LJUBINJE FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

+5
Atom
wolf sagash
best2000bg
katabuya
Matej
9 posters

Ñòðàíà 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by Matej Sun Feb 20 2011, 11:25

Nakon vise od 6 mjeseci potrage i bezbroj pismenih, telefonskih i usmenih zamolnica, pozurnica i intervencija, na preko dvadesetak razlictih adresa u BiH, Srbiji, Hrvatskoj i Austriji (Arhiv Republike Srpske u Banja Luci i Trebinju, Arhiv Hercegovacko-neretvanskog kantona u Mostaru, Arhiv Federacije BiH u Sarajevu, Arhiv BiH u Sarajevu, Arhiv Jugoslavije u Beogradu, Vojni ahiv u Beogradu, Austrijski drzavni arhiv, Arhiv dubrovackog biskupskog ordinarijata, Arhiv mostarskog biskupskog ordinarijata, Mjesna zajednica Velicani, Opcina Trebinje, Opcina Ljubinje, Opcina Ravno, Grad Mostar, Republicka uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS u Banja Luci i Trebinju, Uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove HNZ u Ravnom i Mostaru, Federalna uprava za geodetsko imovinsko-pravne poslove FBiH u Sarajevu, Pravobranilastvo RS u Banja Luci i Trebinju, Osnovni sud u Trebinju, Opcinski sud u Capljini, Okruzno tuzilastvo u Trebinju), konacno sam u Becu (Republika Austrija) uspio pronaci dio trazene arhivske gradje o Dubljanima (Bosna i Hercegovina).

Naime, nedavno sam u Austrijskom drzavnom arhivu (u arhivskoj gradji "Opisa zemalja" iz zbirke karata Ratnog arhiva, zbirka popisa vlasnika zemljista i stanova pojedinih bosanskih i hercegovackih okruga iz 1880-tih godina, te u fondu dubleta katastarskih planova za isto to razdoblje za pojedine bosanske i hercegovacke okruge) uspio pronaci dio trazene arhivske gradje o Dubljanima, i to Popis vlasnika zemljista i stanova za k.o. Dubljani, okrug Ljubinje, prema austrougarskom katastru, u kojem su navedene sve obitelji iz Dubljana (i hrvatske i srpske, osim navodno obitelji Prkut) i ciji elektronski "scan" (CD) bih trebao dobiti iduci tjedan, te tzv. pocetne katastarske planove za okrug Ljubinje (oko 600 planova) koje treba pretraziti (jer se nalaze razbacani bez nekog logickog reda) u iducih desetak dana i izdvojiti one planove koji se odnose na k.o. Dubljani.
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by Matej Mon Mar 07 2011, 09:49

U nastavku ovog posta vam kopiram sadrzaj "Popisa vlasnika stambenih zgrada i stanova za k.o. Dubljani" prema austrougarskom katastru iz 1880-tih godina, prvi dokumenat koji sam dobio iz Austrijskog drzavnog arhiva. Ostale dokumente: Popis (vlasnika) zemljista i katastarske planove za k.o. Dubljani bih trebao dobiti slijedecih dana.

U dostavljenom mi Popisu navedene su sve hrvatske obitelji (Matic, Mihajlovic, Vukosavic, Coic, Mioc i Prkut) – 15, i srpske obitelji (Glavan i Jaksic) – 6, koje su nekada bile vlasnici zemljista u mjestu Dubljani, k.o. Dubljani, te je to prvi dokumenat koji dokazuje i pokazuje da su u Dubljanima nekada zivjele i navedene hrvatske obitelji: Matic, Mihajlovic, Vukosavic, Coic, Mioc i Prkut.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Dodatak 30A.

Zemlja Hercegovina, Okrug Mostar, Kotar Ljubinje

Popis stambenih zgrada i stanova
katastarske opæine "Dubljani"


Predio
br.

