LJUBINJE FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug"

4 posters

Go down

Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug" Empty Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug"

Ďîđóęŕ by kum Thu Mar 17 2011, 05:39

Link: [You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]
kum
kum
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 506
Godina : 51
Points : 501
Datum upisa : 02.09.2007

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug" Empty Re: Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug"

Ďîđóęŕ by space Thu Mar 17 2011, 08:39

каква спрдња од текста, од самог наслова, преко јефтиних закључака, полуистина и неистина Laughing .
У односу на овај текст тема о цркви Св. Лазара са нашег форума је докторска дисертација ...

Нема пуно везе са текстом али смијем да се опкладим да аутор није ногом крочио на пола мјеста која "описује" у свом "ауторском" дјелу Laughing
space
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1038
Godina : 47
Lokacija : Srbija
Points : 872
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug" Empty Re: Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug"

Ďîđóęŕ by wolf sagash Thu Mar 17 2011, 23:40

Što više ovakvih natpisa!!!!Ovo je sjajno za nas patologe specijalizovane za seciranje i tranžiranje Bošnjačke pseudoistoriografije.

Ajmo prvo sa Humačkom pločom.Nazvati nju spomenikom bosanskog jezika je skandalozno jer se
srednjovijekovna bosanska država na te prostore proširila nekih 300 godina kasnije.
Humačka ploča ispisana je na način kao i natpisi na Vlahovićima.I pazi sad zaljučka!Natpisi su napisani u krug jer se tako ne bi gazalo po spomenicima(Za šta će te stići prokletstvo) nego bi se kretao oko ploče i tako pročitao natpis.Dobro,ali zašto je Humačka ploča napisana kružno kad ona nije nadgrobnik nego svojevrsna osnivačka povelja i bila je uzidana vertikalno?Da samo Hudini može pročitat levitirajući i vrteći se u vazduhu?
Datovanje natpisa je vrlo nezahvalan posao ako nemaš istorijski kontekst što se dobro vidjelo na datovanju natpisa Vukca Vučihnića koji su eminentni stećkolozi smještali u 16 vijek dok je istoriografija decenijama kasnije,pranalaskom relevantnog izvora,epitaf postarala gotovo stotinu godina.
Ovdje ovaj pigmalion naprduje o karakteristikama slova 15 vijeka a ima pun k....c izvora koji ma tačno datuju spomenike,ali se pravi mudar u fazonu"To sam ja naučno lingvističkim metodama sam zaključio"
I onda ovo rođačko povezivanje naših Vlahovićana sa nekim Radoslavom Vlahovićem na Poplatu i izvjesnim Vlaćom Vlahovićem na Radimlji.
Majko draaaaga!!!!Naveo je u izvorima onaj odlični rad Esada Kurtovića koji je objavljen na našem forumu gdje ovaj(Esad),fino pokazuje i dokazuje da klan Vlahovića ima patronimična prezimena što znači da se uzimaju imeena očeva kao prezime.I sad ovaj odjednom sa nekim likovima iz drugih klanova pravi neke rodbinske relacije.T o bi bilo isto ko kad bi savremeni Bijelići iz Ljubinja pripovjedali da su od Vlaća Bijelića.E pa nije mi bilo teško da proučim popis iz 1477 i tamo nađem nekog Radonju sina Vlaha među neoženjenim koji sa svojim džematlijama živi na Poplatu.Znači to je sin čovjeka koji se zvao Vlah,Vlaho....a ne srodnik naših Vlahovića.Ovo je zaključak koji je izvukao Esad Kurtović ,čiji rad je uzet kao izvor za ovu "Šuplju",što znači da ga ovaj "Naućnik"nije pročitao,što znači da se "Ćojek"sam diskvalifikovao od bilo kakve suvisle istorijske rasprave.
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 48
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug" Empty Odgovor

Ďîđóęŕ by SintaksiČar Mon Jan 02 2012, 16:53

Poštovanje,
i Najljepši pozdrav!

