su postojali rezervoari za vodu ili ostaci nekih drugih gradjevina.
Vrsnik inace predstavlja jako dominantnu kotu za citav Stolac i okolinu, a ukoliko su ga gradili Rimljani ima utemeljenje u tri ilirska rata koja su vodjena na ovome podrucju.
Dodatnu literaturu namjeravam da potrazim u Stolackoj biblioteci cim uhvatim slobodnog vremena i ukoliko nesto pronadjem rado cu podijeliti sa rajom.
zagor
zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 190
Godina : 43
Lokacija : Ljubinje
Points : 221
Datum upisa : 23.11.2009

Íàçàä íà âðõ Go down

Gradina Vrsnik Empty Re: Gradina Vrsnik

Ïîðóêà by wolf sagash Tue Dec 29 2009, 07:02

zagor ::Jirecek je svoje djelo Istorija Srba napisao pocetkom XX vijeka po narudzbi austrijskog dvora i iako dijelom prevazidjeno predstavlja nezaobilazan prirucnik za izucavanje srpske srednjovjekovne istorije.btw i danas se u istoriografskim krugovima ustane kada se spomene Jirecek.
Meni ova gradina (sam naziv oznacava utvrdjenje) zaista lici na jedan odlican fortifikacijski objekat sa tri prstena odbrane, a gomila na vrhu ne mora da predstavlja grob(sto nije iskljuceno), mene cudi kako Radimski nije pokusao da ustanovi da li su postojali rezervoari za vodu ili ostaci nekih drugih gradjevina.
Vrsnik inace predstavlja jako dominantnu kotu za citav Stolac i okolinu, a ukoliko su ga gradili Rimljani ima utemeljenje u tri ilirska rata koja su vodjena na ovome podrucju.
Dodatnu literaturu namjeravam da potrazim u Stolackoj biblioteci cim uhvatim slobodnog vremena i ukoliko nesto pronadjem rado cu podijeliti sa rajom.
Negdje sam citao,valjda,da je dvrsnicka gradina predstavljala rezervni borbeni polozaj stanovnika Daorsona.Sto se tice Daorsona,bio sam tamo lani,jos uvijek je moguce naci dosta pokretnog arheoloskog materijala,prike svega lomljene keramike.Ja sam nalazio cak i ukrasenih komada,doduse u vidu krhotina .Glede gomile na Dvrsniku,slazem se za Zagorom,da se ne mora raditi o grobnoj gomili.Vrlo moguce da se radi o nekom urusenom fortifikacijskom objektu.Gledano iz vazduha i meni pomalo lici na neko kultno-obredno mjesto.
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 48
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Gradina Vrsnik Empty Re: Gradina Vrsnik

Ïîðóêà by zagor Tue Dec 29 2009, 07:25

U Ljubinju se pogresno odomacio termin Dvrsnik, a u stvari se radi o Vrsniku.
Ja objasnjenje nalazim u poslijeratnoj trgovini pod Vrsnikom, pa da je vremenom ovo d uslo u uho.
zagor
zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 190
Godina : 43
Lokacija : Ljubinje
Points : 221
Datum upisa : 23.11.2009

Íàçàä íà âðõ Go down

Gradina Vrsnik Empty Re: Gradina Vrsnik

Ïîðóêà by space Tue Dec 29 2009, 07:38

iskreno malo mi cuhne ta prica o rezervnom polozaju i o dominantnoj koti, pa zar nije Hrgud i blizi Daorsonu i dominantniji tri puta [You must be registered and logged in to see this image.], nego je li iko posmatrao malo siru sliku, na satelitskom snimku mi izgleda kao da postoje ostaci jos dva manja kruzna nasipa, jedan dijelom pretvoren u ogradu (kod Uboska, vidi se u donjem desnom dijelu prve fotografije koju kacim), tacno u pravcu pruzanja Dvrsnicke gradine (jedan prema Ubosku, drugi prema Stocu, vidi se na drugoj fotografiji kao crvene tacke)



... mozda lupam al cisto da pitam da l je iko od tih ucenih glava razmisljao u tom pravcu

btw promijenio sam ime u naslovu teme, u skladu sa tvojom sugestijom
space
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1038
Godina : 47
Lokacija : Srbija
Points : 872
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íàçàä íà âðõ Go down

Gradina Vrsnik Empty Re: Gradina Vrsnik

Ïîðóêà by zagor Tue Dec 29 2009, 07:55

Iskreno mislim da Daorson i Vrsnik nisu iz istog perioda i da je Daorson vec bio unisten kada je gradjen Vrsnik.
Priznajem da sam na skliskom terenu i da mi je rimski, a jos vise predrimski period slabija strana pa ne bih ovako napamet pravio izlete bez konsultacije neke literature, po mogucnosti da je izdavac SKZ ili MS.



Potrudio sam se, ali zaista ne vidim nista sto bi licilo na neki objekat, a tuda cesto i prolazim i vidilo bi se barem na Poplatu nesto.
zagor
zagor
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 190
Godina : 43
Lokacija : Ljubinje
Points : 221
Datum upisa : 23.11.2009

Íàçàä íà âðõ Go down

Gradina Vrsnik Empty Re: Gradina Vrsnik

Ïîðóêà by space Sun Jan 03 2010, 04:08

Položaj Vrsnika uz tadasnji rimski put, vidi se kuda je put isao: preko Uboska, Gradca, Bukovog dola, dalje prema Trebinju


[You must be registered and logged in to see this image.]

Rimski put u istoènoj Hercegovini
(po: Bojanovski 1973 g.)
space
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1038
Godina : 47
Lokacija : Srbija
Points : 872
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íàçàä íà âðõ Go down

Gradina Vrsnik Empty Re: Gradina Vrsnik

Ïîðóêà by Sponsored content


Sponsored content


Íàçàä íà âðõ Go down

Íàçàä íà âðõ


 
Permissions in this forum:
Íå ìîæåòå îäãîâîðèòè íà òåìå ó îâîì ôîðóìó