Mjesto (selo) / vlasnik: Ime, Adresa, kuæni broj / stambene zgrade: broj zgrada, graðevinski, bez, s, kat, broj stanova / Napomena

k.o. Dubljani

Bajat Mijat, Korlati, kbr. 20
Bajat Stevan, Korlati, kbr. 21
Bajat Risto, Korlati, kbr. 0
Èoiæ Ivo, Dubljani
Glavan Pero, Dubljani, kbr. 13
Glavan Ilija, Dubljani, kbr. 14
Glavan Jovo, Dubljani, kbr. 15
Glavan Gjuro, Dubljani, kbr. 17
Glavan Lazo, Dubljani, kbr. 16
Jakšiæ Šèepan, Dubljani, kbr. 2
Matiæ Miho, Dubljani, kbr. 3
Matiæ Mato, Ivanov, Dubljani, kbr. 4, 2 prizemne stambene zgrade, 2 stana
Matiæ Ivo, Dubljani, kbr. 6, 2 prizemne stambene zgrade, 2 stana
Matiæ Mato, Stankov, Dubljani, kbr. 5
Matiæ Mare, Dubljani, kbr. 0
Mioè Pero, Dubljani, kbr. 7
Mihajloviæ Ivo, Dubljani, kbr. 9
Mihajloviæ Tomo, Dubljani, kbr. 11
Mihajloviæ Sava, Dubljani, kbr. 18
Mihajloviæ Ivo, Dubljani, kbr. 0
Nožica Risto, Korlati, kbr. 26
Nožica Stanko, Korlati, kbr. 29
Nožica Vukan, Korlati, kbr. 30
Prkut Nikola, Dubljani, kbr. 19
Peško Vid, pok. Mihe, Korlati, kbr. 22
Peško Nikola, Korlati, kbr. 23
Peško Mišo, Korlati, kbr. 24
Peško Risto, Ilijin, Korlati, kbr. 25, 2 prizemne stambene zgrade, 2 stana
Peško Ilija, Gavrilov, Korlati, kbr. 27
Peško Vidoje, Jovin, Korlati, 0
Peško Mile, Korlati, 0
Vukasoviæ Janko, Dubljani, kbr. 8
Vukasoviæ Sava, Dubljani, kbr. 10
Vukasoviæ Miho, Dubljani, kbr. 12
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by katabuya Mon Mar 07 2011, 20:40

a jel ti palo na pamet da ovo mozda nikoga ovdje ne zanima, i da malo iskuliras... Sad imas dovoljno papirica, idi sada i bij svoj ''svijetli boj'' da vratis te vinograde ili sta vec, a ne smaraj nas vise ovdje!
katabuya
katabuya
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 2672
Godina : 41
Lokacija : Serbia
Points : 389
Datum upisa : 25.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by Matej Tue Mar 08 2011, 00:15

katabuya ::a jel ti palo na pamet da ovo mozda nikoga ovdje ne zanima, i da malo iskuliras... Sad imas dovoljno papirica, idi sada i bij svoj ''svijetli boj'' da vratis te vinograde ili sta vec, a ne smaraj nas vise ovdje!

pa ne vjerujem da oko 600 povijesnih dokumenata koji se odnose na Ljubinje a pronadjeni su u Austrijskom drzavnom arhivu ne zanimaju nikoga s ovog foruma ?!
vjerujem da ce to zanimati Hanibala, Wolf sagasha, Kuma i bar jos ponekoga ...
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by katabuya Tue Mar 08 2011, 00:37

Pa ako niko, ali bas niko ne pokaze ni malo interesovanja za ovo tvoje ''istorijsko dostignuce'' za 16 dana koliko post stoji tu, onda mislim da nisi u pravu...
Mrzi me da se dalje raspravljam, dan je lijep ima pametnijih poslova za raditi...
Uzdravlje
katabuya
katabuya
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 2672
Godina : 41
Lokacija : Serbia
Points : 389
Datum upisa : 25.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by best2000bg Tue Mar 08 2011, 04:56

Poštovani,

roðen sam 1949. g. i živim u Beogradu, otac mi je roðen u Ljubinju 1924.godine od oca Æetka Grubješa i majke Save Ðuriæ. Voleo bih da istražim moje poreklo i moje predke. Molim za pomoæ u pronalaženju istog i pronalaženju potrebnih mi podataka.