Hvala vam što ste primijetili moj tekst o starobosanskim natpisima iz Vlahovića. - to tek sad vidim, izvinjavam se što kasnim s odgovorom.

Drago mi je što ste pronašli i pročitali članak. Istovremeno, žao mi je ako sam koga uvrijedio, nije mi bila namjera. Također, žao mi je što nisam primijetio da ste pohvalili išta vezano uz pomenuti članak.

Za one koji kažu da nogom nisam kročio na pola mjesta koje opisujem, moram kazati da su izgubili opkladu! No, svakako ja i ne volim opklade. Na Vlahovićima sam bio u nekoliko navrata i planiram opet doći. Ako ko ima da mi pravi društvo bio bih mu neizmjerno zahvalan???

Gostoprimstvo i ljubaznost unaprijed uzvraćam, izvolite u Stolac: Možemo skupa do Ošanjića.

Za one koji moje pisanje svrstavaju u bošnjačku pseudoistoriografiju, moram kazati da nigdje u svome tekstu nisam spomenuo Bošnjake!

Ako tvrdite da Humačka ploča nije spomenik bosanskog jezika, pitam: Jesu li stanovnici srednjovjekovne Bosne u područje Huma donijeli neki novi jezik? Ako jesu, kako su komunicirali sa stanovnicima Huma, kojim jezikom? Ako nisu, onda je njihov jezik isti?
(Što se mene tiče zovite ga kako hoćete, može taman i Vlaški, ako vam je po ćejfu!)

Spominjete gospodina Kurtovića? Da, isti taj gospodin je precizno datirao vrijeme života (smrti) pokojnika pod pločama u Crkvi sv. Lazara na Vlahovićima. Ja sam samo dodao paleografske podatke koji potvrđuju ono što i sami već znate!


Ja kad govorim o natpisima koji sadrže članove porodice isključivo mislim na IMENA nemajući namjeru da dokazujem ikakve rodbinske veze, valjda ste u svom vjerujem iole dugom životnom vijeku čuli nekad za metonimiju?
( Zato stoji: Neke Vlahoviće, još prije kneževe i vojvodine smrti, prepoznajemo već kao muslimane.)

Nisam spominjao Poplat, već Nekuk, to nije isto! Nekuk je u važnijem spomenut samo kako bi se objasnio oblik jedne pridjevske zamjenice koju tamo navodim!

"Kružni natpisi" - Nigdje se nepobitno u mom tekstu ne navodi isključivo jedan razlog takve izvedbe natpisa - JA sam dao samo jedno od mogućih tumačenja: Ako vi imate neko, rado ću da čujem? No, ni taj podatak nije u prvom planu - Ciljano sam natpise s Vlahovića poredio s Humačkom iz jednog potpuno drugog, vidljivog razloga, a nije vezan ni za izvedbu-stil, ni za naciju-vjeru!

Konačno, žao mi je što niste u stanju pratiti glavni dio teksta koji se odnosi na lingvistiku, na komentarima tog tipa bio bih vam mnogo više zahvalan. ( Nadam se i vi meni, što sam OPISAO jezik natpisa koje toliko volite!)

ps. IMATE LI NEKIH SAZNANJA O POSEBNOSTI VJERSKOG UČENJA KOD VLAHA? ( U odnosu na pravoslavlje?)


Srdačno,

Jasmin Hodžić

SintaksiČar
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 6
Points : 6
Datum upisa : 02.01.2012

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug" Empty Odgovor

Ďîđóęŕ by SintaksiČar Mon Jan 02 2012, 16:55

Poštovanje,
i Najljepši pozdrav!

Hvala vam što ste primijetili moj tekst o starobosanskim natpisima iz Vlahovića. - to tek sad vidim, izvinjavam se što kasnim s odgovorom.

Drago mi je što ste pronašli i pročitali članak. Istovremeno, žao mi je ako sam koga uvrijedio, nije mi bila namjera. Također, žao mi je što nisam primijetio da ste pohvalili išta vezano uz pomenuti članak.