S poštovanjem i zahvalnošæu,

Branko Grubješa

best2000bg
Tek stigao
Tek stigao

Male
Broj poruka : 4
Godina : 74
Lokacija : Beograd, Gandijeva 54
Points : 4
Datum upisa : 08.03.2011

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by katabuya Tue Mar 08 2011, 06:20

Dobrodosli na nas forum, gospodine Grubjesa!
Vjerujem da cete doci do nekih podataka, jer na forumu imamo nekoliko clanova koji dobro barataju sa informacijama iz tog perioda!

katabuya
katabuya
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 2672
Godina : 41
Lokacija : Serbia
Points : 389
Datum upisa : 25.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by wolf sagash Tue Mar 08 2011, 07:24

Matej ::
katabuya ::a jel ti palo na pamet da ovo mozda nikoga ovdje ne zanima, i da malo iskuliras... Sad imas dovoljno papirica, idi sada i bij svoj ''svijetli boj'' da vratis te vinograde ili sta vec, a ne smaraj nas vise ovdje!

pa ne vjerujem da oko 600 povijesnih dokumenata koji se odnose na Ljubinje a pronadjeni su u Austrijskom drzavnom arhivu ne zanimaju nikoga s ovog foruma ?!
vjerujem da ce to zanimati Hanibala, Wolf sagasha, Kuma i bar jos ponekoga ...
Otkriæu ti tajnu.Ja sam tu dokumentaciju,mislim orginalnu,ispisanu na kvalitetnom papiru sa sve planovima zamotanim u tube i posloženim u soške davno pronašao na na tavanu starog opštinskog zdanja i otuðio.
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 48
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by wolf sagash Tue Mar 08 2011, 07:26

best2000bg ::Poštovani,

roðen sam 1949. g. i živim u Beogradu, otac mi je roðen u Ljubinju 1924.godine od oca Æetka Grubješa i majke Save Ðuriæ. Voleo bih da istražim moje poreklo i moje predke. Molim za pomoæ u pronalaženju istog i pronalaženju potrebnih mi podataka.

S poštovanjem i zahvalnošæu,

Branko Grubješa
Vidiæemo,kliko još sutra šta se može uraditi.
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 48
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by best2000bg Tue Mar 08 2011, 07:32

Zahvalan svima na pruženoj pomoæi.

Srdaèan pozdrav !

best2000bg
Tek stigao
Tek stigao

Male
Broj poruka : 4
Godina : 74
Lokacija : Beograd, Gandijeva 54
Points : 4
Datum upisa : 08.03.2011

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by Atom Sat Mar 12 2011, 11:28

Poštovani gospodine Branko, dragi zemljaèe !
Neobièno mi je drago što ste prisutni na našem forumu i da Vas interesuju porodièni Ljubinjski korjeni.Cijeneæi vaše nastojanje i trud, šaljem svoj skroman doprinos koji æe nadam se Vama, možda biti od koristi:

Grubješe vode porijeklo iz Popovskih sela Grmljani i Dvrsnica odakle su i došli u LJubinje još za Turskog vakta.U Ljubinju su bile dvije kuæe i slavili su Aranðelov dan.Iz tog vremena na ulazu u Ljubinjsko groblje nalaze se dva kamena krsta na kome je uklesano ime Jovana Grubješe a na drugom Grubješa Stane za koju je napisano da se prestavi(umrije) 1868 i Grubješa SAva ,šæer.

Iz Austrougarskog perioda:

Na kuænom broju 196.u Barnosima živjeli su:
Grubješa Tripo, umro 1891
Grubješa Cvijeta,roðena 1847
Grubješa Jovo, sin 1882
Grubješa Stana,šæer 1884
Grubješa Gavrilo, sin 1886
Grubješa Ruža,šæer 1888
Grubješa Gospava, Jovina žena,1884
Grubješa Cvijeta,šæer 1909
Grubješa Stana,šæer 1911
Grubješa Ðuro, sin 1912

Na broju 197 živjeli:
Grubješa Spasoje, roðen 1841
Grubješa Stana, žena 1847
Grubješa Savica,šæer 1883
GrubješaÆetko, sin 1886
Grubješa Ana, supruga Æetka, predstavi se 1908

Ovo je iz Austrougarskog perioda i možda nije potpuno sobzirom da su domovne knjige naknadno upisivane.

Nastavak iz perioda Kraljevine treba istraživati,ali po onome kako ja razmišljam, sa tim neæete imati problema pošto još ima živih Ljubinjaca koji dosta dobro poznaju Vašu porodicu.
Potpisujem se sa odluènim poštovanjem!

ATOM

Atom
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 7
Points : 10
Datum upisa : 06.02.2011

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by best2000bg Sun Mar 13 2011, 05:46

Poštovani zemljaèe,

verujem da æe mi ova Vaša informacija veoma pomoæi u mojim nastojanjima pa Vam se ovom prilikom od srca zahvaljujem.

S poštovanjem i zahvalnošæu

best2000bg
Tek stigao
Tek stigao

Male
Broj poruka : 4
Godina : 74
Lokacija : Beograd, Gandijeva 54
Points : 4
Datum upisa : 08.03.2011

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by Matej Sun Mar 13 2011, 09:27

danas sam bio u Dubljanima. Odnio prijatelju podatke o njegovom obiteljskom stablu koje sam pronasao u Austrijskom drzavnom arhivu, a usput se vidio i ugodno popricao u Dubljanima i sa nasim Hanibalom ...
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by katabuya Sun Mar 13 2011, 12:00

E, super! A mozes li nam reci i sta si rucao i koliko puta si danas isao u wc???
katabuya
katabuya
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 2672
Godina : 41
Lokacija : Serbia
Points : 389
Datum upisa : 25.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by best2000bg Mon Mar 14 2011, 04:27

Poštovani ATOME,

i ovaj put Vam se zahvaljujem za podatke koje ste mi poslali za porodicu Grubješa. Imajuæi u vidu da se moja baba devojaèki prezivala Ðiriæ, molio bih ako imate podatke o porodici Ðuriæ da mi i njih pošaljete.

Spoštovanjem i zahvalnošæu,

BEST

best2000bg
Tek stigao
Tek stigao

Male
Broj poruka : 4
Godina : 74
Lokacija : Beograd, Gandijeva 54
Points : 4
Datum upisa : 08.03.2011

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by saula Mon Mar 14 2011, 07:16

На данашнји дан1903. умро је писац и дипломата Матија Бан, Србин католичке вјере, како је својевремено говорио, а био је члан Српске краљевске академије, професор београдског Лицеја и шеф пресбироа у време кнеза Александра Карађорђевића. Дела: драме "Смрт Уроша V", "Краљ Вукашин". Баново Брдо у Београду носи по њему име.

saula
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 12
Points : 13
Datum upisa : 23.03.2010

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by saula Mon Mar 14 2011, 07:22



Obeæava

Uèlanjen:
12.07.2008.
Lokacija:
Prishtinë, Kosovë (Dardania)
Poruke:
60
Reputaciona moæ:
0
Dubrovèanin skovao reè èetnik
Dubrovcanin Matija Ban, veliki Srbin, politicar i intelektualca iz 19 veka, je prvi koji je skovao reè èetnik.

[You must be registered and logged in to see this link.]

O Matiji Banu kao Srbinu

„Za voðstvo Ilirskog pokreta je bilo najteže odluèiti se izmeðu ikavice i ijekavice kao književnog jezika Hrvata. Izbor je konaèno ipak pao na (dubrovaèku) ijekavicu zbog velikog ugleda književnih dela napisanih na tom izgovoru u Dubrovniku. Ipak, mnogi hrvatski kulturni delatnici, i pre ovog izbora i nakon njega, su se zalagali za ikavicu kao èist nacionalni hrvatski govor. Tako je, još pre Gajeve reforme hrvatskog književnog jezika, Šime Starèeviæ (1784.–1859. g.), katolièki sveštenik i stari gramatièar, u svojoj Novoj ricsoslovici iliricskoj iz 1812. g. ukazivao na prisutnost stranih elemenata u dubrovaèkom ijekavskom izgovoru, koji se stoga nije mogao prihvatiti kao hrvatski nacionalni «jezik», zalažuæi se u isto vreme za ikavski izgovor kao èisti hrvatski nacionalni jezik. Po Šimi Starèeviæu, dubrovaèki ijekavski izgovor je postao suviše «stran» Hrvatima zbog velikih «pozajmnica» iz italijanskog jezika kao i iz crkvenoslovenskog jezika kojim se služila Srpska pravoslavna crkva. Na suviše «srpski» karakter dubrovaèke epske poezije u delima Ive Gunduliæa i Junija Palmotiæa je ukazivao i Andrija Torkvat Brliæ po kome je njihovo epsko pesništvo bilo «inferiorno» usled prisustva stranih elemenata u strukturi epske pesme u odnosu na pravo hrvatsko epsko pesništvo koje je ispevano na «nacionalnom epskom metru» (Brliæ 1848). Slièno mišljenje su imali i Šime Starèeviæ i Ante Kuzmaniæ (1807.–1879. g.) koji je bio vodeæa figura onih predstvavnika hrvatske inteligencije okupljenih oko Zore dalmatinske koja se žestoko borila za standardizaciju ikavskog (kao nacionalnog hrvatskog) a ne ijekavskog (kao nacionalno srpskog) izgovora za književni jezika Hrvata. Povodom rada zagrebaèke filološke škole, Srbin rimo-katolik iz Dubrovnika, Matija Ban, je rekao da je ta škola «lep i potpuno savršen srpski jezik», misleæi na štokavski dijalekt ijekavskog izgovora, presadila iz njegovog «gnezda» u «sve ilirske zemlje» i tako «pripremila ulazak u pan-Slavizam» (Ban 1849). Medo Puciæ je otišao korak dalje 1867. g. tvrdeæi da ukoliko se narodi razlikuju po jeziku onda je Gajevo usvajanje «srpskog jezika u zvaniènoj upotrebi» pretvorilo sve Hrvate u «lingvistièke» Srbe. Shodno tome, Srbi se ne trebaju plašiti hrvatskih «istorijskih prava» jer su to u suštini srpska prava (Orsatto 1867, 26).”