Za one koji kažu da nogom nisam kročio na pola mjesta koje opisujem, moram kazati da su izgubili opkladu! No, svakako ja i ne volim opklade. Na Vlahovićima sam bio u nekoliko navrata i planiram opet doći. Ako ko ima da mi pravi društvo bio bih mu neizmjerno zahvalan???

Gostoprimstvo i ljubaznost unaprijed uzvraćam, izvolite u Stolac: Možemo skupa do Ošanjića.

Za one koji moje pisanje svrstavaju u bošnjačku pseudoistoriografiju, moram kazati da nigdje u svome tekstu nisam spomenuo Bošnjake!

Ako tvrdite da Humačka ploča nije spomenik bosanskog jezika, pitam: Jesu li stanovnici srednjovjekovne Bosne u područje Huma donijeli neki novi jezik? Ako jesu, kako su komunicirali sa stanovnicima Huma, kojim jezikom? Ako nisu, onda je njihov jezik isti?
(Što se mene tiče zovite ga kako hoćete, može taman i Vlaški, ako vam je po ćejfu!)

Spominjete gospodina Kurtovića? Da, isti taj gospodin je precizno datirao vrijeme života (smrti) pokojnika pod pločama u Crkvi sv. Lazara na Vlahovićima. Ja sam samo dodao paleografske podatke koji potvrđuju ono što i sami već znate!


Ja kad govorim o natpisima koji sadrže članove porodice isključivo mislim na IMENA nemajući namjeru da dokazujem ikakve rodbinske veze, valjda ste u svom vjerujem iole dugom životnom vijeku čuli nekad za metonimiju?
( Zato stoji: Neke Vlahoviće, još prije kneževe i vojvodine smrti, prepoznajemo već kao muslimane.)

Nisam spominjao Poplat, već Nekuk, to nije isto! Nekuk je u važnijem spomenut samo kako bi se objasnio oblik jedne pridjevske zamjenice koju tamo navodim!

"Kružni natpisi" - Nigdje se nepobitno u mom tekstu ne navodi isključivo jedan razlog takve izvedbe natpisa - JA sam dao samo jedno od mogućih tumačenja: Ako vi imate neko, rado ću da čujem? No, ni taj podatak nije u prvom planu - Ciljano sam natpise s Vlahovića poredio s Humačkom iz jednog potpuno drugog, vidljivog razloga, a nije vezan ni za izvedbu-stil, ni za naciju-vjeru!

Konačno, žao mi je što niste u stanju pratiti glavni dio teksta koji se odnosi na lingvistiku, na komentarima tog tipa bio bih vam mnogo više zahvalan. ( Nadam se i vi meni, što sam OPISAO jezik natpisa koje toliko volite!)

ps. IMATE LI NEKIH SAZNANJA O POSEBNOSTI VJERSKOG UČENJA KOD VLAHA? ( U odnosu na pravoslavlje?)


Srdačno,

Jasmin Hodžić

SintaksiČar
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 6
Points : 6
Datum upisa : 02.01.2012

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug" Empty Re: Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug"

Ďîđóęŕ by wolf sagash Tue Jan 03 2012, 04:47

Neobično mi je milo što ste reagovali na naša opažanja o vašem tekstu.To daje jedan ozbiljan ton ovom forumu čemu mi i težimo i zbog toga sam vam jako zahvalan.
Spreman sam na svaki oblik saradnje.

Morate razumjeti moju reakciju u vezi Humačke ploče jer bi i vi reagovali slično kad bi ja tvrdio da je napisana na srpskom jeziku.Za tu tvrdnju bi imao dokaza isto koliko vi imate za vašu da je riječ o bosanskom.

Cijenim vaš lingvističko znanje i mogu vam reći da ste u pravu što se tiče vaše opservacije"Da vas mi ne možemo pratiti",pa tako ja nisam ni komentarisao jezički dio ovog teksta.Istina,nekoliko članova ovog foruma među kojima sam i ja, može dobro čitati srednjovjekovne natpise ali vremensko datiranje spomenika na osnovu oblika slova i korištenih riječi je za nas gotovo nemoguća misija.Međutim indikativno je što ste opisali dva gore spomenuta natpisa koje možemo na osnovu istorijskih izvora datirati kao gotovo ni jedan drugi.Naime u istorijskim izvorima Vlać Bijelić je živ 1466.godine dok na osnovu popisa hercegovačkog vilajeta iz 1475 nedvosmisleno saznajemo da je kneštvo prešlo na njegovog sina Vukosava što bi vjerovatno značilo da je stari knez umro.Raspon okvira njegove smrti je svega 8 godina.Kod Vukosava je nešto veći,nekih 15 godina jer na čelu vlahovićkog Džemata 1490.godine nalazimo izvjesnog Nikolu Vlaćevića vjerovatno Vukosavog brata.
Ja ne tvrdim da vi neznate ispravno datirati stare natpise ali su me paleografi silno razočarali kad su grobni natpis srodnika gore spomenute dvojice noblemana,Vukca Vučihnića podmladili gotovo stotinu godine.Morate onda razumjeti da sam postao vrlo skeptičan prema tvrdnjama specijalista za datovanje.

E sad malo o navodnim srodnicima Vlaha Vlahovića.Radoslava Vlahovića možete pronaći u Poimeničnom popisu hercegovačkog vilajeta iz 1475 godine i lijepo vidjeti da ovaj živi na Poplatu.Trenutno mi popis nije pri ruci ali vam obećavam da ću vam prenjeti sve informacije vezano za džemat u kojem dotični obitava.Dragi moj pa ne živim ja na kraju svijeta pa da neznam gdje su Nekuk i Poplat.Pa Nekuk je odmah iza Donjeg Poplata,niz njega siđeš tačno kod katoličke crkve u Stocu.U turskom popisu za Džemat Vlaća Bijelića stoji da zimuje u Ubosku.A koliko je Ubosko udaljeno od Vlahovića gdje je ovaj pokopan.Što se tiče onog Vlahovića što leži na Radimlji on je vjerovatno bio džematlija Vojvode Petra Hrabrena.Mislim da je pravilo da se vllaški rodovi sahranjuju na jednom mjestu ili na više njih ali u strogo srodničkim okvirima.
Moram vam ukazati na jedan podatak za koji vjerovatno ne znate.Natpisi u Vlahovićkoj crkvi nisu do početka ovog vijeka bili u ravni sa podom.Naime prema nekim zapisima i svjedočenjima oni su bili iznad patosa stare crkve u visini oko pola metra i tek nakon poslednje obnove crkve oni su poravnati sa podom.

Srdačan pozdrav i nemojte zamjeriti na pošprdnom tonu u mom prethodnom postu
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 48
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug" Empty Re: Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug"

Ďîđóęŕ by wolf sagash Tue Jan 03 2012, 05:02

Može li paleografska analiza natpisa Vlatka Vukovića iz Boljuna
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 48
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug" Empty Re: Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug"

Ďîđóęŕ by SintaksiČar Tue Jan 03 2012, 17:00

Pozdrav,

Analiza natpisa Vlatka Vukovića upućuje da se radi o natpisu iz 15 vijeka. (Vjerovatno druge polovine!)

Dakle,

Grafemi koji upućuju na 15. vijek:
- Pisanje grafeme A ( s uspravnom crtom i trbuhom na sredini)
- Pisanje grafema Ž kao šestokrakog cvijeta, tri linije koje se sijeku u jednoj tački ( a ne kao rešetke -4 linije, ili kao jednom uspravnom s dva polumjeseca na krilima)
- Pisanje grafeme B sa savijenom vertikalnom linijom prema dole ( dodatak na vodoravnu liniju)
- Pisanje grafeme R - trbuh na uspravnoj crti je podignut prema gore, kao kod latiničnog P
- Grafema JU sa zakrivljenom vertikalnom linijom (lukom
- Također, pisanje grafeme K
- Pisanje grafeme V u obliku kvadrata
- Pisanje grafeme T s tri uspravne crte (produženim nastavcima na vodoravnu liniju, obrnuto Š)
- Prisustvo ĐERV-a