„Реч ''четник'' је пољског порекла и означава герилског ратника. Традиција четовања је преношена са колена на колено у српском народу, преузимајући елементе како хајдучије тако и ускочког начина ратовања. Именицу ''четник'' је сковао дубровачки Србин, Матија Бан, за потребе бораца Грбаљског устанка. Грбаљски устанак је вођен 1848. у залеђу Боке, и трајао је свега неколико месеци. Био је усмерен против аустријске круне, и водио се типично герилски. Своје интересе у овом устанку су виделе и кнежевина Србија и Његошева Црна Гора, па је тако Матија Бан превео са пољског постојеће књиге о герилском ратовању, а и самостално је, у складу са традицијом нешто унео. Тако су настала ''Правила о четничкој војни'' 1848. године. То је први српски уџбеник гериле, у коме се налазе бројне информације које ће, касније, свакако наћи своју примену. Тако се у књизи наводи да четник треба да је ''трезвен, отресит и смео”, да четник треба да носи народно одело са капом и обележјем на њој, користи пушку,пиштољ,нож, те каква дисциплина треба да влада у чети. Утицај хајдуковања овде је очигледан, јер срећемо сличне кодексе понашања и облачења, као и начине нападања.„

[You must be registered and logged in to see this link.]

Neko kaže da je i sam Matija Ban sastavio onu Srpsku pesmu oj Vojvodo Sindjelicu, ali o tome na zalost ne postoje pouzdani podaci

saula
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 12
Points : 13
Datum upisa : 23.03.2010

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by Matej Tue Mar 15 2011, 00:02

saula ::На данашнји дан1903. умро је писац и дипломата Матија Бан, Србин католичке вјере, како је својевремено говорио, а био је члан Српске краљевске академије, професор београдског Лицеја и шеф пресбироа у време кнеза Александра Карађорђевића. Дела: драме "Смрт Уроша V", "Краљ Вукашин". Баново Брдо у Београду носи по њему име.

a kakve veze taj veliki srpski mislilac, a katolik i etnicki Hrvat, Matija Ban ima s ovim topicem ?!

rasprava na ovom topicu o doticnom Matiji Banu po mom misljenju je cisto i zlonamjerno spamiranje teme od indikativno je to (ili prozirno) posve novog clana foruma ...

Urednistvo bi trebalo opomenuti spamera na postivanje pravila foruma i premjestiti njegove upise na novi topic npr. pod naslovom: Znameniti srpski mislioci hrvatskih ili bosnjackih etnickih korjena, i tu neka raspravlja koga to zanima o takvim "znamenitim Srbima" poput doticnog Matije Bana, Ive Andrica, Mese Selimovica, Vojislava Seselja ...

kad malo bolje promislim izgleda da su svi znameniti Srbi koje ja znam imali neke hrvatske ili bosnjacke korjene ... Cool
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by katabuya Tue Mar 15 2011, 01:39

U svakom slucaju,zanima nas diskusija o bilo kom Srbinu, manje ili vise poznatom i bitnom, i to mnogo vise od toga sta si ti jeo i pio danas, koje si dokumente dobio, a koje jos nemas i tome slicno...
Ova tema je vec otisla u off, davno, na prethodnoj strani, i ostace ovakva, cisto zbog nekih bitnijih stvari koje su neki clanovi putem ove teme pokrenuli...
Zivio, i uzimaj puno tecnosti, a pusti urednistvo da radi svoj posao, ne treba nam tvoja sugestija!
katabuya
katabuya
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 2672
Godina : 41
Lokacija : Serbia
Points : 389
Datum upisa : 25.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by wolf sagash Tue Mar 15 2011, 01:54

Matej je u pravu.Treba malo srediti forum.Otvoriti Pdf istorija i u njega premjestiti sve teme i poruke vezane za istorijsku misao.

Gosn Matej nemojmo biti zluradi i oholi.Svima u Dubljanima poznata je èinjenica da meni osobno nimalo simpatièni Vojislav Šešelj nije Hrvat,bar u onom smislu kako ga se daje predstaviti u medijima.Možda su u stoljeæu 15 Šešelji prihvatili Grkoistoèni obred umijesto latinskog a možda je bilo i suprotno.Tezu je lansirao devedesetih godina njegov osobni kum Vuk Draškoviæ kao vješt predizborni trik.
Na slièan naèin ja bih mogao ustvrditi da ste vi oženili suprugu srpskih korijena jer Matiæi tvrde da su od Nikoliæa Humskih a za koje vaš cijenjeni renesansni sugraðanin Mauro Orbini kaže da sui potekli od Miroslava Nemanjina brata lièno.
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 48
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by katabuya Tue Mar 15 2011, 02:36

Pa kad bi svi otvarali teme u odgovarajucim podforumima na bi bilo haosa. Ja sam jednom vec pretumbavao neke teme, a i opet cu, samo da se natjeram. npr. ovoj temi nikako nije mjesto u pricaonici, al ajde...
katabuya
katabuya
Administrator
Administrator

Male
Broj poruka : 2672
Godina : 41
Lokacija : Serbia
Points : 389
Datum upisa : 25.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by wolf sagash Tue Mar 15 2011, 02:52

Kažem ti,treba otvoriti pdf istorija i u njega skrkati masu topica.
wolf sagash
wolf sagash
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Male
Broj poruka : 1013
Godina : 48
Lokacija : mejdani
Points : 243
Datum upisa : 28.06.2007

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by saula Tue Mar 15 2011, 05:25

Matija Ban je govorio da je Srbin katolièke vjere a ne kako reèe g. Matej, Srbin hrvetskog porijekla


saula
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 12
Points : 13
Datum upisa : 23.03.2010

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by Matej Tue Mar 15 2011, 07:24

saula ::Matija Ban je govorio da je Srbin katolièke vjere a ne kako reèe g. Matej, Srbin hrvetskog porijekla

hahahahhh, sto je on govorio nije bitno, pa taj covjek je bio dvorski, rezimski placenik (dakle sto bi se u narodu reklo "dusa prodana") ... vazno da mi Dubrovcani znamo tko je i sto je doticni bio, npr. los pjesnik i pisac, kao sto je bio i los Hrvat i katolik, ali zato financijski uspjesni poturica Wink

a sto vi Srbi nemate boljih pjesnika i pisaca od tog prodanog Hrvata, zao mi vas ...
za mene je najbolji srpski pisac onaj Mesa Selimovic, samo sto mu ime i prezime ne zvuce previse srpski Wink

inace, svi meni poznati Seselji su Hrvati, osim onog "ustase" Vojislava, koji za sebe kaze da je on cetnik, a nema ni brade Wink
pa kakav je to cetnik bez brade i sa tipicno hrvatskim prezimenom ?!

... da je Seseljev pradjed bio Hrvat i katolik to skoro svi Hrvati iz Popova znaju ...
ozenio covjek protinu cerku i presao na pravoslavlje, pa nakon tri koljena potomak postao cetnicki vojvoda Laughing
Matej
Matej
Postuje redovno
Postuje redovno

Male
Broj poruka : 126
Lokacija : Dubrovnik
Points : 105
Datum upisa : 03.10.2010

http://bogihrvati24705.yuku.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by saula Tue Mar 15 2011, 08:15

haha
Neka bude tako ..........
Tesla , R. Boskovic , Kusta ......

saula
Tek stigao
Tek stigao

Broj poruka : 12
Points : 13
Datum upisa : 23.03.2010

Íàçàä íà âðõ Go down

Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu ! Empty Re: Arhivska gradja o Dubljanima i Ljubinju u Beckom arhivu !

Ïîðóêà by Sponsored content


Sponsored content


Íàçàä íà âðõ Go down

Ñòðàíà 1 of 2 1, 2  Next

Íàçàä íà âðõ

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Íå ìîæåòå îäãîâîðèòè íà òåìå ó îâîì ôîðóìó