SintaksiČar
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 6
Points : 6
Datum upisa : 02.01.2012

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug" Empty Re: Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug"

Ďîđóęŕ by space Wed Jan 04 2012, 11:10

ред је да се и ја укључим у причу

пошто сам ето изгубио опкладу, јер је "SintaksiČar" наводно крочио ногом на мјеста о којима пише за почетак од мене:

У једном моменту се у овом писанију долази до "закључака дијаметрално супротних" Ратковићу, Веги и иним "вуковцима" (какав ниво за рад с којим се није спрдати).

Ај на страну то што је смјешно што њихов рад оспораваш, ни мање ни више него, аргументима из њихових дјела (тачним, колико год то сулудо звучало Smile - колико ја знам ниједан од "вуковаца" које помињеш није довео у питање повремена савезништва, затим вазални положај Милорадовића и остале православне властеле, па ни да су тражили дозволу за обнову цркава које су турци порушили од турака самих) паде ми у очи цитат :" Тако је било и са властеоском породицом Милорадовић - Храбрен, која је од Турака добила наслов "спахија", којим се они поносе, пишући га и на фрескама и на задужбинама" (Богићевић; 1952)
Морам признати да ми је чудно да ово цитира човјек који је обишао мјеста о којим пише. Ако си већ био у њиховим задужбинама могао си да видиш да су они себе и 100 година послије турског освајања звали војводама на својим фрескама. Наравно ако ти је већ намјера била да се бавиш језиком. Појам спахија се појављује тек негдје почетком 17 вјека (мада и о том имамо сазнања само из друге руке ал ајд да не буде да те само нападам Smile ).

Толико за сада, ако хоћеш можемо наставити о наслову, јефтиним закључцима, полуистинама и неистинама

Него, добро ти нама дошао на форум Smile
space
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1038
Godina : 47
Lokacija : Srbija
Points : 872
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug" Empty Re: Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug"

Ďîđóęŕ by space Fri Jul 26 2013, 09:42

"SintaksiČar" опет јаше, по Влаховићима,а куда би Smile, и бави се језиком, наравно - чим би друго  Smile
у питању је руку на срце један дужи текст који се не бави само Влаховићима већ једним крупнијим проблемом - ни мање ни више него српским јунаштвом и хрватском културом!!! Текст, у кратким цртама, на веома луцидан начин "раскринкава" српске и хрватске подле планове да преваре добре бошњане присвајајући како каже "нашу стару ћирилицу" Wink
Док је у случају Хрвата чак и досљедан и држи се језика, у случају Влаховића (да будем коректан и не кажем у случају Срба Smile) је почео да се губи. Недостатак аргумената, шта ли, углавном писао је о свему осим о језику. Умјеша он мало митова,  цитата с википедије (додуше не наводи кога је цитирао ал бих волио знати који је релевантан извор за наведени натпис Влатка Вуковића, те сам склон повјеровати да наш "SintaksiČar" вјерује википедији). Ваља небулозе како турци ето нису рушили цркве, а заборавља да је у раду који цитира пар редака изнад могао прочитати да је управо ову цркву на Влаховићима турчин рушио до темеља. Написа човјек штошта и оста надам се жив Wink

уосталом ево и извода из текста (дио о Влаховићима) и линка па просудите сами:

Srpska zemlja, srpsko junaštvo!

Jedno studijsko putovanje[1] vodi me u Ljubinje, tačnije, na Vlahoviće, selo ponad Ljubinja. Tamo se nalazi crkva sv. Lazara, ispred koje leži i nemal broj stećaka. Sama crkva je poznata po dva kružna natpisa, slična poznatijoj Humačkoj ploči, a koji su smješteni unutar, u podu crkve. Natpise je 1890. otkrio i publikovao Matija Bijelić, u Glasniku Zemaljskog muzeja, Sarajevo. Iako je M. Bijelić natpise imenovao „starobosanskim“, nerijetko se o njima, kao i o svim sličnim natpisima po BiH govori kao srpskim (a ovo posebno u aranžmanu iza kojeg stoji SANU).  Čak je u Vlahovićima i danas živo predanje da je smrtnik pod jednom pločom u crkvi u stvari srpski junak s Kosovskog boja.
Cijela stvar je totalni apsurd, s obzirom da se zna da je boj na Kosovu bio 1389., a da je naučna  javnost davno obaviještena kako su po svojim karakteristikama ovi natpisi datirani u petnaesti vijek (Vidjeti o tome radove Marka Vege, i sl.).
Ništa manje apsurdna nije tvrdnja da se na početku spomenutoj nekropoli „Boljuni“ nalazi natpis vojvode Vlatka Vukovića Kosače, koji je učestvovao u bici na Kosovu, i koji je prije toga kod Bileće porazio Osmanlije, s obzirom da i za natpis Vlatka Vukovića u Boljunima važi da je datiran u petnaesti vijek (Vidjeti o tome radove Esada Kurtovića, Marka Vege, i sl.).
Ništa manje apsurdna nije tvrdnja da su Turci rušili pravoslavna svetišta i bogomolje, kad (obrnuto od toga) imamo dokaze da su ih gradili. Dokaze imamo na pravoslavnim bogomoljama u Stocu i Mostaru.
Ništa manje nije apsurdan srpski mit o Kosovskom boju.
Ništa manje nije apsurdna činjenica da su oko crkve na Vlahovićima uništena 44 stećka, koja su ugrađena u zidove pravoslavnog groblja, i crkve. Za ilustraciju, pogledati moju fotografiju ulaza u dvorište pomenute crkve.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Ulaz u dvorište crkve sv. Lazara, Vlahovići (Ljubinje, BiH)

Ništa manje nije apsurdna klauzula: „Srbi svi i svuda!“.
Dokle ide ovaj apsurd, a ovdje konkretno vezano za pomenutu crkvu na Vlahovićima, govori i svjedočenje jednog mještanina iz ovog sela, koji je u kazivanju za jednu privatnu televiziju nedavno pokazao i dokle sve ide širenje mita o srpskom junaštvu:
„Kad su krenuli u Hercegovački ustanak, 1875-te, ovdje je polagana zakletva. Kad se krenulo 1941. u oslobodilački rat, isto tako je ta ustanička četa ovdje položila zakletvu; pa čak i u ovom posljednjem ratu ovdje je bilo bogosluženje i zakletva naše brigade.“ (N. K., Vlahovići, Ljubinje).
Za ilustraciju pomenutog citata donosim dvije fotografije koje sam zabilježio u Vlahovićima (a odnose se na krov jedne kuće, pretvoren u srpsku zastavu, te na oznake bijelih orlova, koje vas prate putem!).

[You must be registered and logged in to see this image.]
Srpska ratna obilježja, Vlahovići (Ljubinje, BiH)

[You must be registered and logged in to see this image.]
Srpska zastava kao krov,  Vlahovići (Ljubinje, BiH)

Ne zaboravimo da se ovdje radi o nacionalnom spomeniku kulturne baštine BiH.
Ostaje nam još samo potegnuti onaj poznati Krležin jauk: „Sačuvaj me Bože srpskog junaštva i hrvatske kulture!“

[1] Još sam kao dijete, kad bi me otac izvodio na izlete u prirodu i šetnje po suncu, imao priliku skakutati po malennim krovovima malenih kamenih kućica, zabavljajući se njihovom neobičnom ljepotom. Isplatilo se, pa ovdašnje doba, pored ostalog, odvodi  me i u niz studijskih posjeta našim okolnim nekropolama.



... шта рећи...осим цитирати га  Laughing  Боже сачувај
ако ништа сад сам, упркос свему, склон повјеровати да је стварно био на Влаховићима Laughing 

[You must be registered and logged in to see this link.]
space
space
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 1038
Godina : 47
Lokacija : Srbija
Points : 872
Datum upisa : 18.07.2007

http://mojahercegovina.com/

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug" Empty Re: Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug"

Ďîđóęŕ by SintaksiČar Wed Nov 26 2014, 14:16

Хвала ти што помно пратиш мој рад. Ево нафришко је објављена и књига, па потруди се да је добијеш. хттп://тацно.нет/култура/јасмин-ходзиц-лингвистика-је-лијепа/
(Морам те разочарати, у књизи нејма ништа о Влаховићима Smile ).

Нисам ја крив што је велика људина, господин Н. К. за ТВ1 изјавио да “по писаним траговима који су унутра у храму, (храм) датира из 1390. године”, те да је “војвода Вукосав Влађевић један од учесника Косовске битке” (Н. К) , и тако пренио и потврдио велику пропаганду о Влаховићима и Косову 1389. године. Нажалост, слична опсервација налази се и код М. Диздара у Старим босанским текстовима: “По предању, Влађ је у ове крајеве дошао из Србије, послије боја на Косову” (Диздар 412) – иако је Диздар лијепо натпис датирао у XВ вијек. (Што свакако и јест “послије боја на Косову”, а?  )

Није ли управо увај лажни мит направио лажно светиште “српских бораца” доводећи их баш на ово мјесто на полагање заклетве, па чак и у посљедњем рату? Ако није, онда ништа, извињавам се.

Што се тиче рушења и грађења, конкретни докази о грађењу (с турске стране) постоје, а за те о рушењу нисам сигуран да можемо приложити вјеродостојан доказ. Уосталом, дакако да рушење свакако осуђујем; ја нити сам шта коме срушио (осим можда неке узалудне наде и вјеровања у митове), а нити сам Турчин.

Кад већ спомињеш стогодишњицу турског освајања, узмимо ми лијепо за примјер 1563. годину и фреску СПАХИЈЕ (да, спахије!) Милисава, која, дакако, одавно више и не постоји! Фреска је наравно новијег датума, али се за Милисава као ктитора недвосмислено зна да је носио титулу „спахија“, што је потврђено и у монографији о Житомислићу.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Не дај Боже да Википедију сматрам вјеродостојном, нити сам кад с ње узео какав цитат. Ја намјерно нисам навео извор који небулозно тврди да је у Бољунима укопан Влатко Вуковић Косача, таквих извора је заиста нажалост јако много, али и дан данас ће ти такву небулозу потврдити католици који живе у Бољунима и чувају некрополу. Уосталом, погледај и сам: „...стећак с великим крижем под којим је покопан Војвода Влатко Вуковић из рода Косача” (хттп://www.столац.цо/некрополабољуни/индеx.хтмл).

Исто тако, нисам крив што се у Влаховићима понижава култура стећака, уништавањем некрополе, кориштењем у зидарске сврхе, и слично.

Предлажем ти да организујемо неки округли сто, научни скуп, и слично – можда у сарадњи Музеја Херцеговине из Мостара, и оног из Требиња?

SintaksiČar
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 6
Points : 6
Datum upisa : 02.01.2012

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug" Empty Re: Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug"

Ďîđóęŕ by SintaksiČar Wed Nov 26 2014, 14:21

Пардон, горе дати линкови ферцерају само на латиници Smile Smile Smile (шала мала)Smile
1. [You must be registered and logged in to see this link.]
2.http://tacno.net/kultura/jasmin-hodzic-lingvistika-je-lijepa/

SintaksiČar
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 6
Points : 6
Datum upisa : 02.01.2012

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug" Empty Re: Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug"

Ďîđóęŕ by SintaksiČar Wed Nov 26 2014, 14:23

Muke po ćirilici: 15., a ne XB Smile

SintaksiČar
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 6
Points : 6
Datum upisa : 02.01.2012

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug" Empty Re: Vlahovići u Slovu Gorčina - "Starobosanski natpisi ukrug"

Ďîđóęŕ by Sponsored content


Sponsored content


Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Íŕçŕä íŕ âđő

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Íĺ ěîćĺňĺ îäăîâîđčňč íŕ ňĺěĺ ó îâîě ôîđóěó